Burmistrz myśli o nowym związku

URZECZE ZJEDNOCZY SIŁY.

Michał Rudzki chce, aby miejscowości tzw. Urzecza zjednoczyły siły i wspólnie występowały o fundusze zewnętrzne m.in. na rozwój turystyki. Dlatego burmistrz Karczewa planuje zainicjować rozmowy z sąsiednimi samorządami w sprawie utworzenia Związku Gmin Urzecza.

SYLWIA WYSOCKA

Inspiracją do podjęcia rozmów na temat powołania Związku Gmin Urzecza była wizyta burmistrza Rudzkiego w partnerskim mieście Pilzno, które należy do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. Tworzy go ponad 20 gmin województw podkarpackiego i małopolskiego, które realizują liczne projekty dotyczące rozwoju turystyki i edukacji ekologicznej, ale także gospodarki odpadami czy gospodarki ściekowej.

– W najbliższym czasie chcę wystąpić do sąsiednich gmin – Góry Kalwarii, Józefowa, Konstancina-Jeziorny czy Wawra – pisemnym zapytaniem o chęć utworzenia razem z gminą Karczew Związku Gmin Urzecza – zapowiada Michał Rudzki.

– Związek międzygminny miałby osobowość prawną, mógłby pozyskiwać środki zewnętrzne, granty itd. Tak działa Związek Gmin Dorzecza Wisłoki, który tworzy ciekawy, syntetyczny produkt turystyczny, podejmuje bardzo ciekawe inicjatywy i pozyskuje dofinansowania. Tak mógłby działać także Związek Gmin Urzecza – podkreśla burmistrz Karczewa.

Związek miałby podobny charakter do Lokalnej Grupy Działania (LGD), ale koncentrowałby się na Urzeczu, czyli mikroregionie etnograficznym obejmującym tereny po obydwu brzegach Wisły i rozciągającym się pomiędzy ujściami Pilicy i Wilgi a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą.

– Myślę, że pomysł powołania związku zyska zainteresowanie władz gmin rzecza. Jestem już po wstępnej rozmowie z władzami Góry Kalwarii. Sądzę jednak, że propozycja spotka się z zainteresowaniem nie tylko ich, lecz także innych samorządów. Będziemy na ten temat rozmawiać – zapowiada burmistrz Rudzki.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.