Chuligan roztrzaskał figurę Matki Bożej

OTWOCK: KAMERY MONITORINGU NAGRAŁY SPRAWCĘ.

Ta sprawa poruszyła nie tylko mieszkańców Otwocka, lecz także całą Polskę! Zamaskowany chuligan doszczętnie zniszczył figurę Matki Bożej Niepokalanej. Na nagraniu z monitoringu widać, jak uderza w nią kijem i rozbija posąg. Sprawcy szuka policja, a internauci złorzeczą wandalowi. „Oby dosięgła cię ręka boska!” – komentują pod filmikiem, który „Linia” opublikowała na swoim profilu na Facebooku. Nagranie ma już ponad 80 tysięcy wyświetleń i jest udostępniane w całym kraju.

AGNIESZKA JASKULSKA

W sobotę, 5 października około godz. 19 zamaskowany wandal zniszczył figurę Matki Bożej Niepokalanej, która stała przy sklepie z artykułami BHP przy ul. Warszawskiej na wysokości ul. Dłuskiego w Otwocku. Zdarzenie zarejestrowały kamery. Na nagraniu z monitoringu widać, jak zamaskowana postać kilka razy uderza kijem w figurę i rozbija ją na drobne kawałki.

– Sprawca wszystko zaplanował. Wiedział, gdzie są kamery, i specjalnie podszedł od strony drzewa, za którym starał się ukryć, gdy uderzał długim kijem w figurę Matki Bożej – mówi zszokowany Piotr Paniec, mieszkaniec Otwocka, który ponad półtora roku temu przywiózł do Otwocka poświęconą na Jasnej Górze rzeźbę.

– Nie rozumiem, dlaczego komuś przeszkadzała figura Matki Bożej. Jestem oburzony, że w tak perfidny sposób ktoś prawdopodobnie zaplanował jej zniszczenie. Rzeźby nie da się już naprawić ani skleić – mówi rozżalony.
Okazuje się, że sakralna figurka przy jego firmie została zdewastowana już po raz drugi. – Ilekroć będzie niszczona, będę ustawiał w tym miejscu kolejną – mówi zdeterminowany Piotr Paniec.

– W Polsce od dawien dawna jest tradycja stawiania krzyży i figur świętych przy drogach. Dzięki temu podróżni czuli się bezpieczniejsi. Z biegiem lat, zwłaszcza w miastach, zapomniano o tym, ale na terenach wiejskich nadal pielęgnuje się kapliczki i sakralne rzeźby. Niektóre mają nawet ponad sto lat. Dla wierzącego, uduchowionego człowieka to symbol wiary, który pomaga w codziennym życiu – podkreśla Piotr Paniec. I zdradza, że niedługo przy figurze Matki Bożej stanie wyrzeźbiony krzew róży
z 13 pąkami.

[ngg src=”galleries” ids=”15″ display=”basic_thumbnail”]

– Niestety, jeszcze nie znalazłem artysty, który wykonałby idealną rzeźbę krzewu – mówi pan Piotr.

Sprawą zniszczenia figury Matki Bożej Niepokalanej zajęła się policja. – Zabezpieczyliśmy monitoring z miejsca zdarzenia. Wszczęto dochodzenie w sprawie uszkodzenia mienia. Prowadzone są czynności zmierzające do ustalenia sprawcy dewastacji. Postępowanie nadzoruje prokurator – mówi nadkom. Daniel Niezdropa z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku.

To kolejny taki akt wandalizmu

 • W marcu 2018 r. pisaliśmy, że wandale zniszczyli figurkę Jezusa, która od ponad 20 lat stała w przydrożnej kapliczce przed remizą strażacką przy ul. Narutowicza w Otwocku-Jabłonnie. Chuligani roztrzaskali ją o drzwi jednostki strażackiej. 23-letni sprawca został zatrzymany. Mężczyzna przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze.
 • W lutym 2017 r. „Linia” opisywała inną bulwersującą sprawę. Wtedy z rzeźby Chrystusa stojącej na wprost wiaduktu kolejowego niedaleko stacji w Otwocku skradziono drewniany krzyż. Złodziej nie odniósł go, dlatego parafia św. Wincentego à Paulo zadbała o nowy drewniany krzyż, który został poświęcony i umieszczony na rzeźbie.
 • Z kolei w czerwcu 2015 r. „Linia” informowała o kradzieży zabytkowego krzyża z terenu kościoła pw. św. Wincentego à Paulo w Otwocku.

3 komentarze do “Chuligan roztrzaskał figurę Matki Bożej

 • 16 października 2019 o 14:39
  Permalink

  Słaba i delikatna ta figura. Zwykła ceramika. Do postawienia w kościele lub zamkniętej kaplicy. Na zewnątrz tyko: kamień, beton, metal.

  Odpowiedz
 • 24 października 2019 o 12:02
  Permalink

  No bez przesady, to tylko figurka, a artykuł pisany tonem wielkiej obrazy majestatu. Nie wszyscy czytelnicy linii to widzowie TVP Info, proszę nie pisać, że sprawa zbulwersowała „całą Polskę”. Mnie to na przykład nie obchodzi.

  Odpowiedz
  • 16 lipca 2021 o 12:35
   Permalink

   Nie obchodzi cię to… gość wpada na czyjś teren i rozwala co mu przeszkadza… gdyby wszedł na twoja posesję i zniszczył tego twojego Lenina to już by cię obchodziło, nie 😉

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.