Chuligan roztrzaskał figurę Matki Bożej

OTWOCK: KAMERY MONITORINGU NAGRAŁY SPRAWCĘ.

Ta sprawa poruszyła nie tylko mieszkańców Otwocka, lecz także całą Polskę! Zamaskowany chuligan doszczętnie zniszczył figurę Matki Bożej Niepokalanej. Na nagraniu z monitoringu widać, jak uderza w nią kijem i rozbija posąg. Sprawcy szuka policja, a internauci złorzeczą wandalowi. „Oby dosięgła cię ręka boska!” – komentują pod filmikiem, który „Linia” opublikowała na swoim profilu na Facebooku. Nagranie ma już ponad 80 tysięcy wyświetleń i jest udostępniane w całym kraju.

AGNIESZKA JASKULSKA

W sobotę, 5 października około godz. 19 zamaskowany wandal zniszczył figurę Matki Bożej Niepokalanej, która stała przy sklepie z artykułami BHP przy ul. Warszawskiej na wysokości ul. Dłuskiego w Otwocku. Zdarzenie zarejestrowały kamery. Na nagraniu z monitoringu widać, jak zamaskowana postać kilka razy uderza kijem w figurę i rozbija ją na drobne kawałki.

– Sprawca wszystko zaplanował. Wiedział, gdzie są kamery, i specjalnie podszedł od strony drzewa, za którym starał się ukryć, gdy uderzał długim kijem w figurę Matki Bożej – mówi zszokowany Piotr Paniec, mieszkaniec Otwocka, który ponad półtora roku temu przywiózł do Otwocka poświęconą na Jasnej Górze rzeźbę.

– Nie rozumiem, dlaczego komuś przeszkadzała figura Matki Bożej. Jestem oburzony, że w tak perfidny sposób ktoś prawdopodobnie zaplanował jej zniszczenie. Rzeźby nie da się już naprawić ani skleić – mówi rozżalony.
Okazuje się, że sakralna figurka przy jego firmie została zdewastowana już po raz drugi. – Ilekroć będzie niszczona, będę ustawiał w tym miejscu kolejną – mówi zdeterminowany Piotr Paniec.

– W Polsce od dawien dawna jest tradycja stawiania krzyży i figur świętych przy drogach. Dzięki temu podróżni czuli się bezpieczniejsi. Z biegiem lat, zwłaszcza w miastach, zapomniano o tym, ale na terenach wiejskich nadal pielęgnuje się kapliczki i sakralne rzeźby. Niektóre mają nawet ponad sto lat. Dla wierzącego, uduchowionego człowieka to symbol wiary, który pomaga w codziennym życiu – podkreśla Piotr Paniec. I zdradza, że niedługo przy figurze Matki Bożej stanie wyrzeźbiony krzew róży
z 13 pąkami.

– Niestety, jeszcze nie znalazłem artysty, który wykonałby idealną rzeźbę krzewu – mówi pan Piotr.

Sprawą zniszczenia figury Matki Bożej Niepokalanej zajęła się policja. – Zabezpieczyliśmy monitoring z miejsca zdarzenia. Wszczęto dochodzenie w sprawie uszkodzenia mienia. Prowadzone są czynności zmierzające do ustalenia sprawcy dewastacji. Postępowanie nadzoruje prokurator – mówi nadkom. Daniel Niezdropa z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku.

To kolejny taki akt wandalizmu

 • W marcu 2018 r. pisaliśmy, że wandale zniszczyli figurkę Jezusa, która od ponad 20 lat stała w przydrożnej kapliczce przed remizą strażacką przy ul. Narutowicza w Otwocku-Jabłonnie. Chuligani roztrzaskali ją o drzwi jednostki strażackiej. 23-letni sprawca został zatrzymany. Mężczyzna przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze.
 • W lutym 2017 r. „Linia” opisywała inną bulwersującą sprawę. Wtedy z rzeźby Chrystusa stojącej na wprost wiaduktu kolejowego niedaleko stacji w Otwocku skradziono drewniany krzyż. Złodziej nie odniósł go, dlatego parafia św. Wincentego à Paulo zadbała o nowy drewniany krzyż, który został poświęcony i umieszczony na rzeźbie.
 • Z kolei w czerwcu 2015 r. „Linia” informowała o kradzieży zabytkowego krzyża z terenu kościoła pw. św. Wincentego à Paulo w Otwocku.

2 thoughts on “Chuligan roztrzaskał figurę Matki Bożej

 • 16 października 2019 o 14:39
  Permalink

  Słaba i delikatna ta figura. Zwykła ceramika. Do postawienia w kościele lub zamkniętej kaplicy. Na zewnątrz tyko: kamień, beton, metal.

  Odpowiedz
 • 24 października 2019 o 12:02
  Permalink

  No bez przesady, to tylko figurka, a artykuł pisany tonem wielkiej obrazy majestatu. Nie wszyscy czytelnicy linii to widzowie TVP Info, proszę nie pisać, że sprawa zbulwersowała „całą Polskę”. Mnie to na przykład nie obchodzi.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.