Józefów: Kolejny inwestor chce budować dom opieki

Józefów ma szczęście do inwestorów, którzy widzieliby w mieście kolejne domy opieki dla seniorów. Ostatnio do władz miasta zgłosili się chętni do zbudowania Rezydencji Seniora Architekta. Trochę problematyczny może być fakt, że inwestycja miałaby powstać na terenie obszaru Natura 2000 i Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, ale pomysłodawcy są dobrej myśli…

SYLWIA WYSOCKA

Pomysł przedstawiony radnym przez architekt Dorotę Katelbach jest dość oryginalny. Zakłada, że grupa architektów, w której mogą znaleźć się także inni seniorzy, będzie jednocześnie inwestorem i właścicielem domu opieki. Rezydencja Seniora Architekta – bo taką nazwę ma planowana inwestycja – miałaby powstać na działce u wylotu ul. Owsianej przy ul. Nowowiejskiej. Jest to teren bez miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Miasto kilka lat temu podjęło wprawdzie próbę sporządzenia dla tych działek planu, ale porzuciło ją, gdy okazało się, że są to tereny porolnicze i np. budowa dróg wiązałaby się z ogromnymi kosztami.

W studium teren wybrany przez architektów określony jest jako leśny – bez prawa do zabudowy. Na działce znajduje się wydma, przebiega po niej granica Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (strefa zwykła), całość leży w strefie Natura 2000. Teren porośnięty jest drzewami, a na dodatek znajduje się tam stanowisko archeologiczne. Przeszkody są jednak po to, by je pokonywać… To wszystko nie zraża architektów, którzy przyszli szukać wsparcia u radnych.

W środę, 9 października podczas posiedzenia komisji ładu przestrzennego i ochrony środowiska zaprezentowali projekt rezydencji, która miałaby stanąć na wydmie, i z miejsca zdobyli przychylność władz samorządowych. Trzeba przyznać, że projekt imponuje wielkością i atrakcyjnością rozwiązań. Rezydencja ma składać się z części mieszkalnej, hotelowej i rekreacyjno-wypoczynkowej. Znajdą się w niej m.in.: basen, kawiarnia, biblioteka, sala komputerowa i bilardowa, pracownie malarska, rzeźbiarska i tkacka oraz specjalne miejsce dla dzieci. Obiekt ma być wyposażony w nowoczesne, ekologiczne rozwiązania techniczne.

– Największym problemem ludzi starszych jest samotność, odizolowanie i brak zainteresowania. Ten dom pozwoli im tego uniknąć. Chcemy na starość cieszyć się życiem w domu, jaki sami sobie wyobrażamy i jaki sobie sami zaprojektujemy – deklarowała architekt Dorota Katelbach. Pomysłodawcy nie są jeszcze właścicielami terenu pod rezydencję, ale prowadzą negocjacje zmierzające do kupna działki. W perspektywie chcą nabyć kilka kolejnych nieruchomości na północ od planowanej inwestycji. Chodzi o teren, na którym znajduje się ogrodzony las, a w przyszłości mógłby powstać park dla seniorów.

Aby te plany udało się zrealizować, potrzebne są działania rady miasta. Jak informuje kierownik referatu zagospodarowania przestrzennego Dariusz Rogowski, nie można uruchomić inwestycji w procesie uzyskania warunków zabudowy, więc radni musieliby zmienić studium na tym obszarze i uchwalić miejscowy plan zagospodarowania. W praktyce konieczne byłyby zmiana studium, uzyskanie zgody na zmianę przeznaczenia użytku leśnego na cele nieleśne i uchwalenie planów miejscowych, pod warunkiem że na etapie studium uda się uzyskać uzgodnienia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Władze Józefowa nie są przeciwne. Zarówno część radnych, jak i wiceburmistrz okazują przychylność i aprobatę dla planów architektów. Ostrzegają jednak, że cała procedura planistyczna może potrwać nawet trzy lata. – Propozycja, którą przedstawili nam projektanci, jest warta rozważenia. Zaczynamy o niej rozmawiać w dobrym momencie, to znaczy na etapie koncepcji. Mam nadzieję, że zbuduje to dobry klimat wokół planowanej inwestycji – komentuje wiceburmistrz Piotr Gąszcz.

– Rozmawialiśmy o tym z burmistrzem Markiem Banaszkiem i uważamy, że byłoby dobrze, gdyby za kilka lat miasto mogło pochwalić się taką inwestycją, bo pozwala ona zupełnie inaczej spojrzeć na czekającą nas wszystkich starość – dodaje.

Rada miasta nie podjęła na razie żadnych decyzji. Ma przyjrzeć się pomysłowi. Kilkoro radnych zadeklarowało jednak, że będzie mu kibicować.

2 komentarze do “Józefów: Kolejny inwestor chce budować dom opieki

 • 18 października 2019 o 16:20
  Permalink

  Krok Gminy we właściwym kierunku ….według ostatnich danych statystycznych, za 10 lat, już w 2030 roku … Seniorzy będą stanowić 60% społeczeństwa w Polsce … Sam Józefów będzie miał ich aż 10 000 !!! Najwyższy czas aby zacząć przygotowywać strukturę społeczną dla generacji „Senior Boom” … Tylko wspólnym wysiłkiem możmy pokonać to bardzo trudne ekonomiczno – społeczne wyzwanie.
  Dorota Katelbach

  Odpowiedz
 • 29 listopada 2019 o 13:07
  Permalink

  Nie wierzę, że to się uda. Na terenie leśnym tylko w mpzp po uzyskaniu zgody na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne (co jest obecnie prawie niemożliwe). A mpzp musi być zgodny ze Studium. Kwadratura koła. Jednak kibicuję pomysłodawcom.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.