Otwocki szpital szykuje się na przyjęcie nowej aparatury

PCZ CZEKA NA TOMOGRAF.

Trwa remont przyziemia szpitala powiatowego w Otwocku. Celem prac jest przystosowanie pomieszczeń do instalacji specjalistycznej aparatury kupionej za unijne pieniądze. Systematycznie dostarczany jest też zamówiony sprzęt. – Postęp prac jest satysfakcjonujący. Mamy czas do końca czerwca 2020 roku, ale najprawdopodobniej będziemy gotowi już w marcu – mówi prezes Powiatowego Centrum Zdrowia Ewa Pełszyńska

SYLWIA WYSOCKA

W październiku 2018 roku ówczesne władze szpitala podpisały z marszałkiem województwa Adamem Struzikiem umowę o dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu dla szpitala za łączną kwotę ponad 13 mln zł. Pieniądze pochodzą z funduszy europejskich i budżetu państwa.

Sprzęt ma trafić do otwockich przychodni, poradni specjalistycznych i oddziałów szpitala. Część aparatury (m.in. mammograf, tomograf, aparaty do rentgena i USG) znajdzie się w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach w przyziemiu budynku szpitala przy ul. Batorego 44. Obecnie trwa tam remont. Jak informuje prezes PCZ Ewa Pełszyńska, prace są już bardzo zaawansowane i być może uda się zakończyć je trzy miesiące przed terminem, który mija w czerwcu 2020 roku.

Systematycznie dokonywane są też zakupy sprzętu. – Do szpitala dotarła już drobniejsza aparatura, m.in.: defibrylatory, spirometry, aparaty EKG, holter, aparat do elektrokoagulacji, aparaty do fizykoterapii, gastroskop, USG do tarczycy, USG kardiologiczne, ginekologiczne i urologiczne, aparaty KTG, a także elementy umeblowania – fotel do pobierania krwi, kozetki oraz torby dla pielęgniarek środowiskowych czy lodówki medyczne – wylicza prezes Pełszyńska. I zapowiada, że sprzętu będzie jeszcze więcej, ponieważ nie zostały dostarczone największe urządzenia, które zostaną zamontowane dopiero po przystosowaniu pomieszczeń.

Dzięki nowemu sprzętowi w przyszłym roku pacjenci będą mogli wykonać kompleksowe badania w szpitalu przy ul. Batorego.

– Gdy będziemy mieli sprzęt do pełnej diagnostyki, czyli tomograf komputerowy, nowoczesny mammograf i aparaty USG, pacjenci nie będą jeździli po okolicy, żeby taką diagnostykę przeprowadzić, a nam będzie łatwiej zaproponować znacznie większy zakres świadczonych usług – mówi prezes PCZ. Podkreśla jednak, że podstawą dobrych usług medycznych są fachowcy, którzy je wykonują. I zapewnia, że szpital podejmuje kroki, aby byli oni dostępni dla pacjentów otwockiego szpitala.

Przy okazji wizyty radnych z komisji zdrowia w szpitalu powiatowym w czwartek, 17 października starosta Cezary Łukaszewski przedstawił także zarys planów dotyczących przychodni i poradni specjalistycznych, do których trafia część nowego sprzętu. Jeśli plany zostaną zrealizowane, w najbliższych latach można spodziewać się co najmniej reorganizacji w przychodniach.

– Poradnia specjalistyczna przy szpitalu przy ul. Batorego wymaga generalnego remontu, który jest niezbędny, żeby przystosować ją do standardów panujących w medycynie – mówi starosta.

– Zastanawiamy się, czy lepiej remontować liczący ok. 60 lat budynek, czy wybudować nowy, co mogłoby zgadzać się z koncepcją budowy na terenie szpitala Domu Pomocy Społecznej. Być może te dwie funkcje mógłby spełniać jeden budynek. Są to jednak zadania wieloletnie, wymagające dużego zaangażowania finansowego, w związku z tym nie należy spodziewać się ich realizacji w przyszłym roku – podkreśla starosta.

Inaczej wygląda sprawa przychodni POZ. Jeśli powiatowi uda się uzyskać dofinansowanie, o które wystąpił do urzędu marszałkowskiego, jeszcze w przyszłym roku część usług świadczonych przez przychodnię przy ul. Mickiewicza w Otwocku może być przeniesiona do przychodni przy ul. Armii Krajowej.

– Plany zakładają pozostawienie przy ul. Mickiewicza podstawowej opieki zdrowotnej dla dzieci i dorosłych na parterze budynku, a na piętrach powstałby dom dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych – informuje Łukaszewski.

Sam budynek przychodni przy ul. Armii Krajowej także wymaga remontu. Władze powiatu są na etapie analizy kosztorysu modernizacji. Planuje się tam m.in. budowę windy.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.