Otwocki szpital szykuje się na przyjęcie nowej aparatury

PCZ CZEKA NA TOMOGRAF.

Trwa remont przyziemia szpitala powiatowego w Otwocku. Celem prac jest przystosowanie pomieszczeń do instalacji specjalistycznej aparatury kupionej za unijne pieniądze. Systematycznie dostarczany jest też zamówiony sprzęt. – Postęp prac jest satysfakcjonujący. Mamy czas do końca czerwca 2020 roku, ale najprawdopodobniej będziemy gotowi już w marcu – mówi prezes Powiatowego Centrum Zdrowia Ewa Pełszyńska

SYLWIA WYSOCKA

W październiku 2018 roku ówczesne władze szpitala podpisały z marszałkiem województwa Adamem Struzikiem umowę o dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu dla szpitala za łączną kwotę ponad 13 mln zł. Pieniądze pochodzą z funduszy europejskich i budżetu państwa.

Sprzęt ma trafić do otwockich przychodni, poradni specjalistycznych i oddziałów szpitala. Część aparatury (m.in. mammograf, tomograf, aparaty do rentgena i USG) znajdzie się w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach w przyziemiu budynku szpitala przy ul. Batorego 44. Obecnie trwa tam remont. Jak informuje prezes PCZ Ewa Pełszyńska, prace są już bardzo zaawansowane i być może uda się zakończyć je trzy miesiące przed terminem, który mija w czerwcu 2020 roku.

Systematycznie dokonywane są też zakupy sprzętu. – Do szpitala dotarła już drobniejsza aparatura, m.in.: defibrylatory, spirometry, aparaty EKG, holter, aparat do elektrokoagulacji, aparaty do fizykoterapii, gastroskop, USG do tarczycy, USG kardiologiczne, ginekologiczne i urologiczne, aparaty KTG, a także elementy umeblowania – fotel do pobierania krwi, kozetki oraz torby dla pielęgniarek środowiskowych czy lodówki medyczne – wylicza prezes Pełszyńska. I zapowiada, że sprzętu będzie jeszcze więcej, ponieważ nie zostały dostarczone największe urządzenia, które zostaną zamontowane dopiero po przystosowaniu pomieszczeń.

Dzięki nowemu sprzętowi w przyszłym roku pacjenci będą mogli wykonać kompleksowe badania w szpitalu przy ul. Batorego.

– Gdy będziemy mieli sprzęt do pełnej diagnostyki, czyli tomograf komputerowy, nowoczesny mammograf i aparaty USG, pacjenci nie będą jeździli po okolicy, żeby taką diagnostykę przeprowadzić, a nam będzie łatwiej zaproponować znacznie większy zakres świadczonych usług – mówi prezes PCZ. Podkreśla jednak, że podstawą dobrych usług medycznych są fachowcy, którzy je wykonują. I zapewnia, że szpital podejmuje kroki, aby byli oni dostępni dla pacjentów otwockiego szpitala.

Przy okazji wizyty radnych z komisji zdrowia w szpitalu powiatowym w czwartek, 17 października starosta Cezary Łukaszewski przedstawił także zarys planów dotyczących przychodni i poradni specjalistycznych, do których trafia część nowego sprzętu. Jeśli plany zostaną zrealizowane, w najbliższych latach można spodziewać się co najmniej reorganizacji w przychodniach.

– Poradnia specjalistyczna przy szpitalu przy ul. Batorego wymaga generalnego remontu, który jest niezbędny, żeby przystosować ją do standardów panujących w medycynie – mówi starosta.

– Zastanawiamy się, czy lepiej remontować liczący ok. 60 lat budynek, czy wybudować nowy, co mogłoby zgadzać się z koncepcją budowy na terenie szpitala Domu Pomocy Społecznej. Być może te dwie funkcje mógłby spełniać jeden budynek. Są to jednak zadania wieloletnie, wymagające dużego zaangażowania finansowego, w związku z tym nie należy spodziewać się ich realizacji w przyszłym roku – podkreśla starosta.

Inaczej wygląda sprawa przychodni POZ. Jeśli powiatowi uda się uzyskać dofinansowanie, o które wystąpił do urzędu marszałkowskiego, jeszcze w przyszłym roku część usług świadczonych przez przychodnię przy ul. Mickiewicza w Otwocku może być przeniesiona do przychodni przy ul. Armii Krajowej.

– Plany zakładają pozostawienie przy ul. Mickiewicza podstawowej opieki zdrowotnej dla dzieci i dorosłych na parterze budynku, a na piętrach powstałby dom dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych – informuje Łukaszewski.

Sam budynek przychodni przy ul. Armii Krajowej także wymaga remontu. Władze powiatu są na etapie analizy kosztorysu modernizacji. Planuje się tam m.in. budowę windy.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.