Marszałek wrócił do parku

POMNIK PIŁSUDSKIEGO JUŻ GOTOWY.

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego stoi już w parku miejskim. Na jego oficjalne odsłonięcie trzeba jednak jeszcze trochę poczekać.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Ma ponad pięć metrów wysokości, jest wykonany z piaskowca i stoi na honorowym miejscu w parku, spoglądając w stronę gmachu Liceum Ogólnokształcącego im. Gałczyńskiego. Tak samo był ustawiony pomnik marszałka, który stał w parku przed wojną do lat 50., a potem został usunięty przez otwockich funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Dookoła pomnika powstał duży plac, gdzie po zakończeniu rewitalizacji parku będą odbywać się wszystkie miejskie uroczystości patriotyczne.

W środę, 16 października w obecności władz miasta, wykonawców i urzędników odbył się oficjalny odbiór prac nad skończonym pomnikiem. Będzie on jeszcze podświetlony i zostanie zamontowany monitoring. Na pomniku jest portret – płaskorzeźba marszałka, gałąź palmowa, berło i krzyż Virtuti Militari wykonane z brązu. Wrażenie robi rzeźba orła w koronie z rozpostartymi skrzydłami, która stanowi zwieńczenie pomnika marszałka. – Gdy robiłem tego orła, obejrzałem mnóstwo albumów przyrodniczych – mówi rzeźbiarz Zbigniew Gos. Wizerunek marszałka był odwzorowywany na podstawie portretów z lat młodzieńczych.

– Marszałek był wtedy jeszcze w mundurze strzeleckim i miał taką młodzieńczą zadrę w twarzy, co myślę, że udało się uchwycić – dodaje. Koszt pomnika to 150 tys. zł. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta. Oficjalne odsłonięcie jest planowane 11 listopada, o ile wykonawca rewitalizacji parku wywiąże się ze wszystkich prac.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.