Rehabilitacja szansą na pracę

PCPR WSPIERA NIEPEŁNOSPRAWNYCH.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku przystępuje do programu, którego celem jest pomoc osobom niepełnosprawnym. Dzięki niemu w najbliższych latach 30 mieszkańców powiatu otwockiego skorzysta z kompleksowej rehabilitacji w ośrodku w Grębiszewie (pow. miński), co pozwoli im na powrót do aktywności zawodowej.

SYLWIA WYSOCKA

Jak informuje dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku Małgorzata Woźnicka, liczba osób niepełnosprawnych w powiecie otwockim wzrasta i wynosi obecnie aż 10 tysięcy. Część z nich w wyniku wypadku czy choroby straciła możliwość kontynuowania pracy, co wpłynęło na poziom ich życia.

– Ta rosnąca liczba osób niepełnosprawnych powoduje, że pieniądze przekazywane samorządom powiatowym przez PFRON są niewystarczające. Dlatego poszukujemy nowych form pomocy osobom niepełnosprawnym, takich jak udział w różnych programach wsparcia – mówi Woźnicka.

Otwockie PCPR weźmie udział w programie „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”. Jest to projekt realizowany przez PFRON we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym, a finansowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa. PCPR, które nawiązało współpracę z lekarzem z Powiatowego Centrum Zdrowia oraz psychologiem, będzie kwalifikowało osoby do programu bezpłatnej rehabilitacji kompleksowej – zawodowej, psychospołecznej i medycznej. Będzie to łącznie 30 mieszkańców powiatu otwockiego – po 10 w kolejnych trzech latach.

Sama rehabilitacja odbędzie się w Centrum Rehabilitacji Obok Lasu w Grębiszewie (pow. miński). Wspomniany zespół, złożony z lekarza i psychologa, oceni stan zdrowia pacjenta i wystawi orzeczenie o potrzebie rehabilitacji kompleksowej. Na tej podstawie PFRON wystawi skierowanie z propozycją terminu zgłoszenia się do ośrodka.

Program skierowany jest do osób, które z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, ale chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do zainteresowań i stanu zdrowia. Rehabilitacja, pobyt w ośrodku i szkolenia będą bezpłatne.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.