Jak nie paść ofiarą cmentarnych rabusiów?

Rozpoczął się czas przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek, które wypadają w najbliższy weekend (1-2 listopada). To gorący czas dla przestępców. Cmentarni złodzieje już kręcą się na nekropoliach w poszukiwaniu łatwego łupu. Jak ich przechytrzyć? 

AGNIESZKA JASKULSKA 

Najlepiej nie zabierać ze sobą na cmentarz drogich i wartościowych rzeczy, które  mogą kusić złodzieja. Ofiarami cmentarnych rabusiów najczęściej padają roztargnione osoby. Wiele kobiet sprzątających groby, zostawia swoje torebki czy kurtkę na pomniku lub ławce, i idą np. po wodę lub wyrzucić śmiecie. Taka sytuacja zawsze skusi złodzieja. – Torebkę, saszetkę czy wartościowe rzeczy zawsze powinniśmy trzymać przy sobie lub pozostawić pod opieką osób, którym ufamy – przestrzegają policjanci.

Wiele osób stawia większość zniczy i kwiatów na grobach bliskich już kilka dni wcześniej. Tego typu sytuacje kuszą złodziei, którzy skradzione kwiaty sprzedają najczęściej w dniu Wszystkich Świętych. Dlatego najlepiej jest przynosić takie rzeczy co kilka dni, zaczynając od tych, które mają mniejszą wartość. Natomiast te, które są dla nas cenniejsze, lepiej przynieść na cmentarz 1 listopada.

Jak przechytrzyć cmentarnych rabusiów? Kwiaty i znicze można delikatnie oznaczyć. Pani Halina, która przyjechała uporządkować rodzinny grób na otwockim cmentarzu zdradza swoje sposoby: – Najlepiej trochę polać woskiem kwiaty, natomiast znicze czy lampiony podpisać markerem albo opakowanie oznaczyć kolorowym lakierem do paznokci – tłumaczy pani Halina. – Dzięki temu zaznaczamy naszą własność, którą raczej nie zainteresują się złodzieje.

 

POLICJA apeluje o zachowanie ostrożności i trzymanie rzeczy osobistych przy sobie, w miejscach trudno dostępnych. – Przedmioty, które są wartościowe, a nie musimy ich ze sobą zabierać najlepiej pozostawić w domu – podkreśla nadkom. Daniel Niezdropa. – Nie nośmy także przy sobie dużej ilości pieniędzy. Nie będą nam tam potrzebne na cmentarzu, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych. Zabierzmy ze sobą tylko tyle gotówki, ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek – zaznacza nadkomisarz. Zostawiając samochód na parkingu przy cmentarzu warto pamiętać o tym, by go zamknąć i nie zostawiać w nim na widoku wartościowych przedmiotów. 

 

Za kilka dni rozpocznie się policyjna akcja „ZNICZ 2019”. Kierowcy powinni nie tylko zdjąć nogę z gazu, zwracać większą uwagę na pieszych i  rowerzystów oraz nie parkować byle jak i byle gdzie. 

– Funkcjonariusze będą patrolowali nie tylko ulice w mieście, ale także na trasach wjazdowych i wyjazdowych oraz w rejonie cmentarzy – podkreśla nadkom. Daniel Niezdropa. Pomimo, że w okolicach nekropolii porządku pilnować będzie więcej policjantów oraz pracowników innych służb, to w czasie pobytu na cmentarzu oraz w jego otoczeniu zwróćmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste.

 

Jak samemu zadbać o grób, przeczytasz tutaj: https://linia.com.pl/2015/10/29/zadbaj-o-grob-przed-swietem-zmarlych/ 

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.