Tajny bazar: Niezwykła inscenizacja w Karczewie [GALERIA]

Tajny bazar – sobotnia inscenizacja targowiska z czasów okupacyjnych na Rynku Zygmunta w Karczewie, była jedną z najciekawszych tzw. żywych lekcji historii, w jakich miałem okazję uczestniczyć.

PRZEMEK SKOCZEK

Na straganach pęta kiełbas, kiszki, salceson, pasztetowa i świński łeb obwiązany sznurkiem. Obok, sprzedawane prosto z drabiniastego wozu, dary ogrodów i sadów, w tym pęki rzodkiewek i pękate dynie. Dalej stoisko aptekarskie, pełne butli i flakonów, z boku żwawo uwijający się pucybut, kartoflanka lana warząchwią z gara. Wszędzie gwar rozmów, gdakanie kur i gulgot indora. Przy jednym ze stoisk z handlarzem targuje się dwóch starozakonnych.

Orkiestra przygrywa skoczne melodie, dzieci grają w klasy i kapsle, jakaś dziewczynka goni fajerkę po bruku usłanym słomą. Znudzonym wzrokiem przygląda się temu oficer Wehrmachtu. Nagle powietrze przeszywa głośny terkot karabinu maszynowego, słychać krzyki przerażenia, potem głośne, gardłowe wołanie Niemców. Na targowisk wpada ciężarówka, słychać tupot podkutych wojskowych buciorów, rozpoczęła się łapanka!

Żaden podręcznik historii nie pozwoli tak zanurzyć się w przeszłości, jak podobne wydarzenia. Tajny bazar, organizowany przez SP nr 1 w Karczewie, przy wsparciu Mazura Karczew, władz gminy i MGOK oraz wielu lokalnych firm, okazał się strzałem w dziesiątkę. Przygotowywana kilka miesięcy inscenizacja, z udziałem grup rekonstrukcyjnych i około setki wolontariuszy: dzieci, rodziców, przyjaciół szkoły, była niezwykle sugestywna. Na te kilka godzin mogliśmy się przenieść w czasie.

Zamiast słów najlepiej opiszą to zdjęcia. Wieczorem tego samego dnia, w ramach projektu Stacja Konspiracja, odbyła się również premiera znakomitego spektaklu „Odtajnić wolność” w wykonaniu uczniów i absolwentów SP nr 1. Relacja z niej już w kolejnym numerze. 

[ngg src=”galleries” ids=”18″ display=”basic_thumbnail”]

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.