Park miejski do poprawki [GALERIA]

Za blaszanym ogrodzeniem trwa rewitalizacja parku miejskiego. Czy efekt przypadnie do gustu mieszkańcom? Na finiszu prac zachwytu jeszcze nie ma, zwłaszcza jeśli chodzi o muszlę koncertową. Jest za to dużo poprawek i dodatkowych prac do wykonania, co opóźni termin otwarcia.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Prace w parku powinny zakończyć się w październiku. Tak wynika z umowy podpisanej 15 listopada 2018 r. z wykonawcą przez ówczesnego prezydenta Otwocka Zbigniewa Szczepaniaka.

– Niestety nie wiem, dlaczego mój poprzednik robił wszystko, aby przed końcem kadencji wyłonić wykonawcę i podpisać z nim umowę na rewitalizację parku. Mamy poważne zastrzeżenia co do treści zapisów umowy i jakości samego projektu, który w wielu kwestiach budzi wątpliwości i wymaga na bieżąco uzgadniania z konserwatorem zabytków. Brakuje w nim pewnych rozwiązań, które teraz musimy dodatkowo realizować – mówi prezydent Jarosław Margielski.

Jeśli ktoś liczył na nowe oblicze muszli koncertowej, to się zawiedzie. Jej przebudowa zakłada tylko aranżację pomieszczeń wewnątrz oraz remont elewacji. Na razie wygląda to tak, jakby stara bryła muszli została obłożona deskami jak boazerią. – Muszla miała wyglądać inaczej, ale taki projekt był w przetargu. Teraz nasze ruchy są ograniczone. Udało się wprowadzić elementy wykończenia nawiązujące do stylu świdermajer i zmiany doposażenia, które pozwolą na to, aby w przyszłości odbywały się tam koncerty i kino letnie. To na etapie prac było do zaakceptowania, jeśli chodzi o ustawę o zamówieniach publicznych, wykonawcę i konserwatora zabytków – wyjaśnia prezydent.

– Możliwa była również zmiana takich elementów jak dach tężni i altany. Miał być przykryty papą, a udało się zamienić na miedziany, żeby komponował się ze stylem parku i budynkiem liceum – dodaje Margielski.
Wprowadzone zmiany spowodowały wydłużenie terminu realizacji inwestycji.

[ngg src=”galleries” ids=”20″ display=”basic_thumbnail”]

– Podpiszemy aneks do umowy, w którym termin oddania muszli, tężni i fragmentu parku będzie w grudniu br. Pozostała część prac powinna zakończyć się w październiku i z tego będziemy rozliczali wykonawcę. Na pewno nie będę dążył do tego, żeby za wszelką cenę na 11 listopada otworzyć park i odsłonić pomnik marszałka Piłsudskiego, jeśli roboty nie będą należycie wykonane. Park ma być zrobiony porządnie, jeśli tak nie będzie, to go nie odbierzemy – podkreśla prezydent.

Tak było w przypadku płyt chodnikowych, którymi wyłożony jest centralny plac. Prezydent zwrócił uwagę, że część z nich ma inną strukturę i połysk, więc wykonawca będzie musiał wymienić te elementy.

– Jestem od tego, żeby rozliczyć wykonawcę z właściwie zrealizowanej umowy i wydanych przez miasto pieniędzy (prawie 9 mln 500 tys. zł – przyp. red.). Jeżeli nawet trzeba będzie otworzyć park na wiosnę, to tak zrobimy – mówi Margielski. Zuwagi na roślinność z pewnością lepiej byłoby otworzyć park na wiosnę. – Umowa z wykonawcą od razu powinna być tak skonstruowana. Dla mnie to absurd, żeby otwierać park, gdy nie ma w nim zieleni, nie widać efektu zmian, są tylko sterczące badyle i krzaki, bo wszystkie liście opadły – mówi prezydent.

Zapytaliśmy, co z ogrodzeniem parku, bo to bardzo interesuje mieszkańców. – Park będzie otoczony trawnikiem. Co jakiś czas mają być robione nasadzenia i żywopłot, tak jak jest to zrobione np. w ogrodzie Saskim – wyjaśnia prezydent.

4 komentarze do “Park miejski do poprawki [GALERIA]

 • 30 października 2019 o 15:08
  Permalink

  „Absurd otwierać park gdy nie ma w nim zieleni”. To prezydent błysnął. Będzie zamykał na jesień i zimę bo mu badyle sterczą? Nasuwają mi się niepochlebne słowa.

  Odpowiedz
 • 30 października 2019 o 18:45
  Permalink

  Wszystko pieknie tylko dlaczego:
  nie ma fontanny?

  Odpowiedz
 • 4 listopada 2019 o 12:15
  Permalink

  Jest fontanna tylko w innej formie, taka jak w Józefowie, na zasadzie wodotrysków „z chodnika”.

  Odpowiedz
 • 5 listopada 2019 o 10:04
  Permalink

  Przechodząc koło parku parę dni temu widziałem przez płot, że stojaki rowerowe są zamontowane bardzo gęsto. Takie typowe stojaki w kształcie litery U. Normalnie, montowane są w takich odstępach, by do każdego stojaka można było z dwóch stron przypiąć rowery. A tutaj ledwo jeden rower się zmieści między dwa stojaki. Proszę zwrócić na to uwagę przy odbiorze parku.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.