Składowisko do 2086 roku?

OTWOCK: TOCZY SIĘ BÓJ O CZAS SKŁADOWANIA ŚMIECI W ŚWIERKU.

Miasto jest w posiadaniu dokumentów, które mogły uniemożliwić wydłużenie czasu funkcjonowania spółki Amest Otwock (dawny Sater) prowadzącej składowisko odpadów w Otwocku-Świerku. Nie zostały one jednak przekazane do sądu przez poprzednie władze miasta. Teraz prezydent Jarosław Margielski i radni próbują naprawić ten błąd.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Pierwotnie składowisko odpadów w Otwocku-Świerku miało działać do 2027 roku. Jednak decyzją zarządu spółki z 2016 roku okres ten wydłużono jeszcze o 59 lat. 

Uchwała została zaskarżona do Sądu Okręgowego w Warszawie, który przyznał rację miastu i stwierdził jej nieważność. Spółka zaskarżyła wyrok. Podniesiono szereg zarzutów, do których miasto się nie odniosło.

– Odpowiedź na apelację prezydenta Szczepaniaka sprowadzała się do dwóch zdań. Oddaliśmy tym samym pole spółce, nie broniąc interesu gminy – komentuje prezydent Margielski. Sąd apelacyjny zmienił zaskarżony wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia, lecz jedynie w zakresie uchylenia uchwały, a nie – o co prosiła rada miasta – stwierdzenia jej nieważności. Miasto złożyło skargę kasacyjną do NSA, ale nie została ona przyjęta. Sąd zwrócił uwagę, że w aktach sprawy brakuje dowodów wskazujących na to, że grunt, który miasto oddało spółce w drodze aportu, został przekazany na 30 lat. A takie dokumenty były przecież cały czas w posiadaniu urzędu miasta!

 Sprawa ma swój początek w poprzedniej kadencji rady miasta. – Podnosiliśmy wtedy, że podjęcie takiej uchwały godzi w interes miasta, dlatego też zobowiązaliśmy ówczesnego prezydenta do głosowania przeciwko przyjęciu uchwały i zaskarżenia jej. Sprawa była jednak prowadzona przez Zbigniewa Szczepaniaka w sposób skandaliczny. Odszukaliśmy w archiwum urzędu dokumenty, które nie zostały przedstawione w sądzie, a stanowią bardzo ważny dowód – twierdzi prezydent.

Mowa tu o uchwale rady miasta z 25 września 1996 roku w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie gminy Otwock do spółki Sater Otwock wraz z projektem umowy spółki. Obecne władze miasta chcą dostarczyć do sądu te dokumenty, bo nadal możliwe jest wygranie sprawy. 

23 października odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta, na której jednogłośnie została podjęta uchwała doprecyzująca stanowisko radnych z 1996 roku. Przygotowano też drugi projekt uchwały upoważniającej prezydenta do złożenia wniosku o rozwiązanie umowy spółki Amest Otwock, gdyż zapisy w niej zawarte nie są realizowane. 

Wyrok w sprawie może zapaść już 12 grudnia. 

Wicestarosta Krzysztof Kłósek poinformował, że w związku z zastrzeżeniami dotyczącymi składowiska Amest Otwock zostało skierowane pismo do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. – W sprawie tego obiektu powinno toczyć się postępowanie w zakresie niezgodności realizacji z projektem budowlanym – uważa wicestarosta. Z niewiadomych przyczyn PINB umorzył postępowanie, choć stwierdzono duże niezgodności na składowisku w stosunku do projektu. 

One thought on “Składowisko do 2086 roku?

  • 17 lutego 2022 o 21:47
    Permalink

    Śmieci z Otwocka powinni Margielskiemu na podwórko zwozić może wtedy zrozumie że miasto je produkuje więc powinno się je u siebie składować nie szukać dołku na Marsie ,może pan Prezydent nam powie komu chce wcisnąć swoje śmieci i gdzie je skierować ,czy w innym miejscu niż świerk nie będą wydzielać odoru i kto ma niby je składować?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.