Otwock: Wspomnienie bohaterskiego żołnierza

WALCZYŁ ZA POLSKĘ, UMARŁ W USA.

Kapitan Zygmunt Migdalski, żołnierz Armii Krajowej, zmarł na emigracji w Stanach Zjednoczonych. W Otwocku ma jednak symboliczny grób w kwaterze rodzinnej na tutejszym cmentarzu. Pomnik został właśnie odnowiony przez jego wnuka.

FILIP PYTLAWSKI

Migdalski urodził się w Otwocku w 1913 roku, tu też 19 lat później zdał maturę w gimnazjum, którym obecnie jest LO im. K. I. Gałczyńskiego. Przyszły oficer ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Dęblinie, potem krótko służył w wojsku. Ponownie został zmobilizowany w sierpniu 1939 roku i przydzielony do Batalionu „Stołpce” Korpusu Ochrony Pogranicza. Szlak bojowy przebył jako dowódca 1 plutonu 1 kompanii. 14 września został ranny pod Nowosiółkami koło Przemyśla. Uciekał przed sowiecką niewolą i wrócił do Otwocka.

W listopadzie 1941 roku Migdalski przystąpił do konspiracji pod pseudonimem „ZZ”, a niespełna trzy lata później za liczne zasługi otrzymał nominację na szefa Dywersji Bojowej IV Rejonu AK. Organizował akcje małego sabotażu, brał udział w słynnych akcjach wysadzania i ostrzelania niemieckich pociągów pod Celestynowem, a potem pod Pogorzelą Warszawską, które przeprowadził oddział „Skrytego.“ Wykonywał wyroki śmierci na zdrajcach i konfidentach. Znana jest też akcja wysadzenia projektora w otwockim kinie wyświetlającym niemieckie filmy propagandowe. W ramach akcji „Burza” oddział Zygmunta Migdalskiego zajął otwocki magistrat, Spółdzielnię Rolniczo-Handlową, magazyny żywności, dworzec kolejowy, szpital powiatowy i komisariat policji.

Po wojnie był poszukiwany przez NKWD. Wyemigrował do USA. Mieszkał i pracował w Chicago, gdzie zmarł w 1973 roku. W Polsce wciąż mieszkają jego potomkowie, syn i wnukowie – jeden z nich nawet w Otwocku. To Przemysław Migdalski, który opowiada nam:

– Dbamyo pamięć słynnego ojca i dziadka. To ważne. Kształt tablicy konsultowałem z resztą potomków i wujem, Jackiem Jaroszewskim, który jest chrześniakiem Zygmunta i autorem książki o nim.

źródło: http://www.otwockhistory.wordpress.com

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.