W pociągu potwierdzisz tożsamość na ekranie smartfona

Uwaga podróżni! W pociągach Kolei Mazowieckich można już potwierdzić tożsamości na ekranie smartfona. Każdy posiadacz biletu imiennego może już potwierdzić tożsamość elektronicznym dowodem osobistym, jakim jest mTożsamość w aplikacji mObywatel

AJka

Podróżny, który zakupił bilet w formie elektronicznej będzie mógł podczas kontroli potwierdzać swoją tożsamość za pomocą mobilnej aplikacji mObywatel zainstalowanej w smartfonie. Dotychczas przewoźnik wymagał, by właściciel biletu legitymował się jedynie dokumentami w tradycyjnej formie. – Z mTożsamości mogą korzystać osoby odbywające przejazdy na podstawie biletów imiennych, także tych zakupionych przez internet, na których podróżnych zobowiązany jest wpisać swoje imię, nazwisko i numer dowodu tożsamości, a także biletów ważnych wraz z dokumentem uprawniającym do korzystania z ulgi – tłumaczy Jolanta Maliszewska z Kolei Mazowieckich. – Należy pamiętać, że aplikacja nie ma zastosowania w przypadku wystawienia wezwania do zapłaty – zaznacza Maliszewska. Nie można z niej korzystać także, jeśli zwykły dowód jest nieważny np. został zastrzeżony z powodu kradzieży.

Aplikacja powstała w ramach programu Ministerstwa Cyfryzacji. mTożsamość możesz okazać wszędzie tam, gdzie wymagane jest okazanie dokumentu ze zdjęciem, usługa nie zastąpi jednak dowodu osobistego. Kiedy przyda się mTożsamość? Na przykład przy odbieraniu przesyłek poleconych na poczcie, przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne, usługi hotelarskie. 

By móc korzystać z mTożsamości należy najpierw założyć Profil Zaufany. Najprościej wejść na www.pz.gov.pl i potwierdzić go z pomocą jednego z 10 banków (przez bankowość elektroniczną) lub w jednym z 1500 punktów stacjonarnych. 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.