Kupił kiełbasę za fałszywe 500 zł

UWAŻAJ NA PSEUDOBANKNOTY.

Pseudobanknoty w rękach nieuczciwych klientów to prawdziwy problem. – Niedawno jeden ze stałych klientów kupił w moim sklepie kiełbasę, za którą zapłacił banknotem 500-złotowym. W pierwszej chwili ekspedientka nie dostrzegła, że ma do czynienia z fałszywką, i wydała resztę, czyli ponad 490 zł. W ten sposób mężczyzna wyłudził ode mnie prawdziwą gotówkę – mówi pan Jarosław, właściciel jednego z lokalnych sklepów. Otwocka prokuratura umorzyła postępowanie, ale kilka dni temu sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

AGNIESZKA JASKULSKA

Poszkodowany właściciel sklepu

Zwykle nie zwracamy uwagi na banknoty, których używamy, płacąc za zakupy, lub które dostajemy jako resztę w sklepie. Do sprawdzania pieniędzy nieco większą wagę przywiązują sprzedawcy, choć też nie wszyscy. Fałszywe pieniądze są bardzo podobne do oryginalnych, ale rzadko używa się ich w codziennych płatnościach.

Pan Jarosław, właściciel jednego ze sklepów spożywczych w Józefowie, stracił w ten sposób prawie 500 zł. W poniedziałek, 16 września do jego sklepu przyszedł Marcin K., stały klient, który kupił kiełbasę za 9 zł i 79 gr. – Zapłacił gotówką, banknotem o nominale 500 zł – mówi pan Jarosław, który od 15 lat prowadzi własną działalność.

– Banknot wyglądał jak prawdziwy i w pierwszej chwili ekspedientka nie zauważyła, że to fałszywka. Wydała klientowi resztę w wysokości ponad 490 zł. Dopiero po chwili zorientowała się, że z banknotem jest coś nie tak. Poinformowała mnie o wszystkim. Kiedy przyjrzałem się 500-złotówce, dostrzegłem, że nie ma na niej typowych zabezpieczeń, jakie znajdują się na oryginalnych banknotach, i że farba była lekko rozmazana. Od razu powiadomiłem policję w Józefowie. Na miejsce przyjechali funkcjonariusze, którzy obejrzeli banknot i stwierdzili, że jest on fałszywy. Zabrali go i po jakimś czasie wrócili razem z Marcinem K., mechanikiem samochodowym, który ma warsztat niedaleko mojego sklepu – mówi pan Jarosław.

I dodaje: – Policjanci stwierdzili, że to jednak nie jest przestępstwo, ponieważ na banknocie widnieją dwa napisy: „SOUVENIR” oraz informujący, że banknot „Nie jest środkiem płatniczym” – tłumaczy właściciel sklepu. Jego zdaniem nieuczciwy klient próbował wprowadzić fałszywkę do obiegu i wykorzystując pseudobanknot, wyłudzić gotówkę. Dlatego pan Jarosław ponownie zgłosił sprawę, ale tym razem bezpośrednio do Powiatowej Komendy Policji w Otwocku.

Sprawa trafiła do Prokuratury Rejonowej w Otwocku, która zapoznała się z materiałem i przesłuchała świadków. – Na początku października otrzymałem informację o tym, że sprawę umorzono – mówi zaskoczony pan Jarosław. – Straciłem dużo czasu na złożenie zawiadomienia oraz nerwów podczas interwencji policji, nie mogę odzyskać 500 zł, a prokurator sprawę umarza? W jakim kraju żyję, gdzie ta sprawiedliwość? – irytuje się oszukany właściciel sklepu, który poprosił o pomoc „Linię”.

„Nie wiedziałem, że zapłaciłem fałszywką”

„Linia” skontaktowała się z Marcinem K., który zapłacił pseudobanknotem za kiełbasę w sklepie pana Jarosława.

– Naprawiam samochody. Za jedną z napraw klient zapłacił mi, dając plik różnych banknotów, wśród których był ten o nominale 500 zł. Nie przyglądałem mu się, nie znam się na zabezpieczeniach pieniędzy. Dla mnie wyglądał jak prawdziwy – tłumaczy Marcin K. – We wrześniu poszedłem do pobliskiego sklepu, kupiłem kiełbasę, zapłaciłem, dostałem resztę i na tym miało się skończyć. Potem pojawiła się u mnie policja i dowiedziałem się, że zapłaciłem fałszywym banknotem. To ja zostałem oszukany, a nie właściciel sklepu – mówi Marcin K. Mechanik jednak nie zamierza wyjaśnić sprawy z klientem, który prawdopodobnie zapłacił mu za naprawę auta, używając fałszywego banknotu.

Nagranie z monitoringu w warsztacie

Sprawa trafiła do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Po tym, jak tematem zainteresowała się „Linia”, sprawa nabrała tempa. O wyjaśnienie poprosiliśmy Marcina Sadusia, rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

– W wyniku czynności nadzorczych przeprowadzonych w tutejszej Prokuraturze Okręgowej uznano, że decyzja Prokuratury Rejonowej w Otwocku w zakresie, w jakim nie zakwalifikowano przedłożonego pokrzywdzonemu dokumentu jako podrobionego banknotu, jest zasadna – zaznacza Marcin Saduś.

– Postanowienie o umorzeniu postępowania z 26 września 2019 r. nie zawiera jednak rozstrzygnięcia w przedmiocie doprowadzenia pokrzywdzonego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem (oszustwo). Właśnie w tym zakresie będzie prowadzone postępowanie karne – podkreśla Marcin Saduś. I dodaje, że dotychczas na terenie podlegającym Prokuraturze Rejonowej w Otwocku nie odnotowano przestępstw polegających na posługiwaniu się fałszywym banknotem 500-złotowym.

Właściciel sklepu podkreśla: – Chciałbym przestrzec nie tylko przedsiębiorców, lecz także innych ludzi przed osobami, które mogą próbować zapłacić za towar fałszywkami albo będą chciały wymienić banknoty 500- lub 200-złotowe na te o mniejszych nominałach – tłumaczy pan Jarosław. – W obiegu jest niewiele banknotów z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego, jednak czasami klienci nimi płacą, również w moim sklepie. Potem muszę jeździć np. do banku, aby je rozmienić, bo nie wszędzie są one przyjmowane – wyjaśnia przedsiębiorca z Józefowa.

Pseudobanknoty dla branży rozrywkowej

 • Policja zaleca uważne sprawdzanie banknotów, które przechodzą przez nasze ręce. Fałszywe są łudząco podobne do prawdziwych. Na pseudobanknotach najczęściej są umieszczone napisy: „SOUVENIR” i informacja, że banknot „Nie jest środkiem płatniczym”. Zostały one wyprodukowane z myślą o edukacji oraz ze względu na walory rozrywkowe, a ich sprzedaż nie jest zabroniona (można je nabyć np. w sklepach internetowych). Niestety pseudobanknoty są coraz częściej używane przez przestępców, którzy posługując się nimi, wyłudzają prawdziwą gotówkę. Próba płacenia fałszywymi banknotami to przestępstwo.

Jak rozpoznać fałszywe 500 zł

 • Oszuści próbują wykorzystać niewiedzę Polaków i wprowadzić do obiegu fałszywy banknot 500-złotowy łudząco podobny do tego wprowadzonego w lutym 2017 r. przez Narodowy Bank Polski. Nie ma co się dziwić, kiedy otrzymamy wypłatę lub emeryturę z takim banknotem. Dlatego warto wiedzieć, jak on wygląda. Papierowy banknot 500-złotowy jest wyższy i szerszy od banknotów o innych nominałach. Na przedniej stronie zobaczymy portret króla Jana III Sobieskiego. Na stronie odwrotnej są ilustracje przedstawiające pałac w Wilanowie oraz orła w koronie z herbem rodowym Jana III Sobieskiego. Do zabezpieczenia banknotu użyto jednych z najnowocześniejszych zabezpieczeń na świecie. – Jeśli znasz zabezpieczenia banknotu o nominale 200 zł, bardzo łatwo będzie ci rozpoznać zabezpieczenia banknotu 500-złotowego. Oba mają jedne z bardziej zaawansowanych zabezpieczeń na świecie – zapewnia Narodowy Bank Polski. Charakterystyczną cechą banknotów są znaki tzw. wodne.

Jak rozpoznać banknot 500-złotowy?

Oryginalne banknoty o nominale 500 zł
 • Podczas oglądania banknotu pod światło widać znak wodny – powtórzenie portretu władcy i cyfrowe oznaczenie nominału „500”.
 • Jest też nitka zabezpieczająca płynnie zmieniająca barwę z zielonej na niebieską ze wzorem przeplatających się wstęg. Dodatkowo na nitce jest umieszczony mikrotekst zawierający cyfrowe oznaczenia nominału „500” i „500 zł”.
 • Charakterystyczne elementy nowego banknotu można też wyczuć palcami, m.in. portret władcy, godło Rzeczypospolitej Polskiej, napis „WARSZAWA” i datę emisji, a także wizerunek tarczy herbowej. Wyczuwalne jest również oznaczenie dla osób niewidomych w postaci dwóch pionowych linii złożonych z drobnych kwadratów.

Zabezpieczenia:

 • Farba zmienna optycznie. Wraz ze zmianą kąta patrzenia szyszak husarski płynnie zmienia barwę z zielonej na niebieską. Jednocześnie umieszczony na nim wzór falistej linii sprawia wrażenie ruchomego elementu.
 • Mikrodruki to drobne napisy wykonane z dużą precyzją. Są umieszczone na obu stronach każdego banknotu.

Jak sprawdzić banknot 500-złotowy?

 • Elementy szaty graficznej znajdujące się na obu stronach banknotu oglądane w świetle przechodzącym uzupełniają się i tworzą pełny obraz korony w owalu. n W zależności od kąta patrzenia opalizujący element w kolorze złotym jest widoczny lub prawie niedostrzegalny.

8 komentarzy do “Kupił kiełbasę za fałszywe 500 zł

 • 7 listopada 2019 o 19:44
  Permalink

  Czyli Pan Marcin dostanie zawiasy, a Pan Jarosław jest w plecy 500.

  Sprawiedliwie.

  Odpowiedz
 • 8 listopada 2019 o 09:24
  Permalink

  Jeśliby amator kiełbasy oddał sklepikarzowi swoje 500 to może nie byłoby sprawy w sądzie która żadnemu z nich się nie będzie opłacała.

  Odpowiedz
 • 8 listopada 2019 o 09:25
  Permalink

  Jeśliby amator kiełbasy oddał sklepikarzowi swoje 500 to może nie byłoby sprawy w sądzie która żadnemu z nich się nie będzie opłacała.

  Odpowiedz
  • 9 listopada 2019 o 08:58
   Permalink

   Właściciel sklepu nie odzyskał 500 zł czyli jest stratny

   Odpowiedz
 • 9 listopada 2019 o 07:43
  Permalink

  Typowe postępowanie policji. Zamiast zasugerować poszkodowanemu zawiadomienie z innego paragrafu (tutaj oszustwo a nie posługiwania sie falszywką) robią NIC i jest umorzenie. Policja i prokuratura w tym przypadku jest wg. mojej oceny po stronie bezprawia i nie uczciwości społecznej. I tak będzie jeśli ludzie będą bierni. Brawo dla tego Pana właściciela sklepu ze nie odpuszcza.

  Odpowiedz
  • 31 maja 2020 o 14:26
   Permalink

   Witam otrzymalem w 2018r banknot 500zl z banku eurobank.dala mi go kierowniczka wraz z innymi banknotami.trzymalem go ponad 2 lata troche się niszczył.i dzis.tj29/05/20r chcialem go wplavic w bankomacie.bankomat wyrzucił go wiec udałem się do banku.tam go sprawdzali chyba z godzinę.mowili ze ma znaki wszystkie gdzieś dzwonili .niemogli nawet stwierdzić autentyczności.wiec mi go wzięli i dali potwierdzenie .mam czekać na ekspertyzę…to dopiero jest szopka z banku wydają a w innym zabierają.czyli wychodzi nato ze banki sa osxustami

   Odpowiedz
 • 7 czerwca 2020 o 03:58
  Permalink

  To on został oszukany, a kasjer już nie? I nie chce wyjaśniać sprawy z klientem CZEMU?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.