Rolki: Wysoki poziom Mistrzostw Polski w Karczewie

Przez trzy dni Karczew był najważniejszym miejscem dla wszystkich najlepszych rolkarzy w Polsce. To właśnie tu odbywały się kolejne Mistrzostwa Polski Freestyle Slalom. Sukces organizacyjny mogą na swoje konto zapisać otwockie Wilki, które były gospodarzem zawodów.

MARCIN SULIGA

Od kilku miesięcy Wilki działają nie tylko w Otwocku, ale również w innych miejscowościach powiatu otwockiego. Jedną z nich jest Karczew i właśnie tam odbyły się kolejne rolkarskie Mistrzostwa Polski Freestyle Slalom 2019. Otwockie Wilki były gospodarzem imprezy tej rangi po raz drugi w historii. Trzy lata temu najlepsi rolkarze w kraju stawili się w Otwocku.

– Chcieliśmy, aby tegoroczna impreza odbyła się z jeszcze większym rozmachem niż poprzednio. Aby oprawa i to wszy-stko, co działo się wokół zawodów było godne Mistrzostw Polski, aby zawodnicy czuli na każdym kroku, że uczestniczą w najważniejszym krajowym wydarzeniu tego sezonu – mówił przed startem imprezy trener gospodarzy, Dariusz Labriga. – Po poprzednich mistrzostwach byliśmy już dużo bogatsi o pewne doświadczenia i wiedzieliśmy, co poprawić, co zrobić inaczej, na jakie elementy zwrócić uwagę. To bardzo nam pomogło – dodaje Labriga.

Multum chętnych

Jeszcze na kilka godzin przed zawodami okazało się, że odbywające się na hali w Karczewie zawody przejdą do historii polskiego rolkarstwa. Organizatorzy liczyli, że lista startowa zamknie się na około setce zawodników, tymczasem zgłoszeń było ponad 130.

– Jestem mile zaskoczony frekwencją. Choć Mistrzostwa Polski organizowane są już od kilku lat, to takiej liczby zawodników jak tutaj jeszcze nie było. To budujące, bo jest bardzo dużo młodych ludzi, którzy są przyszłością tego sportu – stwierdził obecny na otwarciu zawodów wiceprezes Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich, Jakub Nowak.

– Ogromne słowa szacunku należą się również organizatorom, którzy widać, że włożyli mnóstwo serca i pracy w to, by te zawody wyglądały tak znakomicie. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego co tu zobaczyłem i na pewno nie żałujemy, że przygotowanie tegorocznych mistrzostw została powierzona otwockim Wilkom – dodaje prezes Nowak.

Rekord za rekordem

[ngg src=”galleries” ids=”22″ display=”basic_thumbnail”]

Zawody trwały przez cały ostatni weekend października. Rywalizacja sportowa odbywała się w sobotę oraz niedzielę, natomiast piątek był dniem technicznym, podczas którego zawodnicy mogli dokonać potwierdzenia zgłoszenia i zapoznać się z areną zawodów.

– Każdy dzień zawodów miał swoją oddzielną nazwę. Sobota była dniem szybkości, skoczności oraz gracji. Na ten dzień zaplanowano konkurencje speed slalom, classic oraz jump. Natomiast w niedzielę czyli w dniu bitew rozegrano konkurencję battle czyli walkę na triki, oraz po raz pierwszy u nas przeprowadzony slide czyli konkurs efektownego hamowania – tłumaczył trener Wilków.

Pierwszy dzień był szczęśliwy dla zawodników z Rzeszowa, ze Szkółki Rolkowej Wodzu – Konrada Tomaki. Jego podopieczni – zgodnie z klubowym rytuałem – często byli wynoszeni na rękach w górę co oznaczało, że na koncie jednej z najstarszych rolkowych szkółek w Polsce wylądował kolejny złoty medal.

– Trochę tych krążków na naszym koncie się znalazło. Wyglądało to bardzo imponująco bo oprócz tego, że wygrywaliśmy, to jeszcze udało nam się kilka razy pobić rekord Polski. Sama Kinga Szuberla – w konkurencji jump – aż sześć razy poprawiała własny rekord kraju kończąc zawody z wynikiem 114 cm. Do tego trzeba dodać fantastyczny wynik w tej samej konkurencji Jakuba Flagi – 144 cm, który pokonał jednego z faworytów konkursu Daniela Żukowskiego. Świetnie też w konkurencji speed zaprezentowała się Oliwia Sobczyk. Ona również do złota dorzuciła rekord Polski – mówi Tomaka.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego startu. Liczyliśmy na dobry występ w Karczewie ale, że będzie on dla nas tak owocny, to tego się nie spodziewaliśmy, zwłaszcza, że poziom tegorocznych mistrzostw był wyjątkowo wysoki. To tylko potwierdza jak dobrą pracę – my trenerzy, zawodnicy, ale także ich rodzice – wykonaliśmy w ostatnim czasie – dodaje trener rolkarzy z Rzeszowa.

Trójka Szymona

Swoje chwile radości przeżywali też gospodarze. Co prawda, żadnemu z zawodników Wilków nie udało się sięgnąć po tytuł mistrzowski, ale kilka razy stawali na podium. Srebrny medal w konkurencji speed slalomu seniorek wywalczyła Halina Labriga, która w finale spotkała się z zawodniczką z Rzeszowa – Patrycją Najdą.

– Dla mnie to duża niespodzianka, bo mocniej zaangażowałam się w gimnastykę artystyczną i nie trenowałam zbyt wiele przed tymi zawodami. Podeszłam do nich na dużym luzie i to chyba pomogło, bo nie czułam żadnej presji – mówi zawodniczka Wilków.

– Zresztą atmosfera jaka była na tych zawodach również pomagała. Każdy skupiał się na zadaniu które ma wykonać a po przejeździe przybijaliśmy sobie piątki – dodaje Labriga.

Kolejne trzy medale dla Wilków zdobył junior Szymon Dziewanowski. Zawodnik gospodarzy zdobył brąz w speed slalomie i dwa srebra w battle i jump. – Jestem bardzo zadowolony przede wszystkim z medalu w skokach. Miałem naprawdę mocnych konkurentów i do końca nie było wiadomo czy uda mi się stanąć na podium. Przed samą rywalizacją nie mogliśmy tu zbyt wiele poćwiczyć i nie wiedziałem w jakiej dyspozycji jestem. Skakało mi się jednak bardzo dobrze i udało pobić dotychczasową „życiówkę” o cztery centymetry – mówi Dziewanowski.

– To był dla nas dobry dzień. Myślę, że oprócz naszych medalistów warto też podkreślić doskonałą formę Kingi Chudzik. Jeszcze na kilka dni przed startem jej rekord życiowy wynosił 80 centymetrów, a tu zrobiła ogromny progres skacząc 10 centymetrów więcej. Była też bliska pokonania tyczki zawieszonej na 95 centymetrach, ale chyba w trakcie lotu przestraszyła się wysokości, odpuściła i spadła na tyczkę. Jej siódme miejsce też trzeba uznać za sukces – mówi trener Labriga.

Medal u siebie

Zawodników z Otwocka można też było obserwować w barwach innych klubów. Spośród nich najlepiej w konkurencji jump spisała się Kinga Kos. Zawodniczka warszawskiego klubu I love rolki zajęła trzecie miejsce zaliczając wysokość 100 cm.

– Skoczyłam na swoim poziomie, ale sądzę, że stać mnie na jeszcze więcej i postaram się to udowodnić. Miejsce na podium i medal Mistrzostw Polski są na pewno zachętą do jeszcze większej pracy na treningach – mówi Kos. – Poziom zawodów był wysoki, ze względu na to, że stawili się na nich najlepsi zawodnicy z całej Polski. Było mi niezmiernie miło, że jako mieszkanka Otwocka mogłam się na nich pokazać z dobrej strony, duża w tym zasługa również moich przyjaciół i trenerów z klubu, którzy trzymali za mnie kciuki i dopingowali podczas rywalizacji – przyznaje zawodniczka I love rolki.

Drugiego dnia z bardzo dobrej strony – w konkurencji battle – zaprezentowała się również młodziutka Nadia Jeziorek. Zawodniczka Slalom Academy mimo obecności w stawce starszych i bardziej doświadczonych konkurentek zajęła wysoką piątą pozycję.

– Żałuję, że do udziału mistrzostwach nie dała się namówić Klaudia Hartmanis, która skupiła się podczas zawodów na roli trenera. To najlepsza zawodniczka w Polsce i jej występ z pewnością wniósł by bardzo dużo i podniósł i tak wysoki poziom mistrzostw – uważa trener otwockich Wilków.
Rywalizację w Karczewie zakończyła walka o medale w konkurencji slide, którą rozegrano na specjalnie zamontowanej na tą okazję nawierzchni. Konkurs efektownego hamowania wygrali Aleksandra Jarosińska oraz Roman Kotorus.

Może jeszcze raz

Mistrzostwa Polski dobiegły końca i z pewnością zostaną zapamiętane jako organizacyjny sukces Wilków. Być może nie będą to też ostatnie tego typu zawody organizowane przez ostatni klub, bo gospodarze pokazali, że są w tym znakomici. – Zobaczymy jak to będzie przyszłości. Dostaliśmy pod swoim adresem wiele pochwał za organizację więc może jeszcze kiedyś znów powiat otwocki będzie areną kolejnych mistrzostw. Nie wykluczamy tego – mówi z zadowoleniem trener Labriga.

WYNIKI

 • Speed slalom
 • Senior Men
  1.Krzysztof Zybarowicz
  2.Sebastian Giedziun
  3.Jakub Flaga
 • Senior Women
  1.Patrycja Najda
  2.Halina Labriga
  3.Barbara Tęczar
 • Junior Men
  1.Hubert Kilian
  2.Dominik Bojda
  3.Kacper Miś
 • Junior Women
  1.Justyna Tęczar
  2.Julia Cierpich
  3.Dominika Kaczmarczyk
 • Junior 10 Men
  1.Kacper Karasiński
  2.Maciej Paluch
  3.Szymon Dziewanowski
 • Junior 10 Women
  1.Oliwia Sobczyk
  2.Lili Jablonska
  3.Liwia Pelinko
 • Jump
 • Senior+Junior Men
  1.Jakub Flaga
  2.Daniel Żukowski
  3.Szymon Jarzynka
 • Senior+Women Women
  1.Kinga Szuberla
  2.Karolina Rząsa
  3.Kinga Kos
 • Junior 10 Men
  1.Adam Jakubowicz
  2.Szymon Dziewanowski
  3.Michał Paluch
 • Junior 10 Women
  1.Lilianna Denasiwicz
  2.Lili Jablonska
  3.Wiktoria Furman
 • Battle
 • Senior Men
  1.Tomasz Wieczorek
  2.Sebastian Giedziun
  3.Jacek Skorupski
 • Senior Women
  1.Patrycja Najda
  2.Joanna przygoda
  3.Agata Dobrowolska
 • Junior Men
  1.Kacper Wawryk
  2.Jan Hul
  3.Wiktor Smosarski
 • Junior Women
  1.Marta Skubis
  2.Justyna Tęczar
  3.Karolina Jagielska
 • Junior 10 Men
  1.Kacper Karasiński
  2.Szymon Dziewanowski
  3.Maciej Paluch
 • Junior 10 Women
  1.Liwia Pelinko
  2.Tola Łobaczewska
  3.Oliwia Sobczyk
 • Slalom Classic
 • Senior Men
  1.Tomasz Wieczorek
  2.Sebastian Giedziun
  3.Jacek Skorupski
 • Junior Women
  1.Karolina Jagielska
  2.Justyna Tęczar
  3.Aleksandra Lisiecka
 • Junior Men
  1.Kacper Wawryk
  2.Wiktor Smosarski
  3.Olaf Pankiewicz
 • Slides
 • Men
  1.Roman Kotorus
  2.Jan Hul
  3.Jakub Szczurowski
 • Women
  1.Aleksandra Jarosińska
  2.Patrycja Najda
  3.Maria Brzezińska

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.