Dron gotowy do działania: Kopciuchy, miejcie się na baczności!

Nad Otwockiem będzie można zobaczyć zidentyfikowany obiekt latający. Nowoczesny dron zacznie sprawdzać, czym mieszkańcy palą w piecach.

źródło: http://www.spidersweb.pl

Zaczął się sezon grzewczy, a co za tym idzie kopcenie z kominów i smog. Miasto stara się do tego przygotować – kupiło narzędzie do walki ze smogiem. Mowa o dronie wyposażonym w aparaturę pozwalającą na wykrywanie substancji, które są produktem spalania w domowych piecach i kotłach. System będzie wykrywał i mierzył stężenie takich substancji, jak: CO2, SO2, NO2, H2S, a także pyły zawieszone PM10 i PM2,5.

– Zapytanie ofertowe na zakup drona zostało rozstrzygnięte, a umowa podpisana. Dron z czujnikami będzie służył do pomiaru jakości powietrza. Umożliwi to typowanie i identyfikowanie budynków, w których używa się opału niespełniającego norm i standardów, takich jak np. sklejka, płyty OSB, farby czy kable. Będzie można identyfikować niebezpieczne związki, które wydzielają się i wydostają przez komin – poinformował na sesji rady miasta w czwartek, 7 listopada prezydent Jarosław Margielski.

Kontrolą palenisk zajmie się ekopatrol. Z upoważnienia prezydenta będzie sprawdzał wskazane przez dron budynki. – Jeśli pracownicy ekopatrolu nie będą wpuszczani, udadzą się na miejsce z policją, żeby przeprowadzać kontrole – zapowiada prezydent. – Rozmawiałem też z pracownikami wydziału ochrony środowiska na temat możliwości sporządzania map. Chodzi o to, żeby dron przelatywał nad miastem na wysokości 20 metrów i metodą analizy skupień typował najbardziej zagrożone obszary. W ten sposób będziemy docierać do osób, które nie stosują się do obowiązujących przepisów – dodaje.

Koszt drona to ok. 80 tys. zł, połowę wartości urządzenia stanowi jego oprzyrządowanie, które umożliwi identyfikację substancji. – Myślę, że to będzie skuteczne narzędzie do walki z tymi, do których prośby i edukacja nie docierają – podkreśla prezydent Margielski. Miasto będzie dysponować dronem w połowie listopada i wtedy zacznie on pracę.

11 komentarzy do “Dron gotowy do działania: Kopciuchy, miejcie się na baczności!

 • 12 listopada 2019 o 14:26
  Permalink

  Zapraszam na vis a vis Bloku samorządowa 3 .Żólty drewniak z żółtym gryzącym dymem co zimę 🙁

  Odpowiedz
 • 12 listopada 2019 o 21:20
  Permalink

  Zapraszamy drona do Swidra. Ulica Zaciszna niedaleko nowych bloków.

  Odpowiedz
  • 14 listopada 2019 o 20:01
   Permalink

   Super… Na Krakowskiej czujniki będą szalały… oby to coś zmieniło.

   Odpowiedz
 • 14 listopada 2019 o 11:42
  Permalink

  Wszystko ładnie pięknie… z tym, że 80% przypadków trucia i dymienia syfem z komina, zaczyna się po godzinie 18, jak jest ciemno – wtedy palaczom puszczają wszelkie hamulce. Nie wiem czy ekopatrol wtedy pracuje.

  Odpowiedz
  • 14 listopada 2019 o 23:58
   Permalink

   Ludzie nie są świadomi że jak się rozpala suchym drzewem a następnie węglem zawsze się dymi na początku, póki węgiel nie osiągnie odpowiedniej temperatury. A każdy zakłada że to jakiś „syf i smieci”. Pozdrawiam

   Odpowiedz
  • 20 listopada 2019 o 06:54
   Permalink

   Kołłątaja róg Jasnej. Wieczorem, w nocy.
   To nie „majery” smrodzą najbardziej tylko ładne zadbane domki jednorodzinne.
   Bogaci ludzie którzy trują innych i samych przez skąpstwo!.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.