Sekundniki dla kierowców

WYŚWIETLACZE CZASU NA SKRZYŻOWANIACH.

Na dwóch skrzyżowaniach w Otwocku zostaną zamontowane wyświetlacze czasu, które poinformują kierowców, jak długo potrwa czerwone i zielone światło.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

źródło: dziennikzachodni.pl

Sekundniki to urządzenia instalowane przy sygnalizacji świetlnej. Mogą znajdować się na drogach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, marszałka województwa, starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu oraz wyłącznie tam, gdzie jest sygnalizacja stałoczasowa.

Takie rozwiązanie stosuje się w wielu miastach w Polsce. Jego celem jest przede wszystkim usprawnienie ruchu na skrzyżowaniu i poprawa bezpieczeństwa. Przejazd przez skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną wiąże się często ze stresem, bo kierowca nie wie, czy zdąży przejechać na zielonym świetle, czy nie. Po zainstalowaniu sekundników będzie wiedział, kiedy ma przygotować się do ruszenia i ile ma czasu, bo licznik odmierzy czas, jaki pozostał do zmiany świateł.

Na początek systemem zostaną objęte dwa skrzyżowania dróg powiatowych w Otwocku: na ul. Kołłątaja i ul. Majowej w Świdrze oraz na ul. Karczewskiej, ul. Batorego i ul. Matejki. – Ten wybór nie jest przypadkowy. Tam tworzą się korki, a wyświetlacze czasu powinny poprawić płynność ruchu na tych skrzyżowaniach. Montaż urządzeń jest tam technicznie możliwy – tłumaczy prezydent Jarosław Margielski.

Koszt tego zadania to ok. 32 tys. zł. Pieniądze są już zabezpieczone w budżecie Otwocka. Urząd miasta jest obecnie na finiszu poszukiwań wykonawcy, który zaprojektuje i zamontuje elektroniczne wyświetlacze czasu. Zgłosiło się kilka firm. Jedna z ofert spełnia wymagania miasta. – Jesteśmy na etapie wyłaniania wykonawcy – mówi naczelnik wydziału gospodarki komunalnej Andrzej Hałaczkiewicz.

Miasto musi jeszcze doprecyzować pewne wymogi formalne, bo chodzi o drogi powiatowe. Jednak jak poinformował „Linię” wicestarosta Krzysztof Kłósek, który również popiera to rozwiązanie, nie powinno być z tym problemu. Jest więc duża szansa, że wyświetlacze czasu pojawią się jeszcze w tym roku. Po podpisaniu umowy z miastem firma ma 40 dni na wykonanie zadania. Liczniki będą zamontowane pod sygnalizatorami tylko z prawej strony.

Co na to otwoccy kierowcy? – To bardzo dobry pomysł, jestem za tym, żeby takie rozwiązanie było na każdym skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną w Otwocku. Sprzyja to sprawnemu opuszczeniu skrzy-żowania, bo jak nikt nie zaśpi na „zielonym”, to więcej samochodów zdąży przejechać na jednym cyklu zmiany świateł – mówi nasz Czytelnik, pan Łukasz.

One thought on “Sekundniki dla kierowców

  • 15 listopada 2019 o 15:30
    Permalink

    W Jordanii maja fajny sposób. 2-3s przed końcem „zielonego” zaczyna migać. I wtedy wiadomo kiedy zapali się „żółte”. Prosta zmiana w sterowniki sygnalizacji. zamiast montować urządzenia.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.