Turniej Karczew Cup 2019: Nieprzypadkowy skład [GALERIA]

Kadra Śląska i Tuzinek Gniezno okazały się najlepszymi drużynami trwającego aż cztery dni turnieju Karczew Cup 2019. Z medalu cieszyły się również zawodniczki MKS Karczew, które w najstarszej kategori i sięgnęły po brąz.

MARCIN SULIGA

Renoma rozgrywanego już od ponad dekady turnieju piłki ręcznej Karczew Cup rośnie z roku na rok. W tym sezonie rozegrano już 11. edycję zawodów. W dwóch halach w Karczewie i w Józefowie 28 zespołów z całej Polski rozegrało aż 90 spotkań. – Za każdym razem jest to dla nas ogromne wyzwanie logistyczne, ale dzięki sponsorom, partnerom i przyjaciołom, a przede wszystkim rodzicom naszych zawodniczek zawsze udaje się stanąć na wysokości zadania – podkreśla trener gospodarzy MKS Karczew Grzegorz Ankiewicz.

Wartościowe przetarcie

W tym roku zażarta rywalizacja toczyła się w dwóch kategoriach wiekowych. Lepiej obsadzona była starsza kategoria (rocznik 2005/2006), w której o zwycięstwo walczyło 16 drużyn. W pierwszej fazie zespoły mierzyły się w grupach, a potem czekała je rywalizacja w fazie pucharowej. Na tym etapie nieźle radziła sobie ekipa gospodarzy. MKS Karczew dopiero w półfinale musiał uznać wyższość rywalek, wyraźnie ulegając kadrze Śląska (7:17).

W meczu o trzecie miejsce karczewiankom udało się jednak pokonać silny zespół MTS Kwidzyn (12:3). – Mecz z kadrą Śląska zupełnie nam nie wyszedł. Nie pokazałyśmy w nim pełni swoich możliwości i niestety musiałyśmy pogodzić się z porażką, choć naszym celem była gra o złoto – przyznaje rozgrywająca MKS-u Emilia Węgrzynowicz.

– W spotkaniu o trzecie miejsce było już dużo lepiej, choć początek był dość nerwowy, co wynikało chyba z tego, że obawiałyśmy się warunków fizycznych naszych rywalek. Znalazłyśmy jednak na nie sposób i poszło. Wygrana z Kwidzynem jest również bardzo cenna, bo to jeden z najmocniejszych zespołów w Polsce – dodaje Węgrzynowicz.

Dla zawodniczek z Karczewa turniej był dobrym przerywnikiem w rozgrywkach ligowych, w których wiodą prym. Ich celem jest nie tylko zdobycie mistrzostwa Mazowsza, lecz także walka o jak najwyższe miejsce w Mistrzostwach Polski Młodziczek. – Ten turniej to dobre przetarcie i próba przed najważniejszymi meczami czekającymi nas w tym sezonie. Mamy okazję sprawdzić, co jest naszą mocną stroną, a który element gry wygląda nieco gorzej i nad czym musimy popracować – dodaje Węgrzynowicz.

Moc z południa

W wielkim finale najstarszej kategorii spotkały się Bukowia Buk i pogromczynie MKS-u, czyli kadra Śląska. Obie drużyny stworzyły znakomite, pełne emocji i dramaturgii widowisko, w którym lepsze okazały się zawodniczki z południa Polski. Drużyna złożona w dużym stopniu z piłkarek trenujących na co dzień w takich klubach jak Zgoda Ruda Śląska, Ruch Chorzów czy Pogoń Zabrze wygrała 11:10.

– Było sporo mocnych zespołów w tym turnieju, ale myślę, że ostateczny skład wielkiego finału nie był przypadkowy i zarówno my, jak i Bukowia zasłużyliśmy, żeby zagrać w spotkaniu kończącym zawody. To był naprawdę świetny spektakl nie tylko dla kibiców – mówi selekcjoner kadry Śląska Józef Szmatłoch.

– Chyba najważniejszym momentem w spotkaniu był rzut naszej środkowej rozgrywającej, który dał nam dwubramkowe prowadzenie. Mimo że zaliczka nie była zbyt duża, jakoś udało się nam ją obronić. Jestem bardzo zadowolony z postawy swoich podopiecznych i tego, jak rozwijaliśmy się jako zespół przez cały turniej. Początek był nieco gorszy – jak to w przypadku kadry i zawodniczek, które nie grają ze sobą codziennie, ale dziewczyny szybko zrozumiały się na boisku i to przyniosło wygraną – dodaje.

Zacięcie jak zawsze

W młodszej kategorii (rocznik 2007 i młodsze) do finału dotarły Polonia Kępno i Tuzinek Gniezno. Tu również nie zabrakło emocji, a nawet łez. W regulaminowym czasie pojedynek obu zespołów zakończył się remisem 7:7 i o wygranej zadecydowały rzuty karne. W nich lepiej poradziła sobie bramkarka z Gniezna, Weronika Balcerzak, broniąc wszystkie rzuty rywalek.

– Karne to była prawdziwa loteria. Dużo zależy zarówno od bramkarzy, jak i od rzucających. Dziś nasza bramkarka miała swój dzień – mówi trener Martyna Bigoszewska-Jackowiak. – Polonia, tak jak my, wygrała wszystkie mecze w grupie, dlatego nie było większą niespodzianką, że to z nią zmierzyłyśmy się w finale. Graliśmy przeciwko temu rywalowi wielokrotnie i zawsze nasze pojedynki były równie zacięte – przyznaje trenerka zespołu z Gniezna.

Blisko podium uplasowały się zawodniczki MKS Karczew I. Podopieczne trener Ewy Raczkowskiej w meczu o piąte miejsce wyraźnie pokonały ChKS Łódź (20:8). – Ten turniej pokazał, jaki progres zrobiłyśmy przez kilkanaście miesięcy. Dziewczyny coraz lepiej rozumieją się na boisku, płynność gry jest dużo lepsza. Gra w defensywie też zaczyna wyglądać coraz lepiej. Mnie przede wszystkim cieszy fakt, że dziewczyny dobrze reagują na podpowiedzi z boku i szybko realizują je w grze – podkreśla Raczkowska.

MKS Karczew wystawił
do gry cztery drużyny

– Fajnie, że mogliśmy zagrać tak dużo meczów, – i mam na myśli nie tylko pierwszą drużynę, lecz także tę grającą w starszym roczniku, która zajęła 14. miej-sce. Turniej był doskonałą okazją do skofrontowania się z drużynami z innych części Polski i wypróbowania różnych rozwiązań, które ćwiczyliśmy dotąd na treningach. Teraz będzie czas na wyciągnięcie wniosków z tych występów – dodaje trenerka MKS-u.

W młodszym roczniku wystąpił również czwarty zespół gospodarzy. Dla młodych podopiecznych trenera Tomasza Lubasa to był pierwszy tak duży turniej i – co podkreślał w trakcie zawodów szkoleniowiec MKS-u – pierwsza okazja do zdobycia boiskowego doświadczenia. Najmłodsza ekipa gospodarzy została sklasyfikowana na 11. pozycji.

[ngg src=”galleries” ids=”28″ display=”basic_thumbnail”]

Końcowa kolejność

 • Rocznik 2005/2006
  1. Kadra Śląska I
  2. Bukowia Buk
  3. MKS Karczew I
  4. MTS Kwidzyn I
  5. Kadra Śląska II
  6. SPR Olkusz I
  7. Dwójka Radzymin
  8. MTS Kwidzyn II
  9. Kusy Kraków
  10. UKS 23 Płock
  11. ChKS Łódź
  12. SP 16 Płock
  13. Junak Włocławek
  14. MKS Karczew II
  15. AZS Politechnika Koszalin
  16. SPR Olkusz II
 • Nagrody indywidualne MVP – Oliwia Szewczyk (Kadra Śląska I)
  Najlepsza bramkarka – Justyna Gontarek (Kadra Śląska II)
  Najskuteczniejsza zawodniczka – Oliwia Mochniej (SP 16 Płock)
  Najlepsze w zespole: Maja Rolka (MKSKarczew II), Maja Chojniak (Junak Włocławek), Natalia Palczewska (MTS Kwidzyn I), Martyna Dudzik (UKS 23 Płock), Nikola Leśniak (Kusy Kraków), Maja Wojtyńska (Kusy Kraków), Kamila Czapla (Kadra Śląska), Dominika Ponimarz (MTS Kwidzyn II), Amelia Baszewska (SP 16 Płock), Aleksandra Maziarek (Kadra Śląska II), Maja Wechman (Bukowia Buk), Natalia Barańska (ChKS Łódź), Agnieszka Bąbik (MKS Karczew I)
 • Rocznik 2007 i młodsze
  1. Tuzinek Gniezno
  2. Polonia Kępno
  3. UKS 23 Płock
  4. Ochota W-wa
  5. MKS Karczew I
  6. ChKS Łódź
  7. AZS Politechnika Koszalin
  8. Dwójka Radzymin
  9. SP 16 Płock I
  10. Dwójka Radzymin II
  11. MKS Karczew II
  12. SP 16 Płock II
 • Nagrody indywidualne MVP – Vanessa Mączka (Polonia Kępno)
  Najlepsza bramkarka – Weronika Balcerzak (Tuzinek Gniezno)
  Najskuteczniejsza zawodniczka – Daria Ziółkowska (Dwójka Radzymin)
  Najlepsze w zespole: Izabela Maroszek (Dwójka Radzymin I), Marta Noculak (Polonia Kępno), Amelia Skowrońska (SP 16 Płock II), Amelia Rezwow (MKS Karczew II), Oliwia Olewnik (UKS 23 Płock), Sara Czumaj (Dwójka Radzymin II), Maria Dominiak (Tuzinek Gniezno), Michalina Pipińska (ChKS Łódź), Klaudia Niedźwiedź (Ochota W-wa), Laura Nowakowska (SP 16 Płock), Agata Santorek (MKS Karczew I)

Podziękowanie

 • Zawodniczki i sztab trenerski MKS Karczew pragną podziękować za pomoc w przygotowaniu 11.edycji turnieju Karczew Cup: Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Karczewie, Integracyjnemu Centrum Sportu i Rekreacji w Józefowie, Robertowi Kociszewskiemu, Małgorzacie Derewońko, Lechowi Ubie, Leszkowi Wojciechowskiemu, firmom: Kiszeczka – Karczew, Top Market, Piekarnia Staropolska, Oskroba, Gamitex Bis 2 – Grzegorz Sasin, Spark Energy, Make Sport, Erima, Sławit – Monika i Sławomir Witkowscy, Wera – Beata Małolepszy, Martep – Marian Teperek, Agmar – Mariusz Trzepałka, Zakład Przetwórstwa Mięsnego “Kluczyk”, D. Trzepałka sp.z.o.o.,, Groszek – Karczew, sklep wędliniarski w Otwocku – Zofia Górska. Wielkie słowa uznania kierujemy też do rodziców z Anną Trzepałka na czele. Dziękujemy również Urzędowi Miejskiemu w Karczewie, Starostwu Powiatowemu w Otwocku oraz Warszawsko Mazowieckiemu Związkowi Piłki Ręcznej, Unii Związków Sportowych Warszawy i Mazowsza za dofinansowanie turnieju.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.