Otwock: Na ul. Poniatowskiego będzie bezpieczniej!

Dwie nowe inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na otwockich drogach zostaną zrealizowane przez władze miasta i powiatu. Obie podpowiedziała redakcja „Linii Otwockiej”, zainspirowana głosami Czytelników.

PRZEMEK SKOCZEK

Przejście dla pieszych na ul. Poniatowskiego zostanie lepiej oznaczone

Chodzi o dwa różne punkty na komunikacyjnej mapie miasta, które łączy wspólny problem. Jest nim natężenie ruchu spowodowane przebudową na kolei, a konkretnie budową tunelu na ul. Filipowicza, która w zasadzie wyłączyła z użytkowania cały długi odcinek ul. Armii Krajowej od Śródborowa do centrum Otwocka. Ruch przeniósł się głównie na ulice Narutowicza i Poniatowskiego.

– Natężenie ruchu jest ogromne, czasem naprawdę trudno przejść przez pasy na ul. Poniatowskiego na wysokości ulic 3 Maja i Legionów. Boimy się o nasze dzieci idące rano do szkoły i wracające często już po zmroku. Zrobiło się tam bardzo niebezpiecznie – zwróciła się do nas o pomoc Aleksandra Michalska, która mieszka na znajdującym się w sąsiedztwie osiedlu.

Przekazaliśmy prośbę do starostwa. Reakcja była natychmiastowa. – Wiem, że wspólnota mieszkaniowa złożyła wniosek o budowę w tym miejscu sygnalizacji świetlnej, ale to spora inwestycja i nie rozwiąże problemu szybko. Uzgodniliśmy z Zarządem Dróg Powiatowych i Powiatowym Inżynierem Ruchu, że tu najlepszym tymczasowym rozwiązaniem będzie ustawienie aktywnych znaków D6 z panelem solarnym i sygnalizacją lampami LED, która jest aktywowana przez czujnik ruchu pieszego. Wykrycie go powoduje aktywację migających lamp nad znakiem – wyjaśnia wicestarosta Krzysztof Kłósek.

– Jeden taki znak kosztuje ok. 4 tys. 800 zł, tu potrzebne są dwa, ale postaramy się jak najszybciej je kupić i ustawić – zapewnia.

To nie koniec dobrych wiadomości. Duże natężenie ruchu na
ul. Poniatowskiego odczuwają też kierowcy jadący do Otwocka od strony Celestynowa. Skręt w lewo w ul. Narutowicza bywa problematyczny, rano tworzą się tam korki. I tu również interwencja „Linii” przyniesie korzystne rozwiązanie. ZDP i Otwock zdecydowały o wprowadzeniu tam czasowej organizacji ruchu i powstaniu tymczasowego ronda. Będą to biało-czerwone „klocki” dobrze znane z kilku innych newralgicznych skrzyżowań
w Otwocku.

Rano obok przejazdu
w Śródborowie tworzy się korek. Rozwiązaniem będzie
tymczasowe rondo

– Aby po rondzie mogły jeździć także pojazdy ciężarowe i autobusy, konieczne będzie wylanie dodatkowej nakładki asfaltowej i przesunięcie jednego słupa, ale to się uda – ocenia wicestarosta Kłósek. Związane z tym koszty, ok. 114 tys. zł, wzięło na siebie miasto.

One thought on “Otwock: Na ul. Poniatowskiego będzie bezpieczniej!

  • 21 listopada 2019 o 12:36
    Permalink

    Jak to doświetlenie na pasach będzie tak dobrze działało, jak na ul. T. Ślusarskiego, czyli wcale, to szkoda kasy.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.