Zapowiedzi kulturalne – co, gdzie, kiedy w Otwocku i nie tylko

Oto porcja ciekawych wydarzeń kulturalnych odbywających się w najbliższych dniach w okolicy. Czytajcie, planujcie i bawcie się dobrze!

 

PRZEBÓJ WEEKENDU

Nietuzinkowy spektakl „Rozkłady jazdy” z Hanną Konarowską i Sebastianem Cybulskim odwiedzi w sobotę Teatr „Jaracza” w Otwocku a w niedzielę Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie.

Przedstawienie łączy czeski humor i angielską farsę. Jego autorem jest czeski dramaturg i reżyser Peter Zelenka, twórca takich filmowych przebojów, jak: „Guzikowcy”, „Samotni”, „Rok diabła” czy „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”. Jego wizytówką jest specyficzny, absurdalny humor i groteska. W „Rozkładzie jazdy” nie raz nas, widzów, zaskoczy i każe aktywnie włączyć się do gry. Nie dziwcie się, że przed wejściem otrzymamy ołówki i kartki do notowania.

 • Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, tel. 22 779 36 43, http://www.teatr.ock.com.pl, sobota, 23.11, godz. 19, bilety od 10 do 50 zł
 • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, http://www.mokjozefow.pl, niedziela, 24.11, godz. 18, bilety 20 zł

OTWOCK

SPOTKANIA Z PISARKAMI

Gośćmi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku będą dwie ciekawe autorki. Poetka Joanna Kożan-Łazor oraz reporterka Joanna Siedlecka.

Czwartkowa (21 listopada) Biesiada Poetycka z Joanną Kożan-Łazor ma być okazją do promocji jej najnowszego tomiku wierszy pt. „Krajobrazy malowane”. Autorka słynie z umiejętności opisywania spraw ważnych i uniwersalnych w proste i krótkie formy.

W poniedziałek (25 listopada) otwocką bibliotekę odwiedzi Joanna Siedlecka, znakomita reportażystka i eseistka, autorka głośnych biografii. To m.in.: „Pan od poezji” o Zbigniewie Herbercie, „Jaśnie panicz” o Witoldzie Gombrowiczu, „Czarny ptasior” o Jerzym Kosińskim czy „Mahatma Witkac” o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu.

 • Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Andriollego 45, tel. 22 779 29 22, bibliotekaotwock.pl, czwartek, 21.11, godz. 17 i poniedziałek, 25.11, godz. 17, wstęp wolny

SPEKTAKL KOMEDIOWY

Przedstawienie „O! Klubie kawalerów” w młodzieżowej obsadzie i reżyserii Agnieszki Sadurskiej warto zobaczyć w niedzielny wieczór, 24 listopada, w „Jaraczu”.

Odwieczna walka płci jest tematem nieskończonej liczby książek, filmów, wierszy, sztuk teatralnych. Zawsze inspirowała artystów, prowokowała zarówno do śmiechu, jak i łez. Cóż, gdzie miłość, tam i cierpienie. Wiedzą o tym bohaterowie sztuki Michała Bałuckiego, których bolesne doświadczenia zmusiły do założenia tytułowego klubu kawalerów. Występują uczniowie i absolwenci LO im. Słowackiego.

 • Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, tel. 22 779 36 43, teatr.ock.com.pl, niedziela, 24.11, godz. 19, bilety 10 i 20 zł

CHÓRALNY KONCERT

Przegląd Chórów Powiatu Otwockiego pamięci św. Cecylii odbędzie się w niedzielę, 24 listopada, w Kościele pw. św. Wincentego á Paulo.

Przeglądy chórów mają w Otwocku długą tradycję i wierną publiczność. Pozwalają poznać przekrój repertuaru i umiejętności różnych zespołów. W niedzielę wystąpi ich pięć: Andromeda z SP nr 6, wiązowski Minia River, Cantores Reginae Poloniae z Kresów, Via Musica ze Świdra oraz pełniący role gospodarza chór Lira. Na finał wspólnie odśpiewają XIX-wieczną pieśń „Messe solennelle de Sainte Cecile” autorstwa Charlesa Gounoda. Warto dodać, że św. Cecylia jest patronką: chórzystów, lutników i organistów.

 • Kościół św. Wincentego á Paulo, ul. Kopernika 1, niedziela, 24.11, godz. 16, wstęp wolny

 

JÓZEFÓW

CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ? Dokument „GMO. Wszyscy jesteśmy królikami doświadczalnymi” – już w piątek (22 listopada) w Miejskim Ośrodku Kultury.

W 2011 roku miliard ludzi głodowało, a miliard czterysta milionów nie miało dostępu do elektryczności. Rozwiązaniem ma być GMO i energia nuklearna. Oba rozwiązania są stosowane „dla naszego dobra”. Czy rzeczywiście powinniśmy pozwolić na ich masowe wprowadzenie bez długoterminowych testów? Pokaz odbywa się w cyklu „Porozmawiaj z naturą”.

 • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, piątek, 22.11, godz. 18, wstęp wolny

GWIAZDKA W LISTOPADZIE

Akcja „Piernikowanie – świąteczne pomaganie” w sobotę zawita do Klubu Hydrofornia.

To dobrze u nas znana akcja na rzecz Domowego Hospicjum Dziecięcego „Promyczek” z Otwocka. Uczestnicy zdobią świąteczne pierniczki, których sprzedaż zasili konto fundacji. Więcej na stronie: www.hospicjumpromyczek.pl

 • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, sobota, 23.11, godz. 11-13.

TEATR TAŃCA

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza w sobotę, 23 listopada, na wieczór z teatrem tańca francuskiego choreografa Thierrego Vergera.

W programie znajdą się trzy spektakle. „Wbijamy na balet” w wykonaniu Isabelle i Marka Klajdów to opowieść o doświadczeniach ojca i córki. W „Face wind” zobaczymy Alexandrę Poupin i Thierrego Vergera, którzy opowiedzą ruchem piękną historię o sile relacji międzyludzkich. Ostatnia etiuda „Sacrǝ” Marka Klajdy to ponownie mnóstwo zmagań i emocji, jakie niesie życie.

Thierry Verger – paryski tancerz, edukator, choreograf – jest twórcą stylu tańca współczesnego Modal Underground. Czerpie z doświadczeń mistrzów tańca z przeszłości i współczesnych twórców, ale także ze sztuk walki i tańca rytualnego.

 • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, sobota, 23.11, godz. 18, bilety 20 zł normalny i 10 zł ulgowy.

 

WIĄZOWNA

 CIEKAWA WYSTAWA

„Drzewa” to tytuł wystawy, która zostanie otwarta w sobotę, 23 listopada, w wiązowskiej Galerii Więzy.

„O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa” pisał Leopold Staff i te słowa wybrano na motto wystawy przygotowywanej m.in. przez artystkę z Wiązowny Joannę Czubak. Zobaczymy prace stworzone w różnych technikach zarówno przez twórców profesjonalnych, jak i dzieci, które tworzą bardzo intuicyjnie, tak jak czują, od serca. Obejrzeć będzie można zarówno malarstwo, jak i grafikę, rysunek czy batik.

Wernisażowi towarzyszyć będzie spotkanie z pasjonatem i znawcą przyrody Arkadiuszem Szarańcem. Jako teatrolog stosuje podczas warsztatów różne scenariusze i rekwizyty dostosowane do wieku, składu publiczności a zwłaszcza „miejsca akcji”. Odpowiemy sobie na pytania: Co JA mogę zrobić, aby zmniejszyć SMOG i ratować Ziemię? Jak najpierw zadbać o swoje własne najbliższe otoczenie?

 • Galeria Więzy, ul. Lubelska 59, tel. 22 789 06 96, sobota, 23.11, godz. 13, wstęp wolny.

 

WAWER

Z KOBIETĄ W ROLI GŁÓWNEJ

Dwa wieczory teatralne proponuje w weekend Wawerskie Centrum Kultury. Spektakle odbędą się w klubach Falenica i Aleksandrów.

Monodram „Gołębiarka” w wykonaniu Krystyny Trybuły z Teatru Falenica to poetycka opowieść o Kazimierze Majchrzakowej, postaci autentycznej. Kobieta jako pierwsza zamieszkała po wojnie w ruinach Starego Miasta. Reżyseria: Szczepan Szczykno. Początek godz. 17, wstęp wolny.

Niedzielny spektakl „Oczy dziewczyny”, również w wykonaniu aktorów Teatru Falenica i w reżyserii Szczepana Szczykno, zabierze widzów w świat tanga.

 • WCK Falenica, ul. Włókiennicza 54, tel. 22 612 62 44, wck-wawer.pl, sobota, 23.11, godz. 17, wstęp wolny.
 • WCK Aleksandrów, ul. Samorządowa 10, tel. 22 612 63 85, wck-wawer.pl, niedziela, 24.11, godz. 17, wstęp wolny.

OPOWIEŚCI ZIEMI

Na Wieczór Opowieści zaprasza do Międzylesie Beata Frankowska ze stowarzyszenia Grupa Studnia O. Polecamy w sobotni wieczór, 23 listopada.

Opowieści odgrywają w naszym życiu bardzo ważną rolę. Porządkują świat, angażują zmysły i wyobraźnię, wzbudzają emocje, zadają pytania i udzielają odpowiedzi. Ich baśniowość i magiczna siła działają nie tylko na dzieci. Przekona nas o tym Beata Frankowska, jedna z założycielek Grupy Studnia O., która działa od 1997 roku i jest pierwszym w Polsce stowarzyszeniem opowiadaczy. Ich źródłem jest bogata i różnorodna tradycja literatury ustnej: bajki i baśnie, mity i eposy z różnych kultur .

 • Wawerska Strefa Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, tel. 22 443 70 73, wck-wawer.pl, sobota, 23.11, godz. 18, wstęp wolny.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.