Dziura do rozbiórki!

Niedokończona budowa galerii handlowej w centrum Otwocka na placu Niepodległości, nazwana przez mieszkańców wielką dziurą, ma zostać rozebrana. Tak zdecydował Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego (WINB). Ta decyzja jest ostateczna i podlega wykonaniu.

Czy to koniec widoku sterczących drutów z podziemnych kondygnacji niedokończonego parkingu w centrum Otwocka, gdzie miała powstać galeria handlowa? Decyzja Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (WINB), która została wydana 12 listopada, jest kluczowa dla sprawy. Podtrzymuje ona decyzję powiatowego inspektora nadzoru budowlanego nakazującą rozbiórkę niedokończonej inwestycji w związku z tym, że po kontroli stwierdzono, że to, co zbudowano, jest niezgodne z zatwierdzonym projektem.

– Doprowadziliśmy tę sprawę do końca. Drugiej stronie przysługuje prawo zaskarżenia decyzji do sądu, ale nie upatrujemy w tym zagrożenia. Najistotniejsze jest to, że właściwy organ nadzoru stwierdził, że wykonane naniesienia są niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i powinny zostać usunięte – mówi prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Decyzja, która zapadła, jest o tyle istotna, że spółka Delta (właściciel ok. 1/3 wszystkich naniesień) ogłosiła upadłość.

– Na początku tego roku przedstawiciele spółki Delta zgłosili się do mnie i złożyli propozycję wspólnego dokończenia inwestycji bądź samodzielnej budowy galerii albo innego obiektu. Odmówiłem i poinformowałem przedstawicieli spółki, że miasto nie jest zainteresowane dalszymi umowami. Podejrzewałem, że jest to tylko spółka celowa i rozpoczynanie z nią jakiejkolwiek współpracy byłoby obarczone ryzykiem i wydłużeniem o kilka lat problemu z terenem w centrum – tłumaczy Jarosław Margielski.

Czas pokazał, że to była dobra decyzja. W sytuacji, gdy spółka Delta ogłosiła upadłość, decyzja WINB okazuje się dla miasta zbawieniem.

– Same naniesienia na działce Delty zostały wycenione przez rzeczoznawcę majątkowego na ok. 9 mln zł. Nie ma ryzyka, że miasto zapłaci za nie odszkodowanie, a takie zagrożenie istniało. Za całość naniesień trzeba byłoby zapłacić ok. 25 mln zł. A tak decyzją nakazu rozbiórki uchroniliśmy miasto od tej zapłaty – zwraca uwagę prezydent, który jako przewodniczący rady miasta w poprzedniej kadencji wraz z radnymi Klubu PiS złożył zawiadomienie do PINB-u.

Po kontroli została wydana decyzja o rozbiórce. Inwestor nie ma teraz podstaw do tego, żeby dostać zwrot za naniesienia, bo nie powstały one w dobrej wierze, tylko niezgodnie z przepisami. A przy przejmowaniu prawa własności działki spółki Delta miasto nie będzie ponosić kosztów tych naniesień. Decyzja nakazu rozbiórki została nałożona na właściciela nieruchomości, czyli na miasto i na spółkę Delta. – Teraz przymierzymy się do podjęcia tych działań – mówi Margielski.

Rozbiórka tego, co jest za ogrodzeniem w centrum, to duże wyzwanie i koszty. – Przypomnę, że Traktor Export w gminie Karczew rozebrali za darmo, są więc sposoby. Będę dążyć do tego, żeby nie obciążyć miasta, a rozwiązać ten problem – zapowiada prezydent. Szczegółów planu na razie nie zdradza. Wykorzystanie tego, co jest w ziemi, a miało być parkingiem podziemnym, jest wątpliwe. Chodzi o koszty, które musiałoby ponieść miasto, ale nie tylko o to. – Dolne piętra są już 10 lat pod wodą. Wątpliwe, że to jeszcze nadaje się do użytku – prognozuje Margielski.

Co do przyszłości tego terenu, miasto musi go przejąć w całości, odgrodzić i udostępnić mieszkańcom. Zdaniem prezydenta teren ten powinien łączyć funkcję zieleni i rekreacji.

12 komentarzy do “Dziura do rozbiórki!

 • 25 listopada 2019 o 14:17
  Permalink

  Oby nic już tam nie budowano.
  Taka przestrzeń w centrum miasta będzie jego wielkim walorem.

  Odpowiedz
 • 25 listopada 2019 o 15:31
  Permalink

  Oby tylko nie powstał tam wielki betonowy parking.

  Odpowiedz
 • 25 listopada 2019 o 17:42
  Permalink

  Zieleń i rekreacja jak najbardziej ale dobrze by było aby w symbiozie z nowymi miejscami parkingowymi.

  Odpowiedz
 • 25 listopada 2019 o 19:43
  Permalink

  Zieleń nie zawadzi – tyle się w Otwocku wycina drzew.

  Odpowiedz
 • 25 listopada 2019 o 20:54
  Permalink

  Tylko zieleń. NIE dla handlu i bloków!

  Odpowiedz
 • 26 listopada 2019 o 10:05
  Permalink

  Z drugiej strony szkoda, że miasto nie chce odwodnić terenu i dokonać analizy technicznej, czy podziemna część budowli lub choćby podłoże, rzeczywiście nie nadaje się do użytku. Ewentualnie ponownie zainwestować w parkingi podziemne, skoro dziura już jest. Te dwupoziomowe (o ile dobrze pamiętam) parkingi całkowicie rozwiązałyby problem zastawiania samochodami centrum miasta. Położenie jest idealne nie tylko dla osób robiących zakupy w centrum, ale nawet dla osób dojeżdzających do pracy koleją. Przecież w tej chwili kierowcy parkują na parkingach wzdłuż Andriollego do samych świateł.
  Wykonanie kilku wyjść z różnych stron jest rozwiązaniem idealnym dla wszystkich. Na górze może być, co tylko sobie żywnie wymyślą urzędnicy Otwocka.

  Odpowiedz
  • 26 listopada 2019 o 10:18
   Permalink

   zgadzam się, wyrokowanie przez prezydenta że obiekt się nie nadaje, jest przedwczesne i nie poparte ekspertyzą.

   Odpowiedz
 • 26 listopada 2019 o 10:19
  Permalink

  Stary wyjadacz Szczepaniak nie poradził sobie z tym przez wiele lat ,młody Margielski dał radę . Brawo i nie budujcie już tam niczego -teren do rekreacji .

  Odpowiedz
 • 26 listopada 2019 o 10:23
  Permalink

  Pytanie do wszystkich – czy rozumieją w jakim procesie „rozbiera się dwukondygnacyjny garaż podziemny?

  Jaki jest koszt takiej rozbiórki i … no właśnie … kto za to zapłaci. Oświecę deko. Rozebrać to usunąć z obszaru konstrukcje. Po tym należy teren zasypać ( gigantyczna ilość piasku. Potem zagęścić. Gigantyczna ilość wibracji. Potem można tam tylko coś nasadzić bo osiadania od „słabego zagęszczenia będą takie że żadnego budynku czy placu tam nie będzie bo zadołowania w pierwszych latach po zasypaniu będą tak duże że wszystko zniszczą. Moja propozycja – park Ojców. Miejsce na które ktoś wprowadzi zieleń. Tego chyba centrum miasta potrzebuje. Parku a to miejsca na park się nadaje. Może niewielki ale … to jedyna droga zapewnienia naturze zagęszczenia tego obszaru. Drzewa sobie z osiadaniem gruntu jakoś poradzą.

  Odpowiedz
 • 27 listopada 2019 o 00:01
  Permalink

  Bzety, jak czytam takie wypociny to co pierwsze rzuca się w oczy to że z Pisu i wszystko pięknie i wszystko załatwi bo z PISu cze on to nie może ,bo w sumie co załatwił nic bo zaczęło się za poprzednich nieudolnych rządów i teraz nic tez nie powstanie i oprócz jeszcze większych podatków za śmieci nic nie zrobi a to właśnie sam Margielski jest winien tych przecudnie wielkich podwyżek bo chyba nie chcemy zapomnieć że sam osobiście dwa razy jako radny blokował wcześniejsze ogłoszenie przetargu i mamy to co mamy , po drugie sam osobiście kwestionował złożył wizytę wojewodzie mazowieckiemu i złożył do wojewody wniosek o wszczęcie z urzędu postępowań administracyjnych w sprawie stwierdzenia nieważności prawomocnych pozwoleń na budowę wydanych w 2015 r. przez starostę otwockiego. Wniosek dotyczy obiektów oczyszczalni, których modernizację dawno zakończono Kuriozum bo sam też walczył z wiatrakami i przeciwstawiał się blokadzie cenowej za ścieki dzięki niemu mamy ceny za ścieki jakie mamy ,przypominam obiekt należący do miasta. wiec to wszystko to bajeczki jak to w PIS a poprawienie kilku chodników i obsadzenie starej fontanny choinkami i światełkami nie poprawia niczego w tym mieście.

  Odpowiedz
 • 30 listopada 2019 o 15:51
  Permalink

  Najbardziej mi przemawia pomysł podziemnego parkingu z kilkoma miejscami wjazdu i wyjazdami w różnych kierunkach. Potrzeby ludzi związanych z dojazdami koleją do Warszawy lub w kierunku Pilawy są bardzo duże. Na powierzchni parkingu mogłaby rosnąć zieleń i wśród niej teen do wypoczynku.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.