Mieszkasz przy składowisku? Nie szkodzi…

Powiatowi radni wzięli pod lupę choroby występujące u osób mieszkających w okolicach składowisk śmieci w powiecie otwockim. Chcieli dowiedzieć się, jak instalacje śmieciowe wpływają na zdrowie mieszkańców. Z relacji przedstawicieli otwockiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynika jednak, że tutejsze służby sanitarne nie odnotowały związku pomiędzy występowaniem schorzeń a mieszkaniem w okolicy składowisk.

SYLWIA WYSOCKA

Na forach internetowych i podczas bezpośrednich spotkań z władzami samorządowymi mieszkańcy okolic składowisk odpadów (Lekaro w Wiązownie i Amest w Otwocku) skarżą się na wiele dolegliwości towarzyszących im w codziennym życiu. Wymieniają wśród nich: nudności, bóle głowy, bóle brzucha, problemy układu oddechowego itd. W ośrodkach naukowych powstają badania i publikacje na temat zależności pomiędzy mieszkaniem w okolicy składowisk a występowaniem różnych dolegliwości i chorób. Jak można przeczytać np. w publikacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przeprowadzono wiele badań mających na celu przeanalizowanie wpływu składowisk odpadów na zdrowie ludzi mieszkających w ich pobliżu. Obserwowano pewne skutki zdrowotne, ale jak podkreślają autorzy publikacji, wyniki badań nie dostarczają dowodów a istnienie zależności pomiędzy wpływem składowiska odpadów na indukcją chorób nowotworowych i innych schorzeń. Nie oznacza to jednak, że tego wpływu nie ma, tylko że konieczne jest prowadzenie dalszych badań w tym kierunku.

Temat podjęli ostatnio również powiatowi radni. Na posiedzenie komisji gospodarki miejskiej, zasobu i środowiska, które odbyło się w poniedziałek, 18 listopada, zostali zaproszeni m.in. przedstawiciele otwockiego sanepidu. Tematem dyskusji miała być analiza występowania na terenie powiatu otwockiego chorób układu oddechowego i alergii. Jak powiedział w rozmowie z „Linią” przewodniczący komisji Paweł Ajdacki, analiza miała pokazać, czy podobnie jak w przypadku podwarszawskiego Radiowa można wskazać zależność pomiędzy występowaniem pewnego typu schorzeń a mieszkaniem w pobliżu składowiska. To pozwoliłoby odpowiedzieć na pytanie, czy składowisko negatywnie wpływa na zdrowie
mieszkańców.

Z relacji obecnej na komisji przedstawicielki sanepidu wynika jednak, że otwocka stacja nie dysponuje danymi w takim zakresie. Co więcej, zdaniem kierownik sekcji epidemiologii Danuty Zarównej ta zależność jest niezmiernie trudna do wykazania. Informacje, które docierają do sanepidu od lekarzy z ośrodków zdrowia, dotyczą chorób o etiologii zakaźnej wywołanych bakteriami, wirusami czy grzybami. Placówka nie prowadzi natomiast analiz dotyczących tego, które z chorób mogą być skutkiem uciążliwego sąsiedztwa składowiska. Brak odpowiednich przepisów w tym zakresie powoduje, że nie ma punktów odniesienia do takiej analizy. Nie ma chociażby katalogu chorób, które mogłoby wywoływać sąsiedztwo wysypisk.

W praktyce do otwockiego sanepidu spływają informacje głównie o chorobach wywołanych przez bakterie i wirusy. W sprawach chorób wywołanych przez grzyby, które mogą występować przy składowiskach, od lat nie było zgłoszeń. Sanepid nie bada również, czy czynniki chorobotwórcze występują na samym składowisku. Problem jest trudny do zbadania także dlatego, że lekarze określają jednostkę chorobową bez informowania o objawach klinicznych, takich jak: bóle głowy, nudności, biegunki, wymioty, a sama jednostka chorobowa może być wywołana wieloma czynnikami – niekoniecznie bliskością składowiska.

Komisja zakończyła się złożeniem, wniosku o wystąpienie do Powiatowego Centrum Zdrowia i wskazanie przez niego katalogu chorób, które mogą wystąpić u mieszkańców okolic składowisk. Dzięki danym dotyczącym zapadalności na te choroby być może udałoby się sporządzić mapę ich występowania, co być może pokazałoby natężenie występowania konkretnych chorób na jakimś obszarze.

One thought on “Mieszkasz przy składowisku? Nie szkodzi…

  • 27 listopada 2019 o 15:08
    Permalink

    A czy radni pomyśleli o wpływie smogu na zdrowie mieszkańców? Otwock jest jednym z najbardziej rakotwórczych miast w Polsce. Pachnie mi to zagrywką polityczną..

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.