Otwock: Gwiazda NBA w „Gałczynie”

Dwukrotny mistrz najlepszej koszykarskiej ligi świata i złoty medalista olimpijski Ray Allen wraz z grupą przyjaciół i młodzieżą ze szkół w Miami przyjechał do Polski. Delegacja zza oceanu odwiedziła również Otwock.

Marcin Suliga

To druga wizyta byłego zawodnika Boston Celtics i Miami Heat w Polsce. Ray Allen gościł w naszym kraju trzy lata temu. Jego wizyta była związana z działalnością pozasportową. W 2016 roku prezydent Barack Obama nominował dwukrotnego mistrza NBA do Amerykańskiej Rady Pamięci Holocaustu. W ramach tego projektu Allen odwiedził obóz w Auschwitz, a także – przy okazji wizyty w warszawskim zoo, gdzie w czasie wojny Jan i Antonina Żabińscy dali schronienie blisko 300 Żydom – spotkał się z ocalałymi więźniami obozów koncentracyjnych. 

Jak przyznał po powrocie, tych kilka dni jeszcze mocniej utwierdziło go w przekonaniu, że wiedza na temat Holocaustu musi być szerzona zwłaszcza wśród młodych Amerykanów, którzy – tak jak wcześniej on – nie zdają sobie do końca sprawy ze skali tragedii, jaka dokonywała się w Polsce podczas hitlerowskiej okupacji.

W tym roku Allen przyjechał do Polski po raz drugi razem z młodzieżą skupioną wokół projektu „In Humanity’s Footsteps”. Delegacja ze Stanów Zjednoczonych zwiedziła Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. W najbliższych dniach uda się do Lublina i Krakowa, gdzie odwiedzi obozy w Majdanku oraz Auschwitz-Birkenau.

– Chcemy, aby nasze dzieci wiedziały, co kryje się pod pojęciem Holocaustu. Możemy o tym mówić, możemy o tym czytać, ale czym innym jest zobaczyć, jak to wyglądało. To silne przeżycie dające do myślenia, jak jeden człowiek może być okrutny wobec drugiego człowieka – mówił Allen, który do Polski przyjechał z żoną i czterema synami. – Wiele osób pyta mnie, dlaczego tak się w to angażuję, skoro nie jestem Żydem. Myślę, że kwestia pochodzenia nie ma w tym przypadku znaczenia, ważne, by mówić o takich rzeczach – stwierdził po ostatniej wizycie jeden z najlepszych koszykarzy świata.

Jednym z przystanków grupy zza oceanu był również Otwock. Allen i towarzyszący mu goście – sędzia Marylin Milian, inicjator programu „In Humanity’s Footsteps” Aley Sheer oraz jeden z ocalałych Samuel Peltz – spotkali się z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. 

Podczas spotkania otwoccy uczniowie, a także goście zza oceanu rozmawiali na temat historii, życiowych wyborów i człowieczeństwa. – Jest nam niezmiernie miło, że to właśnie naszą szkołę i naszych uczniów wybrano jako najlepszych kandydatów na to spotkanie. Od kilku lat co roku organizujemy podobne „lekcje”, podczas których poruszamy nie tylko temat Holocaustu, lecz także międzykulturowego dialogu. Ostatnio gościliśmy reprezentację z RPA i właśnie tamto spotkanie i klimat, jaki udało się nam stworzyć, spowodowały, że zostaliśmy wybrani przez członków programu „In Humanity’s Footsteps” – mówi Monika Tomczak, która poprowadziła spotkanie razem z inną nauczycielką języka angielskiego w otwockim liceum, Katarzyną Zakrzewską.

3 komentarze do “Otwock: Gwiazda NBA w „Gałczynie”

 • 29 listopada 2019 o 20:51
  Permalink

  Niesamowite !!!!szok jak dla mnie szkoda zewczesniej nie wiedziałem

  Odpowiedz
 • 29 listopada 2019 o 20:52
  Permalink

  Niesamowite !!!!szok jak dla mnie szkoda zewczesniej nie wiedziałem hi Hot game świetny film i do tego mistrz nba

  Odpowiedz
 • 29 listopada 2019 o 21:26
  Permalink

  I tak jesteśmy dla Amerykanów narodem morderców Żydów i nazistami … bez zmiany narracji na temat polskiego wkładu w zwycięstwo na Hitlerem we wszystkich aspektach będziemy oskarżani jeszcze mocniej i to o wszystko co tylko się da.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.