Potrzebny zakaz palenia węglem!

Józefowscy radni chcą, aby burmistrz opracował stanowisko wzywające Sejmik Województwa Mazowieckiego do podjęcia uchwały antysmogowej. Chodzi o uchwałę podobną do obowiązującej w Małopolsce, która wprowadza ograniczenia spalania paliw stałych, w tym m.in. węgla.

SYLWIA WYSOCKA

Z wnioskiem o podjęcie uchwały antysmogowej już ponad miesiąc temu wystąpił radny Mariusz Breś. W oficjalnym piśmie wzywa przewodniczącego rady miasta Mariusza Batorskiego do przygotowania projektu oraz wprowadzenia do porządku obrad uchwały zachęcającej Sejmik Województwa Mazowieckiego do podjęcia uchwały antysmogowej. Jej celem jest zakazanie wykorzystywania paliw stałych w kotłach, kominkach i piecach. Zakaz miałby obowiązywać od 1 września 2021 roku na terenie gmin powiatu otwockiego i Warszawy. Radny proponuje również podjęcie uchwały wzywającej rady np. Wiązowny, Konstancina-Jeziorny, Pruszkowa, Otwocka, Karczewa i Warszawy do podobnego działania i mobilizacji Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Radni nie od razu poparli wniosek, argumentując, że wymaga on szerszej
dyskusji. Podobne głosy pojawiły się, gdy radny Breś ponowił wniosek 20 listopada. Wezwał wtedy radę, aby złożyła do sejmiku wniosek o podjęcie radykalnych kroków, bo tylko takie przyniosą konkretne efekty. – Uważam, że jest to sprawa niecierpiąca zwłoki. W Krakowie efekty przyniosła uchwała, a nie inne działania, takie jak montowanie czujników czy oczyszczaczy powietrza. Zadziałał zakaz. Dopóki nie ma wyraźnego zakazu, dopóty ludzie kombinują i udają, że coś robią – argumentował radny, zaznaczając, że zakaz miałby dotyczyć wyłącznie mieszkańców, którzy mają możliwość podłączenia się do sieci gazowej.

Radni przyznają, że choć podejmowanie działań w zakresie ograniczenia emisji trujących gazów jest niezbędne, to jednak muszą być one przemyślane i przeanalizowane pod kątem skutków, także finansowych, dla budżetu gminy. – Musimy zastanowić się, jak zrekompensujemy ludziom o niskim statusie materialnym różnicę pomiędzy wydatkami, które będą ponosić po wprowadzeniu w życie takiej uchwały. Zakażemy ogrzewania paliwem stałym i co dalej – pozwolimy, by zamarzli? – pytał retorycznie radny Wojciech Glinka. Również wiceburmistrz Piotr Gąszcz apelował do radnych, aby zastanowili się nad wskazywaniem władzom województwa terminu, od którego miałaby obowiązywać uchwała.

Ostatecznie radni jednogłośnie zgodzili się, że projekt uchwały lub stanowiska powinien zostać opracowany przez Urząd Miasta Józefowa. Po przedstawieniu projektu zdecydują o skierowaniu go do władz województwa.

12 komentarzy do “Potrzebny zakaz palenia węglem!

  • 30 listopada 2019 o 08:23
   Permalink

   Brawo! Ludzie zaczną palić śmieci. Jak ja kocham ten kraj. Najlepiej zabronić, zakazać, nakazać. Bez żadnego tłumaczenia. Bo tak, bez przekonywania, że inne, nowocześniejsze jest lepsze. Ludzie palą węglem nie na złość środowisku. Ludzie chcą mieć ciepło tanim kosztem, bo ich nie stać i są przyzwyczajeni do do tej formy od pokoleń. Niech nasi kochani politycy odpodatkują Inne formy ogrzewania + kampania informacyjna. Gwarantuję efekty bez reżimowej polityki.

   Odpowiedz
   • 22 lutego 2021 o 09:25
    Permalink

    Bzdury – Polacy palą w piecach bo są zwykłymi brudasami i śmieciarzami. Tylko tyle.

    Odpowiedz
 • 1 grudnia 2019 o 11:47
  Permalink

  Nie wiem czy miasto Otwock stać na zakaz, który niestety wiąże się z dofinansowaniem kosztów przejścia na system ogrzewania gazem.

  Odpowiedz
 • 1 grudnia 2019 o 20:38
  Permalink

  Fajnie jest zakazac… Ale wprodzane uchwały, rozporzadznia nie są dopracowane.. Fajnie sie mówi jak ktos jest młody, dobrze rozumujacy zaradny..Nawet jest groźba więzienia… Czy ktoś wsadzi do więzienia dwie Panie które mieszkaja obok. Matka ma chyba 98 lat, córka ok. 75 i od wielu lat chora jest na raka.Maja dwie emerytury.. I wcale nie jest im łatwo o godz.23 , 7 rano wstawac i walczyc z piecem.. donosic węgiel.. Wciaz sasiedzi donoszą że dym leci..mnie też trują.. straż stwierdz,ze maja odby opał. Kobieta stara sie jak moze .opał ma dobry..i co dalej??
  ale one same tego nie rozwiążą,
  , Kilka krotnie pisałam o mozliwościach pomocy takim ludziom…ale samorząd nic nie robi w kierunku aby rzeczy niemozliwe stały sie możliwe ..aby osiągnac cel a nie tylko uchwałę i poczucie dobrego ,postępowego myś
  lenia..

  Odpowiedz
 • 1 grudnia 2019 o 20:50
  Permalink

  Ludzie. Zaangażujcie się i myślcie o tym poważnie. Inaczej udusimy się w smogu. Nasze dzieci nie wybacza nam bierności w działaniu.

  Odpowiedz
 • 1 grudnia 2019 o 22:51
  Permalink

  Jak zabraknie prądu to ludzie będą się ogrzewać świeczkami.

  Odpowiedz
 • 2 grudnia 2019 o 09:22
  Permalink

  Zakaz palenia węglem? Owszem, o ile elektrociepłownie również wygasną.
  Jak zakaz to zakaz – dla wszystkich.
  Wygaście całą Polskę w k.. mać, zakute łby !
  Zamarznijmy w imię ekogłupoty.

  Odpowiedz
  • 2 grudnia 2019 o 16:12
   Permalink

   Ale elektrociepłownia ma elektrofiltrację. Także spaliny idą 300m nad poziomem gruntu. Piec w elektrociepłowni pracuje w sposób ciqgly, dopala pozostałości. Jeżeli kogoś nie stać na dom, niech się przeprowadzi do mieszkania a nie tlumaczy, że zamarza.

   Odpowiedz
   • 4 grudnia 2019 o 08:02
    Permalink

    @Michał
    W punkt
    I to samo dotyczy kominków

    Odpowiedz
 • 9 grudnia 2019 o 19:41
  Permalink

  „…- Węgiel jest naszym strategicznym surowcem. Jak podają eksperci, mamy jeszcze zapasy węgla na 200 lat – mówił prezydent Andrzej Duda w dniu otwarcia szczytu klimatycznego w Katowicach…”

  Odpowiedz
 • 20 stycznia 2020 o 15:17
  Permalink

  Może gdyby dziady pokroju tego który mieszka przy Leśnej 7 w Józefowie przestały palić plastikiem i odpadami z opon zakazy palenia węglem nie byłyby konieczne!

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.