ZDP-u zima nie zatrzyma

Zarząd Dróg Powiatowych w Otwocku ze spokojem czeka na nadejście zimy. Zabezpieczona jest już sól drogowa, uzupełniono sprzęt, a od 14 listopada uruchomiono całodobowe dyżury pracowników oraz specjalny numer alarmowy.

SYLWIA WYSOCKA

Do kalendarzowej zimy zostało jeszcze trochę czasu, ale drogowcy już deklarują gotowość na wypadek wcześniejszego załamania pogody. Jak informuje dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Otwocku Marek Płaczek, ZDP ma już umowę na dostawę 1100 ton soli do posypywania dróg. Po zużyciu tej ilości konieczne będzie rozpisanie przetargu.

– Obecnie na placu mamy 150 ton mieszanki oraz 200 ton soli – wylicza dyrektor Płaczek. Zgodnie z wytycznymi wszystkie drogi utwardzone, którymi zarządza powiat (253 km), powinny być utrzymane „na biało”. Oznacza to, że główne drogi powiatowe powinny być odśnieżone na całej szerokości, a posypane na odcinkach decydujących o możliwości ruchu, czyli skrzyżowaniach, łukach, spadkach, wzniesieniach i przystankach autobusowych.

W praktyce wygląda to nieco inaczej. – Wszystkie drogi, którymi zarządzamy, utrzymujemy ponad wytyczone standardy, np. na drogach dojazdowych do Warszawy utrzymujemy standard zbliżony do obowiązującego w stolicy – informuje Płaczek. Nie ulega wątpliwości, że ul. Piłsudskiego w Józefowie, która łączy się z ul. Patriotów w Warszawie, powinna wyglądać podobnie. Kolejność odśnieżania dróg określają reguły obowiązujące w ZDP-ie już od dłuższego czasu: pierwszy samochód wyjeżdża codziennie na przejazdy kolejowe, w dalszej kolejności odśnieża się trasę Karczew – Józefów z uwagi na komunikację z Karczewa przez Otwock i Józefów do Warszawy. Dalej w kolejności jest Otwock (z uwagi na komunikację ZTM) oraz trasa Żanęcin – Rzakta, potem odśnieżana jest pozostała część gmin: Wiązowna, Otwock i Karczew, a następnie Celestynów, Osieck, Kołbiel i Sobienie-Jeziory.

Drogi nieutwardzone (53 km) nie są objęte żadnymi standardami zimowego utrzymania – odśnieżanie ich następuje w miarę potrzeby. Oznacza to, że w momencie, gdy drogi przestają być przejezdne, ZDP odśnieża je tak, aby możliwy był dojazd do okolicznej zabudowy.

W ostatnim czasie poprawiła się jakość sprzętu, którym dysponuje ZDP. Pod koniec listopada rozstrzygnięto przetarg na nową piaskarko-solarkę, która zastąpiła zniszczony sprzęt. W tym sezonie powiatowe ulice będzie odśnieżać m.in. siedem ciężarowych pługo-piaskarek, trzy ładowarki, równiarka, ciągniki, dwie zamiatarki chodnikowe oraz ciągnik odśnieżający chodniki i ścieżki rowerowe. – Sprzęt jest już w gotowości technicznej – zapewnia dyrektor Płaczek. – Został też rozpisany przetarg na kolejne urządzenie – ciągnik z kosiarką z możliwością zamontowania pługa, szczotki i posypywarki – podkreśla.

Akcję „Zima” w nadchodzą-cym sezonie będzie koordynował zastępca dyrektora ZDP Marek Dąbrowski. 14 listopada zostały uruchomione całodobowe dyżury pracowników oraz specjalne całodobowe numery telefonów, pod którymi można zgłaszać sytuacje wymagające interwencji ZDP-u w okresie zimowym. – Do akcji „Zima” jest gotowych siedmiu dyżurnych, 10 kierowców, trzech operatorów i dwóch kierowców mniejszego sprzętu oraz czterech pracowników fizycznych. Zima nas nie zaskoczy – deklaruje dyrektor Płaczek.

Numery alarmowe, pod którymi można zgłaszać konieczność odśnieżania dróg powiatowych:
669 801 997, 601 860 272

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.