Szkoły pod okiem kamer: Inwestują w monitoring

Nowoczesny system monitoringu jest na razie realizowany w trzech otwockich szkołach. Docelowo kamery będą sukcesywnie wymieniane i montowane dodatkowe we wszystkich podstawówkach.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Wraz z budową nowych boisk i placów zabaw na terenie szkół, które po lekcjach zostały otwarte dla mieszkańców, pojawiła się potrzeba lepszego dozoru tych obiektów pod okiem kamer. Dyrektorzy zgłaszają przypadki zniszczeń i wandalizmu sprzętu, np. w SP nr 3. Z kolei przy SP nr 4 doszło do kradzieży. – Ktoś przyszedł, wsiadł na rower zaparkowany przed szkołą i odjechał – mówił na komisji oświaty jej przewodniczący radny Andrzej Sałaga. Skala podobnych zdarzeń rośnie.

Choć we wszystkich otwockich podstawówkach jest monitoring, to wymaga on modernizacji. Kamer jest mało, w niektórych placówkach uległy one zniszczeniu np. od uderzenia pioruna. Obecny system nie jest też podłączony do miejskiego monitoringu, a jest to wskazane, zwłaszcza gdy w szkole już nikogo nie ma, a boiska i place zabaw są otwarte. Dlatego radny Sałaga zaproponował zainstalowanie nowego monitoringu na wysokim poziomie we wszystkich placówkach oświatowych.

– Co z tego, że jest kamera, jeśli nie można z jej obrazu odczytać twarzy. Podejdźmy do tego tematu kompleksowo. Potrzeby się zmieniły, gdy udostępniliśmy infrastrukturę sportową i place zabaw mieszkańcom. Musimy ją zabezpieczyć na przyszłość – podkreślał radny.

Podobnie uważa wiceprezydent Sławomir Sierański. – Byliśmy na tych obiektach, nie wygląda to dobrze. Monitoring jest potrzebny. Trzeba podjąć działania, żeby chociaż w tych newralgicznych placówkach na terenie szkoły zainstalować monitoring – mówił na komisji oświaty wiceprezydent. Policja już dawno przekazała miastu zalecenia po kontroli bezpieczeństwa w placówkach oświatowych. Wynika z nich, że trzeba wzmocnić system monitoringu m.in. w SP nr 4. Radny Marcin Kraśniewski zgłosił wniosek, aby właśnie „Czwórka” w pierwszej kolejności została objęta nowym systemem. Kamery mają pomóc w poprawie bezpieczeństwa i chronić infrastrukturę przed dewastacją.

Na razie nowy monitoring obejmie trzy placówki: SP nr 3, SP nr 4 i SP nr 5. Na sesji radni zabezpieczyli na ten cel w budżecie 125 tys. zł. Wybrano już firmy, które zajmą się instalacją monitoringu w szkołach i na ich terenie. Prace mają zakończyć się do 20 grudnia. Szkolny monitoring będzie podłączony do miejskiego systemu kamer.

Prezydent zobowiązał się, że przedstawi radnym projekt instalacji monitoringu we wszystkich miejskich szkołach, ale jego realizacja będzie odbywała się sukcesywnie w zależności od możliwości finansowych. Na razie trzeba było od czegoś zacząć. – Gdy wygospodarujemy pieniądze w budżecie, będziemy instalować monitoring w kolejnych szkołach – zapowiada Jarosław Margielski.

Gdzie ile kamer

  • SP nr 3 – 13 kamer zewnętrznych i 12 kamer wewnętrznych.
  • SP nr 4 – 10 kamer zewnętrznych i 16 kamer wewnętrznych.
  • SP nr 5 – 13 kamer zewnętrznych i 19 kamer wewnętrznych.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.