Znaki zamiast parkomatów

Patrz, na jak długo parkujesz, bo możesz dostać mandat! Jeszcze przed świętami przy trzech parkingach w centrum Otwocka zostały ustawione znaki ograniczające tam czas parkowania. To przedsmak do wprowadzenia zapowiadanej przez władze miasta strefy płatnego parkowania.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Najpierw znaki zakazu parkowania powyżej 30 minut zaczęły obowiązywać przy ul. Kupieckiej.

– Miejsc parkingowych w centrum miasta jest mało, wprowadzenie strefy płatnego parkowania trochę się opóźnia, a w tym rejonie jest wzmożony ruch i handel – tłumaczy wiceprezydent Otwocka Paweł Walo. Dlatego wyszedł z inicjatywą, aby do czasu ustawienia parkomatów postawić tam znaki ograniczające czas postoju.

– Rozmawiałem z powiatowym inżynierem ruchu drogowego i ustaliłem, że przy ul. Kupieckiej ustawimy znaki zakazu parkowania powyżej 30 minut – dodaje wiceprezydent. Nowa organizacja ruchu jest już gotowa i zatwierdzona. Znak dotyczy 15 miejsc parkingowych po lewej stronie ul. Kupieckiej, gdzie są pawilony handlowe. – To ma ułatwić dostęp do miejsc postojowych, bo niektórzy przyjeżdżają o szóstej rano i zostawiają auta na cały dzień. Kupcy skarżą się, że ich klienci nie mają gdzie parkować, na czym cierpi handel – zwraca uwagę Walo.

Przestrzegania przepisów będą pilnować sami zainteresowani. – Kupcy mają wzywać policję, bo to jest w ich interesie – tłumaczy wiceprezydent. Na miejscu policjanci będą wystawiać mandat kierowcy, który zaparkował tam auto na kilka godzin. – Jeśli ktoś zostawi samochodów na trochę dłużej, to nic mu nie grozi. To jest raczej przeciwko kierowcom, których samochody stoją tam od rana do wieczora. W innych gminach takie rozwiązanie podziałało. Jeżeli się okaże, że w Otwocku też się sprawdza, może wtedy po konsultacjach z radą miasta parkomaty postawimy w innych miejscach, a tu zostanie taka organizacja ruchu – proponuje Walo.

Radni z komisji spraw społecznych, zdrowia i porządku publicznego, którzy pracowali nad uchwałą o strefie płatnego parkowania w Otwocku, popierają ten pomysł. – Musimy trochę udrożnić ruch na parkingach. Strefa płatnego parkowania idzie w dobrym kierunku, dołożyliśmy brakującą kwotę do zakupu parkomatów (40 tys. zł), ale z tego, co wiem, wynika, że strefa ma być wprowadzona dopiero w lutym, najpóźniej w marcu 2020 roku. Do tego czasu zobaczymy, jak sprawdzi się to rozwiązanie – mówi przewodniczący komisji Marcin Kraśniewski.

Przed świętami znaki ograniczające czas parkowania mają być ustawione jeszcze przy dwóch innych parkingach w centrum. Chodzi o miejsca postojowe przy ul. Pod Zegarem – tu nie będzie można parkować dłużej niż godzinę. Taki sam znak pojawi się przy ul. Andriollego na wysokości skweru 7 Pułku Ułanów (małpi gaj), gdzie w tym roku będzie miejskie lodowisko.

– Sesja na lodowisku trwa 45 minut, więc mandatu się nie dostanie, a mam nadzieję, że dzięki temu łatwiej będzie zaparkować auto, żeby pojeździć na łyżwach – tłumaczy wiceprezydent Walo.

4 komentarze do “Znaki zamiast parkomatów

 • 10 grudnia 2019 o 08:37
  Permalink

  Jeżeli sesja na lodowisku trwa 45 min, to z przebraniem, staniem w kolejce i z dwójką dzieci będzie 1h15min

  Odpowiedz
 • 12 grudnia 2019 o 06:12
  Permalink

  Podobnie, jeśli będziemy chcieli skorzystać z usług fryzjerskich, które znajdują się w tym pasażu. O ile u mężczyzny może to potrwać 30min, o tyle u kobiety np farbowanie i obcięcie to już co najmniej 1,5godz.
  Co wtedy? Musimy brać potwierdzenie/zaświadczenie, że tyle czasu spędziliśmy u fryzjera, żeby nie dostać mandatu?

  Odpowiedz
 • 16 grudnia 2019 o 07:04
  Permalink

  Bardzo fajnie, ciekawe za to gdzie będą parkować ludzie idący na pociąg. Parking od strony Warszawskiej? 1.5 km prawidłowej drogi na dworzec. Parking od strony Orlej? zajety na ZKA. BRAWO RADNI, BRAWO 🙂

  Odpowiedz
 • 18 grudnia 2019 o 20:57
  Permalink

  Na całej trasie w kierunku Warszawy wszystkie gminy wychodzą na przeciw potrzebom ludzi dojeżdżających i organizują parkingi przy przystankach gdzie tylko jest to możliwe. W Otwocku jest duży deficyt miejsc parkingowych od strony ul. Warszawskiej, Orlej, pod zegarem, Andriollego i innych, gdzie możliwe byłoby bezpieczne zaparkowanie samochodu i udanie się na dworzec. To jeszcze straszy się kierowców mandatami za zbyt długie parkowanie. To gdzie ci ludzie mają możliwość bezpiecznego zaparkowania pytam Radę Miasta i Prezydenta Miasta Otwocka?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.