Józefów: Zniżki dla dużych rodzin nie będzie

Władze Józefowa raczej nie wprowadzą niższych opłat za odbiór śmieci dla dużych rodzin. Gmina i tak musi dokładać do gospodarki śmieciowej z własnego budżetu. Mimo podjętej niedawno uchwały o niewielkiej podwyżce stawek burmistrz zapowiada dalszy wzrost cen.

SYLWIA WYSOCKA

Podczas dyskusji nad uchwałą o podwyżce cen za odbiór śmieci, która zacznie obowiązywać w Józefowie od stycznia (33 zł 86 gr od osoby za miesiąc), pojawił się temat bonifikaty dla tzw. dużych rodzin. Podjął go radny Mariusz Breś, który uważa, że miasto powinno opracować bardziej sprawiedliwy podział opłat uwzględniający rodziny wielodzietne.

– Według przyjętej przez miasto metody naliczania opłaty osoba, która mieszka samotnie na nieruchomości o powierzchni 5 tys. m2 i może produkować dużo więcej odpadów od rodziny z kilkorgiem dzieci zajmującej 50-metrowe mieszkanie, za wywóz śmieci płaci kilkakrotnie mniej. Sposób naliczania opłaty powinien być bardziej sprawiedliwy
– uważa radny.

Wprawdzie burmistrz Marek Banaszek deklaruje, że radni mogą podjąć decyzję o bonifikatach, ale jednocześnie podkreśla, że każda forma ulgi dodatkowo zwiększy rozbieżność między pieniędzmi wpływającymi do kasy miasta a kwotą, którą Józefów musi zapłacić firmie odbierającej odpady (Lekaro). Obecnie miesięczne wpływy wynoszą ok. 600 tys. zł.

Po podwyżce, która będzie wprowadzona od stycznia, kwota ta wzrośnie do ok. 650 tys. zł. Tymczasem faktury wystawiane przez Lekaro wynoszą nawet ponad milion złotych. Dlatego burmistrz Banaszek nie pozostawia złudzeń – w 2020 roku zamiast ulgi mieszkańców Józefowa najprawdopodobniej czeka kolejna podwyżka cen za śmieci, i to już wtedy, gdy zostanie urealniona maksymalnie dopuszczona ustawą stawka. Obecnie wynosi ona właśnie 33 zł 86 gr, co stanowi 2 proc. tzw. przeciętnego dochodu rozporządzalnego na osobę.

Takie dane podawane są na koniec pierwszego kwartału roku – władze miasta spodziewają się wtedy wzrostu maksymalnie dopuszczanej opłaty, co pozwoli na kolejne podniesienie cen opłat pobieranych od mieszkańców.

2 komentarze do “Józefów: Zniżki dla dużych rodzin nie będzie

 • 12 grudnia 2019 o 19:43
  Permalink

  Ustalmy 100 zlotych za osobe i bedzie spokój przynajmniej na rok albo dwa a pozniej poproszę 200 zlotych itd. W koncu Józefów to nie byle jakie miasteczko tylko takie przez duze J.

  Odpowiedz
 • 13 grudnia 2019 o 22:41
  Permalink

  Tymczasem producenci kłopotliwych opakowań mają się bardzo dobrze. Oni zarabiają – my ponosimy koszty

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.