Zapowiedzi kulturalne: 13-15 grudnia

PRZEBÓJ WEEKENDU

ZNAKOMITY MUSICAL

Wiązowski Teatr Muzyczny wystawia swój najnowszy spektakl „Straszna gospoda” w niedzielę, 15 grudnia w józefowskim MOK-u.

Tych, którzy mieli okazję oglądać poprzednie muzyczne widowisko wiązowskiej grupy, czyli „Skrzypka na dachu”, nie trzeba przekonywać, że ta ekipa gwarantuje znakomitą rozrywkę. I tym razem serwują nam pięknie zrealizowany show, pełen muzyki i piosenek, z ciekawą choreografią i pomysłami inscenizacyjnymi. Nie trzeba być wielbicielem musicali, by dać się uwieść tej opowieści.

A jest ona bardzo bajkowa. Oto trzech młodzieńców trafia do tajemniczej gospody w lesie, gdzie urzęduje Wiedźma Doboszowa i jej mąż, półdiabeł Lapitut. Pomagają im przetrzymywane siłą trzy dziewczęta. Walka z siłami ciemności nie będzie łatwa, ale bohaterowie bez wahania rzucają się w wir wydarzeń. Reżyserem jest Artur Niedziółka.

  • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, www.mokjozefow.pl, niedziela, 15.12, godz. 18, bilety 20 zł, trwa przedsprzedaż.

 

OTWOCK

 KONCERT CHARYTATYWNY

Polecamy gorąco koncert charytatywny w PMDK zatytułowany „Świątecznie dla Sylwii Król”. Wystąpią m.in. Marlen i zespół Sound of Touch.

27-letnia Sylwia Król wiosną doznała rozległego wylewu krwi do mózgu. Wybudziła się ze śpiączki, ale potrzebuje stałej i specjalistycznej rehabilitacji. Jej miesięczny koszt to 10 tys. zł. Sobotniemu koncertowi będzie towarzyszyć kiermasz z mnóstwem świątecznych ozdób, warsztaty plastyczne dla dzieci, wyprzedaż garażowa. Na scenie wystąpią: pop-rockowy zespół Sound of Touch z Warszawy, otwocka wokalistka Marlen oraz dzieci ze szkoły w Starej Wsi, otwockich podstawówek nr 1 i nr 2, liceów: Gałczyńskiego i Słowackiego oraz ze scholi parafialnej działającej przy kościele św. Wincentego à Paulo. Wstęp jest wolny, ale na miejscu będzie prowadzona zbiórka pieniędzy.

  • PMDK, ul. Poniatowskiego 10, tel. 22 779 33 57, www.pmdk-otwock.pl, sobota, 14.12, godz. 13-17.

SPEKTAKL KOMEDIOWY

PMDK zaprasza w niedzielę, 15 grudnia na przedstawienie „Kobieta idealna”.

Bohaterami są Greta i Albert, aktorskie małżeństwo wiodące dość szalone życie. Walczą ze sobą o miejsce na scenie i w związku. Pewnego dnia odwiedza ich dwóch tajemniczych braci. Składają im różne obietnice, którym trudno nie ulec. Bo kto nie marzy o wiecznej młodości, nowej miłości i milionach na koncie? W tej komedii pomyłek, pełnej zaskakujących zwrotów akcji, występują: Dorota Stalińska, Mariusz Czajka, Michał Pietrzak i Piotr Skarga.

  • PMDK, ul. Poniatowskiego 10, tel. 22 779 33 57, www.pmdk-otwock.pl, niedziela, 15.12, godz. 17, bilety 70 zł.

 OSTRY HUMOR

Stand-up Polska ponownie zawita w otwockim teatrze. Michał Kutek i Filip Puzyr wystąpią w niedzielny wieczór.

Michał Kutek, z wykształcenia prawnik, prezentuje inteligentny humor i dobrze skonstruowane żarty. Nie należy do rozemocjonowanych, biegających po scenie spoconych dzików. Trochę w nim goryczy i rozczarowania: sobą oraz światem.

Filip Puzyr – trójmiejski komik, improwizator i… judoka. Popularyzator sportowego trybu życia i rujnowania go za pomocą alkoholu i złych decyzji. Prywatnie wielki amator świeżego chleba z masłem i solą. Wydarzenie tylko dla dorosłych.

  • Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, tel. 22 779 36 43, www.teatr.ock.com.pl, niedziela, 15.12, godz. 18, bilety 29 i 35 zł.

 

JÓZEFÓW

POZNAJ ŻYCIE PSZCZÓŁ

W cyklu dokumentalnym “Porozmawiaj z naturą” obejrzymy film „Więcej niż miód” Markusa Imhoofa.

Reżyser dużo wie o życiu pszczół. Jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza. Dlatego z troską opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. W ciągu ostatniej dekady wyginęły ich miliony. Imhoof, wykorzystując najnowszą technologię umożliwiającą obserwację niewidocznych gołym okiem zjawisk, pokazuje rolę i piękno pszczół, a także fatalizm ich losu. Podróżując z kamerą po całym świecie, filmuje tereny, które zamieszkują te mądre i pracowite owady. Zagląda do ich gniazd i uli, przedstawia naukowców i rolników, ludzi owładniętych pasją do pszczół i pragnących poznać tajemnicę ich masowej śmierci.

  • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, www.mokjozefow.pl, piątek, 13.12, godz. 18, wstęp wolny.

OZDABIAMY ŚWIĘTA

Rodzinne warsztaty bożonarodzeniowe w dwóch odsłonach zaplanował na sobotę, 14 grudnia Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie.

Cykl “Zoom na tradycję” proponuje spotkanie pod hasłem „Sztuka na gwiazdkę, czyli Boże Narodzenie już blisko”. Odbędzie się przed południem w Domu Nauki i Sztuki. To warsztaty dla całych rodzin. Start o godz. 11.

Po południu, od godz. 15, zaczną się międzypokoleniowe warsztaty malowania świątecznych ozdób pt. „Świąteczne tworzenie”. Poprowadzą je Małgorzata i Grzegorz Krukowie, a ich gośćmi będą lokalni plastycy. W programie spotkania jest warsztat „Uszytkowe święta”. Agata Kałasa udowodni, że za pomocą igły i nitki także można zrobić bożonarodzeniowe ozdoby.

O godz. 18 MOK zachęca do wysłuchania koncertu kolęd w wykonaniu dziecięcego chóru Mała Mokka. Wstęp wolny.

PLENER FOTOGRAFICZNY

„Szukamy zimy w Józefowie” to hasło kolejnego weekendowego pleneru dla pasjonatów fotografii. Zaplanowano go w niedzielne popołudnie.

Kalendarzowa zima zaczyna się tydzień później, ale Zofia i Mirosław Nowaczykowie z sekcji fotograficznej Miejskiego Ośrodka Kultury już w niedzielę wyruszają na szlak z aparatami. I zapraszają do wspólnych „łowów”. Oprócz aparatu warto zabrać ze sobą termos z ciepłą herbatą i odpowiednio się ubrać. Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona i obowiązują zapisy: agnieszka.jung@mokjozefow.pl, tel. 22 789 22 84.

  • Zbiórka przed urzędem miasta, niedziela, 15.12, godz. 14.

 WAWER

BAJKA DLA NAJMŁODSZYCH

„Pstryk” to znakomite pantomimiczne przedstawienie dla dzieci w wieku do trzech lat. Polecamy w niedzielne przedpołudnie na Stacji Falenica.

Anna Ługowska z Teatru Sztuka Ciała (a także tworzonego wraz z mężem Bartoszem duetu Tulipaństwo) postanowiła stworzyć spektakl solowy. Oczywiście stoi za nim mała armia uzdolnionych przyjaciół, ale na scenie artystka jest sama. Zainspirowało ją niewątpliwie własne macierzyństwo, bo to przedstawienie dla niemowląt i małych dzieci.

– Rodzice aż za dobrze znają dziecięcą fascynację wtyczkami, kablami, pstryczkami. Jeden przycisk zmienia świat nie do poznania: kształty wyłaniają się i znikają, cisza ucina szum. Spektakl operuje kontrastami światła i cienia, czerni i bieli, sensoryczną scenografią, autorską muzyką oraz ruchem – opowiada Anna Ługowska. Spektakl powstał z inspiracji poezją Gałczyńskiego, Tuwima i Wojtyszki.

SZOPKA ŚWIĄTECZNA

Wawerskie Centrum Kultury zaprasza w niedzielę, 15 grudnia na lalkowy spektakl bożonarodzeniowy.

Przekazywanie najmłodszym świątecznych tradycji bierze na siebie Teatr Domowy z Chmielnej. Tworzą go Anna i Maciej Dużyńscy, którzy od ponad 15 lat prowadzą własną grupę i stawiają na małe formy teatralne dla młodych widzów. Bezpłatne wejściówki są dostępne w kasie WCK lub online na stronie www.wck-wawer.pl/kasa-biletowa.

  • Wawerska Strefa Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, tel. 22 443 70 73, www.wck-wawer.pl, niedziela,15.12, godz. 11, wstęp wolny.

ŚPIEWNIK KOLĘDOWY

Warszawska Orkiestra Sentymentalna wystąpi w Wawerskim Centrum Kultury w niedzielę, 15 grudnia. Artyści wprowadzą nas w świąteczny nastrój.

WOS od początku istnienia jest zauroczona cudownym, muzycznym światem międzywojnia. Usłyszymy niezapomniane szlagiery, które nabiorą niezwykłego, świeżego blasku. Zespół doskonale łączy szacunek do tradycji z nowatorskimi, żywiołowymi aranżacjami. Podczas niedzielnego koncertu artyści sięgną do kanonu polskich kolęd, tworząc barwne, pełne emocji muzyczne widowisko. Bilety są do nabycia także online na stronie www.wck-wawer.pl/kasa-biletowa.

  • Wawerska Strefa Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, tel. 22 443 70 73, www.wck-wawer.pl, niedziela, 15.12, godz. 19, bilety 25 zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.