Kotka celebrytka bez szans na adopcję

Organy ścigania mają twardy orzech do zgryzienia. Starają się zakończyć sprawę związaną z kradzieżą kotki. Do zdarzenia rzekomo doszło podczas awantury w schronisku w Celestynowie z udziałem otwockich radnych i pracowników TPZ. Tymczasem władze Celestynowa od prawie roku zastanawiają się, czy kotka powinna wrócić do schroniska, czy zostać pod opieką organizacji, która ją zabrała. Gdzie jest kotka celebrytka? To nadal owiane jest tajemnicą!

AGNIESZKA JASKULSKA

Urocza, biało-czarna kotka o ślicznych zielonych oczach na początku marca trafiła na pierwszą stronę „Linii Otwockiej”. Wówczas ośmioletnia Celestynka – bo tak teraz ma na imię – niczym prawdziwa celebrytka uwielbia leniuchować i być rozpieszczana. Kocica została wyniesiona ze schroniska w piątek, 22 lutego podczas awantury, w której uczestniczyło troje otwockich radnych – Marcin Kraśniewski, Urszula Golińska (była wiceprezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Otwocku i była prezes Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt „Otwocki Zwierzyniec“) oraz Bartłomiej Kozłowski. „Linia” szczegółowo opisywała sprawę kilka dni po zdarzeniu.

Nie ukradli kotki

To, co wydarzyło się w lutym w schronisku, przez wiele miesięcy wyjaśniały organy ścigania. Czy kotkę wyniesiono zgodnie z prawem? Czy doszło do włamania i kradzieży zwierzęcia, naruszenia miru domowego i znęcania się nad kotką? – Postępowanie było prowadzone w kierunku czynów polegających na naruszeniu miru domowego, kradzieży zwierzęcia po uprzednim dokonaniu włamania, a także znęcaniu się nad zwierzętami poprzez celowe wywołanie u nich stresu podczas interwencji inspektorów 22 lutego – tłumaczy Marcin Saduś z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

– Dochodzenie nie potwierdziło, aby został popełniony jakikolwiek ze wskazanych powyżej czynów zabronionych – podkreśla Saduś. I tłumaczy, że podstawą prawną do odebrania zwierzęcia przez TPZ (którą kwestionuje schronisko) był art. 7 ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt. Zgodnie z nim TPZ mogło odebrać zwierzę ze względu na istniejące – zdaniem inspektorów – zagrożenie jego życia lub zdrowia.

– Zatem brak jest podstaw do przyjęcia, że przedstawiciele TPZ „Otwocki Zwierzyniec” działali z zamiarem przywłaszczenia kota, co byłoby konieczne, aby mówić o przestępstwie kradzieży. Z ustaleń dochodzenia wynika, że motywacją wyżej wymienionych osób była chęć udzielenia pomocy zwierzęciu – wyjaśnia Marcin Saduś.

Sprawa utknęła w martwym punkcie. – Prokuratura Rejonowa w Otwocku umorzyła dochodzenie, ale decyzja nie jest prawomocna – wyjaśnia Saduś. Dyrekcja schroniska w Celestynowie złożyła zażalenie i akta sprawy trafiły do Sądu Rejonowego w Otwocku w celu ponownego rozpatrzenia.

Gdzie jest najsłynniejsza kotka w powiecie?

Zdaniem Łukasza Balcera, szefa schroniska w Celestynowie, kotka została wyniesiona ze schroniska bezprawnie i to była kradzież. – Od dziewięciu miesięcy władze gminy Celestynów nie mogą zdecydować, czy kotka powinna wrócić do nas, czy być pod opieką TPZ. Nawet nie wiemy, czy nasza kotka żyje ani gdzie przebywa, bo TPZ o niczym nas nie informuje – podkreśla Balcer.

A gdzie przebywa kotka celebrytka? O to „Linia” zapytała Lucynę Górniak, prezes Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt „Otwocki Zwierzyniec”. – Kotka jest w jednym z naszych domów tymczasowych w Otwocku. Celestynka ma już prawie dziewięć lat, czuje się dobrze. Jest puchata, zdrowa, zadbana i bardzo kochana – zapewnia Lucyna Górniak.

– Nie chcemy, aby kotka wróciła do schroniska, i będziemy odwoływali się od każdej decyzji, którą wyda urząd gminy, prokuratura czy sąd. To będzie trwało latami – podkreśla Górniak.

I dodaje, że dzięki interwencji w schronisku zadbano o to, aby zlikwidować tzw. starą, zniszczoną kociarnię, gdzie przebywało kilka dzikich, wolno żyjących kotów (jedną z nich była właśnie Celestynka, którą udało się złapać pracownikom TPZ podczas awantury w lutym). Na razie kotka celebrytka nie ma szansy na adopcję i być może nigdy nie trafi do kochającego domu, bo roszczą sobie do niej prawo dwie organizacje zajmujące się zwierzętami.

2 komentarze do “Kotka celebrytka bez szans na adopcję

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.