Środek dziury do sprzedania

Na początku grudnia część wielkiej dziury, a dokładnie jej środek (patrz mapka) należący do spółki Delta, został wystawiony na sprzedaż. Zdaniem prezydenta Otwocka nie pokrzyżuje to planów miasta dotyczących odblokowania terenu w centrum, gdzie straszą druty niedokończonej galerii handlowej.

Spółka Delta (właściciel ok. jednej trzeciej wszystkich naniesień w centrum nazwanych wielką dziurą) ogłosiła upadłość. Jeszcze do 27 grudnia syndyk zaprasza do składania ofert na nabycie prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości – działki o powierzchni 2 186 m2 oraz prawa własności nakładów na planowany budynek handlowo-usługowy.Cena wywoławcza wynosi 13 mln 92 tys. 120 zł ( brutto). Przetarg na nabycie prawa własności ma odbyć się 30 grudnia. Chętni muszą najpierw wpłacić wadium w wysokości 1 mln 300 tys. zł. Jeśli zostanie złożona więcej niż jedna oferta, syndyk zarządzi przeprowadzenie licytacji.

Zdaniem władz miasta do sporządzonej wyceny nieruchomości nie powinny być brane pod uwagę naniesienia, na które wydana jest ostateczna decyzja nakazu rozbiórki („Linia“ pisała o tym w artykule „Dziura do rozbiórki”). W związku z tym prezydent wystąpił z pisemną informacją do sądu.

– Wycenione naniesienia, które zgodnie z decyzją wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego mają być rozebrane, nie powinny być brane pod uwagę, bo ich wartość jest równa zeru – mówił po konsultacjach z prawnikami prezydent Jarosław Margielski.

Zapytaliśmy, czy to, że część terenu wielkiej dziury została wystawiona na sprzedaż, może pokrzyżować plany miasta co do przyszłości tego terenu. – Na strategię, którą przyjęliśmy, nie ma to najmniejszego wpływu – zapewnia w rozmowie z „Linią” prezydent. Jego zdaniem nie ma znaczenia, kto kupi tę część nieruchomości. – Wedle przyjętej strategii jest szansa na rozwiązanie tego problemu – dodaje Margielski. Zapytaliśmy też, czy miasto przystąpi do licytacji, ale nie otrzymaliśmy jednoznacznej odpowiedzi. Prezydent uważa, że dla doprowadzenia całej sprawy do finału nie ma znaczenia, jak zakończy się przetarg na sprzedaż nieruchomości należącej do spółki Delta.

Dla dobra sprawy prezydent nie chce na razie informować opinii publicznej o szczegółach strategii miasta i planowanych działaniach. W budżecie Otwocka na 2020 rok mają być zabezpieczone pieniądze (propozycja prezydenta to 70 tys. zł) na wykonanie dokumentacji rozbiórkowej wielkiej dziury, która będzie niezbędna do uporządkowania tego terenu.

Przypomnijmy, że na początku roku przedstawiciele spółki Delta zgłosili się do prezydenta i złożyli propozycję wspólnego dokończenia inwestycji bądź samodzielnej budowy galerii albo innego obiektu. Jarosław Margielski odmówił i poinformował przedstawicieli spółki, że miasto nie jest zainteresowane dalszymi umowami.

– Podejrzewałem, że jest to tylko spółka celowa i rozpoczynanie z nią jakiejkolwiek współpracy byłoby obarczone ryzykiem i wydłużeniem o kilka lat problemu z terenem w centrum – tłumaczy prezydent. Kilka miesięcy później spółka Delta ogłosiła upadłość.

Jak doszło do tego, że Delta stała się właścicielem części wielkiej dziury? W 2012 roku w wyniku licytacji komorniczej za 9 mln 800 tys. zł spółka Orphea kupiła prawo wieczystego użytkowania tej części terenu w centrum, który kiedyś należał do Skarbu Państwa (drugą część miała spółka Dorex). W lutym 2015 roku Orphea sprzedała swoją połowę spółce Delta
z siedzibą w Warszawie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.