Józefów: Zobacz, ile masz czasu na pozbycie się kopciucha

Na stronie internetowej józefowskiego urzędu miasta pojawiła się ikona informująca o tym, ile miesięcy pozostało mieszkańcom na wymianę tzw. kopciucha na inny piec. Czasu nie zostało zbyt wiele, więc lepiej zrobić to wcześniej, niż później płacić kary.

SYLWIA WYSOCKA

Uchwała antysmogowa sejmiku województwa mazowieckiego zobowiązuje właścicieli tzw. kopciuchów do wymiany kotłów, które nie spełniają wymogów dla klas 3, 4 lub 5 według unijnej normy. Takie piece trzeba bezwzględnie zlikwidować do końca 2022 roku, a więc za ok. 37 miesięcy. Burmistrz Józefowa Marek Banaszek podkreśla, że mieszkańcy muszą zdawać sobie sprawę, że – wbrew pozorom – nie pozostało tak dużo czasu na wymianę pieca na bardziej ekologiczny. Zostawianie tego na ostatnią chwilę może spowodować, że wymiana stanie się bardziej kosztowna lub z powodu dużego zainteresowania po prostu niemożliwa do wykonania we właściwym czasie.

Aby uświadomić mieszkańcom ciążący na nich obowiązek, ale także z powodów ekologicznych (im mniej kopciuchów już teraz, tym lepiej), na głównej stronie http://www.jozefow.pl pojawił się licznik informujący, ile miesięcy pozostało na wymianę pieca. Urząd informuje też o kolejnych naborach wniosków o dofinansowanie wymiany pieców. Dofinansowanie obejmuje obecnie wymianę starego kotła na paliwo stałe na nowy piec gazowy, na olej opałowy lub pompę ciepła albo wymianę starego kotła, który nie spełnia wymagań w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń, na nowy kocioł na paliwo stałe.

Niezlikwidowanie kopciucha do końca 2022 roku będzie skutkowało karami finansowymi. Uchwała antysmogowa przewiduje możliwość skontrolowania stosowanych urządzeń grzewczych. Kontrolę będą mogli przeprowadzać strażnicy miejscy i gminni, wójt, burmistrz, prezydent miasta oraz upoważnieni pracownicy urzędów miejskich i gminnych, a także policja oraz mazowiecki wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Naruszający przepisy muszą liczyć się z mandatem do 500 zł lub grzywną do 5 tys. zł.

Założenia uchwały antysmogowej

 • Użytkownicy kotłów na węgiel lub drewno, czyli tzw. kopciuchów, które nie spełniają wymogów dla klas 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012, muszą wymienić je do końca 2022 roku na kocioł zgodny z wymogami ekoprojektu.
 • Użytkownicy kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012 muszą wymienić je do końca 2027 roku na kotły zgodne z wymogami ekoprojektu.
 • Użytkownicy kotłów klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności.
 • Posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 roku na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu, lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.

3 komentarze do “Józefów: Zobacz, ile masz czasu na pozbycie się kopciucha

 • 20 grudnia 2019 o 05:26
  Permalink

  Hahaha. Wymogi wymogi. Ja zmieniłem piec na gazowy. Wisi już rok, ale tylko wisi, ponieważ gazu nie ma, bo gazownia ma klientów w dupie. Rok czasu i się nie można poprosić. A więc przygotujcie się na płacenie kar nie z waszej winy jak to w naszym kraju bywa najpierw się coś umożliwia A potem się za to kara. A Poza tym „Przepisy nie działają wstecz”

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2019 o 09:37
  Permalink

  Wolność Tomku w swoim domku. Nic nie wymieniam.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.