Zapowiedzi kulturalne: 20-28 grudnia

PRZEBÓJ WEEKENDU

 GABA KULKA W MIĘDZYLESIU

W cyklu alternatywnych koncertów Alter Wawer w Międzylesiu zagra Gaba Kulka. Jej koncert odbędzie się w sobotę, 28 grudnia. Gorąco polecamy!

Córka Konstantego Andrzeja Kulki, znanego polskiego skrzypka i profesora Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, od dziecka była skazana na karierę muzyczną. Wyrastała wśród dźwięków. I szybko dała się poznać jako artystka wyrazista, oryginalna i poszukująca. Zadebiutowała w 2006 roku, a trzy lata później wydała swój przełomowy album „Hat, Rabbit”, który zachwycił krytyków i publiczność. Odniosła sukces na miarę „Mateusza” radiowej Trójki, nominacji do Paszportów Polityki, Fryderyka dla wokalistki roku i Złotej Płyty. Przede wszystkim jednak zdobyła wierną publiczność.

Gaba Kulka jest bardzo ważną postacią na polskiej scenie muzyki alternatywnej i niebanalnej. Bywa porównywana do Kate Bush, Tori Amos, sama nazywa swoją muzykę progresywnym popem. W kończącym ten rok koncercie Gaba Kulka zagra z kontrabasistą Wojciechem Traczykiem i perkusistą Robertem Raszem.

  • Wawerska Strefa Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, tel. 22 443 70 73, wck-wawer.pl, sobota, 28.12, godz. 20, bilety 30 zł.

 

OTWOCK

ŚPIEWANIE Z MIKOŁAJEM

Fundacja OtwARTE zaprasza w niedzielę na kolejny poranek z cyklu Muzyka dla Smyka pt. „Śpiewanie z Mikołajem”.

Poranki Muzyczne to interaktywne koncerty dla rodzin z dziećmi połączone z warsztatami. Dzieci poznają instrumenty muzyczne, ich charakterystykę, możliwości techniczne, barwę oraz rejestr. – Tematy koncertów przedstawiają poszczególne epoki muzyczne poprzez prezentowanie dzieł wybitnych kompozytorów z danego okresu. W koncertach biorą udział uznani artyści oraz dzieci i młodzież ze szkół muzycznych – opowiada organizatorka Kama Grott-Tomaszek.

  • Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, tel. 22 779 36 43, teatr.ock.com.pl, niedziela, 22.12, godz. 13, bilety 15 zł.

 

JÓZEFÓW

DZIADKI DO ORZECHÓW

Do końca grudnia można oglądać wystawę „Trudny orzech do zgryzienia”, prezentującą fotografie autorskiego, unikatowego zbioru dziadków do orzechów należących do Jacka Lutoborskiego.

Dziadek do orzechów to narzędzie gospodarstwa domowego znane od wieków i chyba każdemu, kto choć raz pragnął zjeść orzech otoczony łupiną. Imponujący zbiór Jacka Lutoborskiego z Otwocka liczy ponad 400 egzemplarzy i powstawał przez prawie 20 lat. Najstarszy eksponat to rzeźbiona w bukszpanie figurka wiewiórki, która pochodzi z początku XIX wieku. Niektóre eksponaty przybierają fantastyczne kształty. Są tam m.in.: smoki, wilki, krokodyle, ptaki, diabły, grzybki, wiewiórki, okrętowe stery, żołnierze, baby i oczywiście dziady.

 

KARCZEW

ŚWIĄTECZNA BIESIADA

W sobotę, 21 grudnia już po raz trzeci na Rynku Zygmunta Starego odbędzie się Walbachowski Jarmark Bożonarodzeniowy.

Melchior Walbach był zamożnym XVI-wiecznym kupcem, dostawcą króla Zygmunta Augusta. Idealnie nadaje się na patrona świątecznego jarmarku. Na straganach będzie można kupić m.in. bombki choinkowe, wigilijne dekoracje i stroiki, wyroby rękodzielnicze, biżuterię, szkło, kalendarze i choinki. Nie zabraknie również świątecznych przysmaków.

Biesiada rozpocznie się o godz. 10, w samo południe zaplanowano spektakl, a po nim wspólną wigilię. Zagrają dla nas zespoły: Ale Babki, Sołtysi, Gębule, Piskorze, orkiestra OSP Karczew, Stowarzyszenie Pasjonatów Muzyki Trzy Czwarte i dzieci z lokalnych szkół. Po godz. 15 na scenę wejdzie góralska kapela Hora.

KOLĘDOWO

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury zaprasza na koncert kolęd.

 W klimat Bożego Narodzenia wprowadzą widzów rezolutni wykonawcy z sekcji teatralnej Klubu Seniora. Reżyserką świątecznego widowiska jest Laura Łącz, prowadząca od lat także amatorski teatr Karta.

  • Piwnica pod Barankiem MGOK, Karczew, ul. Widok 2, tel. 22 780 65 17, mgok.karczew.pl, sobota, 21.12, godz. 17, wstęp wolny.

ŚPIEWAMY KOLĘDY W PAŁACU

„Powtórka z kolęd” – na wspólne przedświąteczne śpiewanie zaprasza w najbliższą sobotę, 21 grudnia Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim.

Kolęda to zgodnie z dawną tradycją, sięgającą czasów Cesarstwa Rzymskiego, pieśń noworoczna. Współcześnie przyjęła powszechnie znaną formę pieśni bożonarodzeniowej. Najstarsza zachowana polska kolęda jest datowana na 1424 rok. Zaczyna się od słów „Zdrow bądź, krolu anielski”.

Dawniej ważnym elementem świątecznej obrzędowości było wspólne śpiewanie kolęd przy stole. W niektórych domach zwyczaj ten jest kultywowany, ale coraz częściej czas wypełnia domownikom telewizja. Jeśli chcemy zachować ducha świąt, idealne wprowadzenie zapewni nam sobotnie spotkanie w pałacu Bielińskich. Przyjdźmy, pośpiewajmy razem, przypomnijmy sobie słowa, zwrotki i refreny kolęd. Przy okazji udekorujemy pierniczki, które staną się ozdobą domowej choinki. Wydarzenie zostało przygotowane wspólnie z uczniami i nauczycielami Prywatnej Szkoły Muzycznej nr 1 w Otwocku. Wstęp wolny, ale obowiązuje rezerwacja wejściówek: mstrzyzewska@mnw.art.pl

  • Otwock Wielki, pałac Bielińskich, sobota, 21.12, godz. 16-18.

 

WAWER

ROZGRYWKI NIE TYLKO NA PLANSZY

Młodzieżowy Klub Gier rozpocznie działanie w Filii Wawerskiego Centrum Kultury w Radości w piątkowe popołudnie, 20 grudnia.

Gry to świetny, kreatywny sposób spędzania czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Pozwalają ciekawie wypełnić długie, zimowe wieczory. W ostatnich latach przeżywają renesans, ale są znane niemal od zawsze. Jedną z najstarszych gier jest królewska gra planszowa z Ur, popularna już 5000 lat temu w Mezopotamii.

Podczas spotkania MKG w Radości będą udostępnione zarówno gry tradycyjne, planszowe, jak i multimedialne. Co ważne, rozgrywki odbywają się pod kontrolą moderatora.

  • WCK Radość, ul. Powojowa 2, tel. 22 615 73 28, wck-wawer.pl, piątek, 20.12, godz. 18, wstęp wolny.

 

SZACH I MAT

Arcymistrzyni Agnieszka Brustman będzie sędziować IV Turniej Szachowy o Mistrzostwo Dzielnicy Wawer 2019. Zaplanowano dwie grupy wiekowe: A (10-20 lat) i B (rocznik 2008 i młodsi). Turniej będzie rozgrywany systemem szwajcarskim, siedem rund, 15 minut dla zawodnika na rundę. Wpisowe wynosi 15 zł od uczestnika.

WCK Anin, ul. V Poprzeczna 33, tel. 22 815 41 40, www.wck-wawer.pl, sobota, 21.12, godz. 9.

ZŁODZIEJKA PIOSENEK

W przedświąteczny klimat wprowadzi słuchaczy koncert „Gwiazda dziecię tuli” w Filii Wawerskiego Centrum Kultury w Radości. W sobotę, 21 grudnia wystąpi tam Joanna Lewandowska z zespołem.

„Jest kilka powodów, dla których piszę piosenki. Jednym z nich jest Joanna Lewandowska” – powiedział Jerzy Satanowski, znakomity kompozytor i dyrygent, autor muzyki do tekstów mi.in.: Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty i Edwarda Stachury. Mistrz miał na myśli wokalistkę i aktorkę, która dysponuje jednym z najpotężniejszych kobiecych głosów w kraju.

Artystka czasem mówi o sobie „złodziejka piosenek”, ponieważ wyszukuje perełki, odnajduje trzecie i czwarte dno zakurzonych tekstów, przeżywa je po swojemu i oddaje ludziom z nowym ładunkiem emocji i uczuć.

  • WCK Radość, ul. Powojowa 2, tel. 22 615 73 28, wck-wawer.pl, sobota, 21.12, godz. 17, wstęp wolny.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.