Kto wywiezie śmieci?

Wszystko wskazuje na to, że uda się na korzystniejszych warunkach znaleźć firmę, która w 2020 roku będzie odbierała od mieszkańców odpady i wywoziła je do instalacji komunalnej pod Białymstokiem, gdzie śmieci będą zagospodarowane.

Aleksandra Czajkowska

Mieszkańcy Otwocka i tak dużo płacą za odpady, a dodatkowo jeszcze ok. 3-4 mln zł trzeba dopłacać do systemu śmieciowego z budżetu miasta. Aby uni-knąć tej sytuacji w przyszłym roku, prezydent Jarosław Margielski rozdzielił zadania. Ogłoszono oddzielne postępowanie na zagospodarowanie odpadów (wybrane zostało konsorcjum firm RDF sp. z o.o. i MPK sp. z o.o. z Ostrołęki,) i oddzielnie przetarg na odbiór i transport śmieci oraz dostarczenie pojemników. – Ta strategia miała zwiększyć konkurencyjność. W ubiegłym roku była jedna oferta i jedna cena. Albo miasto się na nią zgadzało, albo pozostawało bez odbioru odpadów – wyjaśnia prezydent.

Zmiany przyniosły zakładany efekt. Do przetargu na odbiór śmieci i ich transport do sortowni wpłynęły aż cztery oferty. Najniższą złożyła firma PROGRES z Sulejówka (5 mln 714 tys. 187 zł), najwyższą – firmy Partner z Warszawy (19 mln 790 tys. zł). Konsorcjum firm, które wygrało przetarg na zagospodarowanie odpadów, złożyło ofertę na 6 mln 305 tys. zł, a Remondis Otwock jako lider konsorcjum – na 8 mln 500 tys. zł. Kwota zaproponowana w najkorzystniejszej ofercie jest w zasięgu miasta.

– Jesteśmy na etapie rozstrzygania tego przetargu i podpisywania umowy (ma to nastąpić w drugiej połowie grudnia – przyp. red.). Wszystko jest na najlepszej drodze, żeby się udało. Jeśli tak się stanie, w budżecie miasta zwolni się ok.  2 mln zł. Te pieniądze będzie można rozdysponować na inwestycje w 2020 roku. – prognozuje prezydent.

Projekt budżetu na 2020 rok. zakładał na odpady kwotę na poziomie wydatków w 2019 roku. Ale po ofertach w przetargu widać, że te prognozy będą korzystniejsze dla miasta i nie trzeba będzie dokładać dodatkowych milionów z budżetu na śmieci.

W 2020 roku zmieni się częstotliwość odbioru odpadów w lecie.

– Mieszkańcy zgłaszali, że odpady biodegradowalne stanowią problem szczególnie latem, gdy temperatury są wysokie i te śmieci po prostu śmierdzą, co jest uciążliwe. Teraz od czerwca do końca sierpnia będą odbierane ze zwiększoną częstotliwością – mówi Bartłomiej Wiązowski z wydziału gospodarki odpadami w urzędzie miasta.

I dodaje, że odpady biodegradowalne będą odbierane raz na tydzień, a nie raz na dwa tygodnie, jak to miało miejsce dotychczas. Dodatkowo możliwy będzie odbiór choinek po ich wcześniejszym przygotowaniu przez mieszkańców (pocięciu i włożeniu do brązowych worków). Choinki będą odbierane jako bioodpady. Wcześniej nie było to do końca uregulowane. W sprawie pojemników na odpady nic się nie zmieni. Miasto będzie je wynajmować dla mieszkańców.

One thought on “Kto wywiezie śmieci?

  • 28 grudnia 2019 o 00:19
    Permalink

    Wszystkie odpady były odbierane raz w miesiącu a nie raz na dwa tygodnie

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.