Bezpieczniejsze przejazdy kolejowe

Od ponad roku na przejazdach kolejowych w Polsce działa specjalne oznakowanie – żółte naklejki z ważnymi informacjami. Według statystyk PKP wielokrotnie pomogły one ratować życie.

PRZEMEK SKOCZEK

Wiadomości o śmierci na torach zawsze są szczególnie wstrząsające. Mimo środków zapobiegawczych i kampanii społecznych wypadki na przejazdach wciąż się zdarzają. Stanowią co prawda mniej niż jeden procent wszystkich wypadków komunikacyjnych, rocznie jest ich około 200, ale ginie w nich kilkadziesiąt osób. Niedawno Polskę poruszył wypadek z 6 grudnia, w którym zginął Janusz Dzięcioł, były poseł i zwycięzca pierwszej edycji programu „Big Brother”.

Ryzyka nie da się całkowicie wyeliminować, ale podejmowane są różne działania, by je zmniejszyć. Jednym z pomysłów są żółte naklejki umieszczane na skrzyżowaniach toru i drogi na słupkach rogatek lub po wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja. Zawierają takie informacje jak: indywidualny numer przejazdu, numer alarmowy 112 oraz numery telefonu do służb technicznych.

– Przez rok żółte naklejki na przejazdach i specjalne łącze między służbami PKP Polskich Linii Kolejowych SA a operatorami numeru 112 pozwoliły aż 165 razy szybciej zareagować, zapewniając bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Ruch pociągów był wstrzymany lub ograniczony właśnie po telefonie z podaniem numeru przejazdu, na którym było zagrożenie życia, możliwość tragedii, strat i problemów komunikacyjnych – podsumowuje Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Statystyki pokazują, że 99 proc. wszystkich zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z nie-właściwych decyzji kierowców. Podstawowe błędy prowadzące do tragedii na przejazdach to: ignorowanie znaku STOP, przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami, omijanie półrogatek, blokowanie przejazdu przez wjeżdżanie na tory bez możliwości zjazdu, niewłaściwe zachowanie, gdy auto zostanie unieruchomione na torach. Pamiętajmy, że pojedynek samochód kontra pociąg to jak walka Dawida z Goliatem, ale w przeciwieństwie do biblijnej historii, tu zawsze wygrywa ten drugi.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.