Otwock: Stare ceny, nowy odbiór śmieci

Od stycznia śmieci od mieszkańców Otwocka odbiera firma PROGRES z Sulejówka. Odpady zostaną przewiezione do zakładu pod Białymstokiem. Mieszkańcy zapłacą tyle samo, co w 2019 roku – 31 zł 50 gr miesięcznie od osoby za śmieci segregowane i 63 zł za zmieszane.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Ciągłość odbioru śmieci od nowego roku jest zapewniona, choć trwa jeszcze procedowanie wyłaniania firmy, która w 2020 roku będzie zabierać i transportować odpady. Na czas przejściowy (do końca stycznia) prezydent podpisał umowę z firmą PROGRES wyłonioną w ramach postępowania z wolnej ręki. Harmonogram odbioru odpadów jest dostępny na stronie internetowej urzędu miasta http://www.otwock.pl. Każdy z 14 rejonów, na które podzielono miasto, ma inny termin odbioru odpadów zmieszanych i biodegradowalnych (dwa lub trzy razy w miesiącu) oraz surowców wtórnych (raz w miesiącu w każdym rejonie). Harmonogram od lutego będzie już obowiązywał do końca roku – na tyle ma być podpisana umowa z wykonawcą usługi.

Nie byłoby takiego zamieszania, gdyby firma, która do tej pory obsługiwała miasto, nie złożyła odwołania do przetargu na odbiór i transport śmieci. – Jedna z firm, która przegrała, złożyła jednak odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, co wydłuża proces podpisania umowy z wykonawcą, który złożył korzystniejszą ofertę. W najgorszym przypadku nastąpi to w drugiej połowie stycznia – poinformował prezydent Jarosław Margielski.

Przypomnijmy, że do przetargu zgłosiło się czterech chętnych. Najniższą ofertę, która została wybrana, złożyła firma PROGRES z Sulejówka (5 mln 714 tys. 187 zł), najwyższą – Partner z Warszawy (19 mln 790 tys. zł). Konsorcjum firm RDF sp. z o.o. i MPK sp. z o.o. z Ostrołęki, które wygrało przetarg na zagospodarowanie odpadów, złożyło ofertę na 6 mln 305 tys. zł, a Remondis Otwock jako lider konsorcjum na 8 mln 500 tys. zł.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w tym roku uda się zmniejszyć koszty systemu śmieciowego, które miasto poniosło w 2019 roku. – Stawka jest wysoka, bo wtedy różnicę w wysokości ok. 2 mln 500 tys. zł w stosunku do ubiegłego roku będzie można rozpisać na inwestycje w mieście, a wydawać na odbiór śmieci – wyjaśnia Margielski.

Jest to kolejny etap realizacji strategii przyjętej przez prezydenta i pracowników urzędu miasta. Zdecydowali oni o rozbiciu przetargu na trzy części (zagospodarowanie odpadów, ich odbiór i transport oraz dostarczenie pojemników), aby zwiększyć konkurencję i wpuścić na rynek inne firmy. Patrząc na ceny w przetargach, takie rozwiązanie przyniosło oczekiwane efekty.

– Jeżeli się wszystko uda, to ceny będziemy mieli niższe niż w Józefowie i w Karczewie, a system będzie się bilansował i nie trzeba będzie dopłacać do odpadów – mówił na komisji budżetu prezydent.

10 komentarzy do “Otwock: Stare ceny, nowy odbiór śmieci

 • 8 stycznia 2020 o 18:44
  Permalink

  Pis rządzi pis ceni ,miało być taniej ale w sumie nie będzie bo zapłacimy tyle samo więc te będzie taniej do kogo się odnosi i kiedy w sumie będzie taniej bo remondisa i szajkę juz dorabiałem

  Odpowiedz
  • 9 stycznia 2020 o 09:19
   Permalink

   U mnie cała Turystyczna zawaliła śmieciami mieli być 07.01 I jeszcze ich nie widać

   Odpowiedz
  • 9 stycznia 2020 o 22:06
   Permalink

   Czytanie ze zrozumieniem nie boli!!!. Miasto mniej dopłaci do wywózki a to nie oznacza obiżki dla klienta.Skorzystamy na zwolnieniu kasy na inne wydatki

   Odpowiedz
  • 13 stycznia 2020 o 09:15
   Permalink

   Uwaga!!! Obserwujcie śmietniki podczas odbioru!!!
   Na Morskim Oku ekipa odbierająca śmieci mieszała posegregowane (przekładała z jednych kontenerów do drugich), a potem robiła zdjęcia, że niby ludzie źle segregują śmieci. Oczywiście wiąże się to później z podwyższeniem opłat za wywóz. Nagranie jest dostępne na FB.
   Swoją drogą zdarza się, że obecny odbiorca śmieci pakuje wszystkie śmieci do jednej śmieciarki

   Odpowiedz
 • 8 stycznia 2020 o 18:46
  Permalink

  Pisowski portalik tak zwany knebel, co na pisuarów to nie dobrze

  Odpowiedz
  • 9 stycznia 2020 o 07:25
   Permalink

   Odbiera czy ma umowę. Bo jakoś ciężko śmietnik rozpoznać 8 stycznia.

   Odpowiedz
 • 11 stycznia 2020 o 13:44
  Permalink

  Od Świąt Bożego Narodzenia śmieci z posesji Sosnowa7 (budynek wielomieszkalny 17 lokali) nie zostały odebrane. To wstyd i granda gdy mówimy że to taniej tylko dla kogo. Należałoby udekorawać nimi Urząd Miasta

  Odpowiedz
 • 12 stycznia 2020 o 12:18
  Permalink

  Śmiecie z ulicy Komunardów też nie zostały odebrane (wywózka z dn. 07.01), pomimo naszych interwencji w Urzędzie. Od urzędników otrzymaliśmy „dobra radę” aby napisać pismo do Prezydenta. Czy Prezydent naprawdę nie wie co się dzieje w mieście?

  Odpowiedz
 • 15 stycznia 2020 o 17:29
  Permalink

  Uwaga ,Urząd Miasta i sam prezio jakoś głośno nie powspina że firma z najtańszą ofertą co jest chyba normalne wygrała ,ale remondis żądny swoich terenów złożył odwołanie .Czyli jeden z droższych złożył skargę że się nie dostał ot pazerność . I zakładam się że rozstrzygnięcie będzie na ich korzyć dalej będą doić Otwock po koleżeńsku a wy mieszkańcy jeszcze do tego dopłacicie ,więc się pytam po co był przetarg ,dla picu ? I już wiecie dlaczego nie będzie taniej i nie było mowy o zmianie ceny.Otwock w pigułce. I dla tych co naskakują na nową firmę która dopiero co zaczęła ,przypomnicie sobie jakie babole na początku były z remondisem i wtedy się wypowiadajcie.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.