Zapowiedzi kulturalne: 10-16 stycznia

PRZEBÓJ WEEKENDU

28. FINAŁ WOŚP

Więcej szczegółów o sztabach WOŚP w powiecie otwockim tutaj: https://linia.com.pl/2020/01/08/radosne-pomaganie-28-final-wosp-juz-w-niedziele/

wośp 2020

OTWOCK

KOBIETA BOHATERKA

Dyskusyjny Klub Książki w otwockiej bibliotece zachęca do dyskusji o książce „Miłośnica” Marii Nurowskiej. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 13 stycznia.

Maria Nurowska jest jedną z najbardziej znanych polskich powieściopisarek, po której książki sięga już kilka pokoleń czytelników. Temat, do którego chętnie wraca, to kobiety naznaczone miłością i namiętnością, walczące z przeciwnościami losu i dzielnie torujące sobie drogę do szczęścia. Bohaterką „Miłośnicy” jest Krystyna Skarbek, agentka armii podziemnej w czasie II Wojny Światowej. Kobieta piękna i fascynująca, której urokowi uległ sam Ian Fleming, twórca Jamesa Bonda.

 • Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Andriollego 45, tel. 22 779 29 22, bibliotekaotwock.pl, poniedziałek, 13.01, godz. 17.30, wstęp wolny.

KABARETY W JARACZU

 „I Love Kabaret” – od 13 do 16 stycznia stacja Zoom TV będzie realizowała w otwockim teatrze program kabaretowy. Pojawi się wiele gwiazd.

Czterodniowy maraton, trwający od poniedziałku do czwartku, to w sumie aż osiem widowiskowych odcinków. Zaplanowano bowiem po dwa nagrania każdego dnia (godz. 18 i 20). Wśród gwiazd znajdą się m.in.: Cezary Pazura, Irek Krosny, Grzegorz Halama, Andrzej Grabowski, Ewa Błachnio, kabarety Dno, Czesuaf, Paranienormalni, Pod Wyrwigroszem. Bilety w cenie 55 zł. Program jest rejestrowany, więc biorąc udział w nagraniu godzimy się na wykorzystanie wizerunku.

 • Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, tel. 22 779 36 43, teatr.ock.com.pl

JÓZEFÓW

WYSTAWA MALARSKA

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż wystawy „Cztery pory roku na Mazowszu”. Prezentuje ona malarstwo Wojciecha Adama Witkowskiego.

Wojciech Adam Witkowski to absolwent Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego. Maluje głównie z natury, chcąc uchwycić ten moment, tę jedną wyjątkową chwilę. Wybiera urokliwe miejsce, rozkłada swoje akcesoria malarskie i zaczyna malować. Ponoć zapomina przy tym o całym świecie. Obrazy, które zobaczymy w Józefowie, powstawały właśnie w terenie, w trakcie licznych plenerów plastycznych, w których artysta brał udział na terenie urokliwego Mazowsza.

 • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, piątek, 10.01, godz. 18, wstęp wolny.

MYSI KRÓL

Bajkę muzyczną „Dziadek do orzechów” polecamy wszystkim młodym widzom. Będzie wystawiona w sobotnie przedpołudnie, 11 stycznia, w MOK-u.

dziadek do orzechów józefów

Klara, mała dziewczynka o bardzo czułym sercu, otrzymuje przedziwny prezent. Znajduje pod choinką dziadka do orzechów. Jednak nie jest to zwykły przyrząd do rozłupywania twardych skorupek. Klara szybko się o tym przekonuje i poznaje niezwykłą historię pełnej magii. Na jej drodze stanie też złowrogi Mysi Król. Tekst, na podstawie oryginału autorstwa Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna, napisał Bogdan Loebl, mistrz słowa mieszkający w Józefowie. Muzykę skomponował Lucjan Kaszycki a reżyserkami spektaklu są Daria Leleń i Agata Bobrowska. Występują aktorzy z sekcji dziecięcej Wiązowskiego Teatru Muzycznego. Bezpłatne wejściówki są do odbioru w kasie.

 • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, sobota, 11.01, godz. 11, wstęp wolny.

PIOSENKI ZAUCHY

W sobotni wieczór w Miejskim Ośrodku Kultury można będzie posłuchać przebojów nieodżałowanego Andrzeja Zauchy.

koncert zaucha błasiak

Piosenki artysty przetrwały próbę czasu i to jest ich najlepsza rekomendacja. Pomogła w tym z pewnością jego charyzma. Jak wybrzmią w innej interpretacji? Przekonamy się podczas koncertu „Serca biciem” w wykonaniu muzyka i aktora Tomasza Błasiaka. Wystąpi wraz ze swym zespołem, który tworzą: pianista Tomasz Krezymon, grający na basie Kornel Jasiński i perkusista Szymon Linette. Stworzyli własne wersje mniej i bardziej znanych utworów Zauchy. Będzie nostalgicznie, romantycznie, może chwilami zabawnie.

 • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, sobota, 11.01, godz. 18, bilety 30 zł, trwa przedsprzedaż.

WAWER

WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY

Globalizacja, współzależność, świat zmniejszający się poprzez rosnącą sieć internetową i wzajemne przenikania. To wszystko tematy, które warto przybliżać młodym ludziom. Interaktywne warsztaty dla młodzieży pozwalające lepiej zrozumieć te pojęcia poleca Wawerskie Centrum Kultury.

 • WCK Aleksandrów, ul. Samorządowa 10, tel. 22 612 63 85, wck-wawer.pl, piątek, 10.01, godz. 17, wstęp wolny.

PISARZ W STOLICY

O związkach Jarosława Iwaszkiewicza z Warszawą opowiedzą uczestnicy spotkania z podtytułem „Portret miasta w zwierciadle literatury”, które odbędzie się 10 stycznia w WCK.

warszawa iwaszkiewicza wawer

Prozaik, poeta, eseista i tłumacz, wielki i zasłużony, choć mający do końca poczucie, że jest niedoceniony. Iwaszkiewicz, noszący pseudonim Eleuter, był współtwórcą grupy poetyckiej Skamander, przez ponad 20 lat prezesował Związkowi Literatów Polskich i aż czterokrotnie nominowano go do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1957, 1963, 1965, 1966). Nigdy jej jednak nie dostał.

Podczas piątkowego spotkania gospodarzem będzie dr Tomasz M. Lerski, autor książki „Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza”, wydanej jesienią zeszłego roku. Lerski jest varsavianistą, dziennikarzem, pisarzem, autorem słuchowisk radiowych. Opowie o związkach Iwaszkiewicza z Warszawą, jego miejscach zamieszkania i innych ulubionych punktach, a także o jego ocenie miasta i miłości do Warszawy.

 • Wawerska Strefa Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, tel. 22 443 70 73, wck-wawer.pl, piątek, 10.01, godz. 18, wstęp wolny.

NADWIŚLAŃSCY ARTYŚCI

Wciąż w świątecznym klimacie utrzymają nas młodzi wokaliści podczas koncertu „Maria ma syna”, w piątkowy wieczór w Zastowie.

teatr n.o.r.a. wawer

Na scenie wystąpią artyści związani z Teatrem N.O.R.A., czyli Nadwiślańskie Oddziały Rezerw Artystycznych. Swoje pasje wokalne i aktorskie realizują tam młodzi ludzie, którzy jednak mają na swoim koncie dziesiątki koncertów i wiele sukcesów. Zaprezentują znane i nieznane utwory w oryginalnych aranżacjach. Widowisko wyreżyserował Krzysztof Konrad. Bezpłatne wejściówki są do odbioru w WCK.

 • WCK Zastów, ul. Lucerny 13, tel. 22 815 67 63, wck-wawer.pl, piątek, 10.01, godz. 18.30, wstęp wolny.

PIOSENKI KOMEDY

Z projektem „Krzysztof Komeda. Songbook” przyjedzie do Wawerskiego Centrum Kultury jazzowy kwartet Janusza Szroma.

komeda jazz wawer koncert

Rok 2019 mijał nam między innymi w rytm muzyki Krzysztofa Komedy, którego 50. rocznicę śmierci obchodziliśmy. Był kompozytorem głównie muzyki instrumentalnej, ale pisał także muzykę do filmów, przedstawień teatralnych oraz piosenki. Powstało ich 11, a teksty do nich pisali: Agnieszka Osiecka, Marek Dagnan oraz Jerzy Skolimowski. W późniejszym okresie do siedmiu utworów, pierwotnie instrumentalnych, teksty napisał Wojciech Młynarski.

Projekt wymyślony przez znakomitego polskiego wokalistę jazzowego Janusza Szroma skupia się właśnie na piosenkach. Januszowi Szromowi, który jest twórca pierwszego opracowania nutowego wszystkich utworów wokalnych Komedy, towarzyszą znakomici muzycy: Paweł Perliński– fortepian, Andrzej Łukasik – kontrabas i Krzysztof Szmańda– perkusja.

 • Wawerska Strefa Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, tel. 22 443 70 73, wck-wawer.pl, sobota, 11.01, godz. 19, bilety 30 zł.

PRZEDSTAWIENIA DLA DZIECI

Wawerskie Centrum Kultury Zastów zaprasza w sobotę i niedzielę na dwa spektakle dla młodych widzów.

W Zastowie zobaczymy „Bajkę o smoku i królu leniuchu”. Oto Król Histeriusz zapada na groźną chorobę zwaną lenistwem. Podwładni gromadzą wszystkich ludzi, którzy mogliby uleczyć ukochanego władcę.

 • WCK Zastów, ul. Lucerny 13, tel. 22 815 67 63, wck-wawer.pl, sobota, 11.01, godz. 12, bilety 10 zł.

Z kolei Wawerska Strefa Kultury w Międzylesiu poleca „Wywróconą bajkę o Kapturku” Teatru Kultureska. Bazując na znanej wszystkim dzieciom baśni Braci Grimm, artyści stworzyli szalony spektakl, żonglujący znanymi motywami i mający charakter ekologiczny.

 • Wawerska Strefa Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, tel. 22 443 70 73, wck-wawer.pl, niedziela, 12.01, godz. 11, bilety 10 zł.

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.