Dotlenią Moczydło

Moczydło to jedno z ulubionych miejsc plażowania i letniego wypoczynku mieszkańców Karczewa. Niestety, w upalne dni woda w jeziorku często zamienia się w śmierdzącą, zieloną breję. Żeby temu zapobiec, w ubiegłym roku odmulono akwen, a na wiosnę gmina planuje natlenienie jeziora.

SYLWIA WYSOCKA

Moczydło (zwane też Jeziórkiem czy Jeziorkiem) to stosunkowo mały zbiornik, w którym woda szybko się nagrzewa, więc glony mają doskonałe warunki rozwoju. Żeby podnieść walory rekreacyjne akwenu, potrzebne jest systematyczne odmulanie Moczydła. Niedawno je zakończono, a władze gminy planują już kolejne działania. – W ubiegłym roku wykonano odmulane jeziora, dodatkowo przy śluzie został wzmocniony odcinek muru oporowego – informuje naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego Michał Ciesielski. W walce z glonami ma również pomóc natlenienie jeziorka. Ma to kosztować ok. 15-20 tys. zł.

– W tej sprawie spotkam się wkrótce ze specjalistami, ponieważ chcielibyśmy skutecznie rozwiązać problem pojawiania się glonów. Jezioro Moczydło i jego otoczenie staje się obecnie ważnym obszarem dla gminy – podkreśla burmistrz Michał Rudzki. Prace planowane są na wiosnę.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.