Zarejestruj auto, bo zapłacisz karę!

Przypominamy o nowym zapisie w Ustawie o Ruchu Drogowym, który mówi, że pojazdy kupione po 1 stycznia 2020 roku muszą zostać zarejestrowane w ciągu 30 dni. Kary są surowe i wynoszą od 200 zł do 1 tys. zł. Wydział komunikacji przeżywa teraz istne oblężenie.

rejestracja samochodu otwock

Ministerstwo Infrastruktury postanowiło zrobić porządek na rosnącym rynku motoryzacyjnym. W samym tylko powiecie otwockim rocznie przybywa ok. 12-13 tysięcy pojazdów, wszystkich zarejestrowanych jest ponad 130 tysięcy. Są to przede wszystkim samochody osobowe, ale też dostawcze, ciężarowe, pojazdy rolnicze, itd. Nowy przepis wywołał wśród właścicieli samochodów pewną panikę.

– W pierwszych dniach stycznia pojawiły się prawdziwe tłumy. Rekordowo jednego dnia wydaliśmy 110 numerków do samej rejestracji. Ludzie bali się kar finansowych i masowo zaczęli zgłaszać swoje pojazdy, niektórzy nawet po kilka sztuk, choć wiele z nich zostało kupionych jeszcze w 2019 roku. Daliśmy radę, choć było to spore wyzwanie. Apelujemy jednak o spokój i przypominamy, że prawo nie działa wstecz. Nowy przepis dotyczy tylko pojazdów zakupionych po 1 stycznia 2020 roku – podkreśla Agnieszka Bąk, dyrektor wydziału komunikacji i transportu w starostwie.

Aby sprostać zadaniu, w drodze wyjątku, osoby, które pobrały jeden numerek, mogły zarejestrować kilka samochodów, ale generalnie zasada brzmi: jeden numerek – jedno auto. To pozwala na lepszą organizację pracy. Przypominamy o tym wszystkim petentom – mówi Agnieszka Bąk. – Zazwyczaj potrzebujemy około 30 minut na zarejestrowanie jednego samochodu, ale są sytuacje wyjątkowe. Inaczej to wygląda, gdy pojazd jest sprowadzony z kraju unijnego, a inaczej, gdy spoza unii. Czasem też system bywa przeciążony i zacina się, na co nie mamy wpływu – wyjaśnia urzędniczka.

Czas procedur przy rejestracji skrócił się dzięki wprowadzeniu terminali do płatności kartą. Nie trzeba już iść na górę do kasy, co przyspiesza procedurę. Mimo wszystko należy przygotować się na zwiększony ruch w wydziale komunikacji.

Trwa ustalanie reguł przy naliczaniu kar, ponieważ o ich wysokości ma decydować urzędnik. Inaczej potraktowany będzie ktoś, kto się spóźnił kilka dni, a inaczej osoba rejestrująca samochód po pół roku od jego zakupu. Mogą też pojawiać się „recydywiści” i oni też muszą liczyć się
z wyższymi karami.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.