Zielone światło dla obwodnicy Kołbieli na krajowej „50”

Mieszkańcy gminy Kołbiel z niecierpliwością czekają na budowę obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 50. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję środowiskową dla tej inwestycji. Obwodnica o długości ok. 11,3 km będzie prowadzić przez tereny gm. Kołbiel i powiatu mińskiego.

Obwodnica w Kołbieli będzie spełniała parametry dla ruchu głównego przyspieszonego (tzw. droga szybkiego ruchu). – Wybudowane zostaną po dwa pasy ruchu w każdą stronę, obiekty inżynierskie, chodniki, drogi do obsługi terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska nałożył szereg obowiązków, które podczas realizacji i eksploatacji inwestycji musi spełnić GDDKiA. Są to m.in. stały nadzór przyrodniczy, a także przedstawienie szczegółowego raportu po roku od oddania trasy do użytku. Jak informuje GDDKiA, spośród sześciu wariantów przebiegu trasy projektant wybrał najkorzystniejszy, którym okazał się wariant 1 (dla niego wydano decyzję środowiskową). Według niego obwodnica na wysokości Człekówki (gm. Kołbiel) opuści DK 50, na Węźle Kołbiel górą przetnie budowaną na S17 obwodnicę Kołbieli i od strony północno-zachodniej ominie Kołbiel, Rudno i szerokim łukiem wieś Rudzienko. Następnie na Węźle Rudzienko (na wysokości Grębiszewa w gm. Mińsk Mazowiecki) wróci na stary ślad DK 50. O takie rozwiązanie komunikacyjne od wielu lat walczyli mieszkańcy i wójt gm. Kołbiel. – To najlepszy wariant dla naszej gminy, bo w końcu pozbędziemy się z ulic ciężarówek, które bardzo utrudniały nam życie – podkreślają mieszkańcy.

Trzy lata temu opracowano studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe. – W ramach przygotowywanej dokumentacji projektant wykona również rozpoznanie geologiczne terenu. Termin umowny mija w czerwcu 2020 r. – podkreśla GDDKiA. Teraz kolejnym krokiem będzie pozyskanie pieniędzy na budowę obwodnicy, a także ogłoszenie przetargu, w którym zostanie wyłoniony wykonawca robót. Wybuduje on trasę w systemie „projektuj i buduj”.

10 komentarzy do “Zielone światło dla obwodnicy Kołbieli na krajowej „50”

 • 13 stycznia 2020 o 19:58
  Permalink

  Od kiedy przez Kołbiel przebiega DK nr 7?
  Poprawcie mapę.

  Odpowiedz
 • 14 stycznia 2020 o 01:45
  Permalink

  Nie mieszkańcy gminy Kołbiel tylko miejscowości Kołbiel. Bo dla jednej miejscowości podrzuca się ruchliwą trasę kilku innym miejscowością gminy Kołbiel. Dla Jednej miejscowości buduje się trasę która zniszczy spokojne życie czterem innym miejscowością. Teraz mamy ruchliwą trasę a będziemy mieli zamiast jednej Dwie. Z obu stron tych miejscowości.

  Odpowiedz
  • 2 sierpnia 2022 o 10:21
   Permalink

   Dokładnie tak. Zniszczy się też tereny ciekawe przyrodniczo i krajobrazowo.

   Odpowiedz
 • 14 stycznia 2020 o 14:08
  Permalink

  ee tam środowiskowy przy kołbieli to tylko świder przetnie mostem świętokrzyskim jak wawie.

  Odpowiedz
  • 16 stycznia 2020 o 13:16
   Permalink

   Mietek2424 więcej samochodów niż obecną dk50 nie pojedzie, a ruch w tych miejscowościach jest na tyle duży, że przezucenie ruchu na s-ke to najlepsze i przede wszystkim najbezpieczniejsze rozwiązanie dla mieszkańców gminy Kołbiel. Jeśli przeszkadza Ci trasa szybkiego ruchu zawsze możesz się wyprowadzić:)

   Odpowiedz
 • 16 stycznia 2020 o 13:15
  Permalink

  Mietek2424 więcej samochodów niż obecną dk50 nie pojedzie, a ruch w tych miejscowościach jest na tyle duży, że przezucenie ruchu na s-ke to najlepsze i przede wszystkim najbezpieczniejsze rozwiązanie dla mieszkańców gminy Kołbiel. Jeśli przeszkadza Ci trasa szybkiego ruchu zawsze możesz się wyprowadzić:)

  Odpowiedz
  • 4 lutego 2020 o 19:15
   Permalink

   „Mieszkaniec gminy” Od razu widać że jesteś z Kołbieli. I nie zauważasz że jest budowany kolejny odcinek autostrady, przez Warszawę. A więcej niż połowa tirów jadących teraz dk50 pojedzie tą autostradą. Bo i tak płacą za przejazd każdą drogą, a do tego krócą drogę o 150km. A co lepsze się dowiedziałem dzisiaj, to to że w tych miejscowościach przy których ma być wybudowana s-ka jest zakaz wydawania pozwoleń na budowę budynków w odległości mniejszej niż 1km od planowanej drogi. Czyli nawet w środku kilku miejscowości, nie można nic pobudować.

   Odpowiedz
 • 13 kwietnia 2020 o 21:50
  Permalink

  Powinni od razu ciągnąć do A2 ten odcinek i po temacie. W późniejszym czasie całą DK50 powinna być w standardzie S

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.