Co się stało, że się nie udało?

Nie udało się zrealizować wszystkich planów władz miasta na 2019 rok. W sumie do sfinalizowania jest 35 zadań na kwotę ponad 6 mln 300 tys. zł.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Przebudowę ul. Tysiąclecia (od ul. Batorego do ul. Mazurskiej) zatrzymały słupy

Na liście niezrealizowanych inwestycji znalazło się 21 zadań majątkowych i 14 zadań bieżących. Niektóre zostały na nią wpisane z naprawdę błahych powodów. Tak jest w przypadku ul. Pułaskiego. Dokumentacja projektowa została wykonana, ale firma do końca roku nie złożyła do urzędu miasta faktury. Taka sama sytuacja jest w przypadku ul. Mazurskiej i Lelewela.
Wśród niezrealizowanych za-dań jest też projekt ul. Jasnej w Świdrze (na odcinku od ul. Górnej do torów). Musiał on zostać dostosowany na potrzeby parkingu typu „Parkuj i jedź“, co opóźniło jego realizację. Nowe miejsca postojowe mają powstać w tym roku. Ulica będzie też oświetlona.

Nie dokończono również przebudowy pasów drogowych przy ul. Powstańców Warszawy. Przetargi zostały ogłoszone jesienią, wykonawcę wybrano, jednak z powodu decyzji prezydenta o lokalizacji lodowiska w tzw. małpim gaju (Skwer 7 Pułku Ułanów) nie można było wykonać wszystkich prac. Firma czekała też długo na kostkę granitową. Zadanie obejmowało remont chodników przy skwerze i „wielkiej dziurze”.

Ogłoszono na nie dwa przetargi. Inwestycję przy „dziurze” zrealizowano, a przy „małpim gaju” – nie. Jak tylko warunki pogodowe pozwolą, chodniki mają być dokończone. Przebudowę ul. Tysiąclecia (od ul. Batorego do ul. Mazurskiej) zatrzymały słupy. – Okazało się, że była kolizja z dwoma słupami i najpierw trzeba było je usunąć – wyjaśnia Krzysztof Gościcki, naczelnik wydziału inwestycji. Opóźnienie nie jest duże, bo budowa jest w trakcie realizacji (patrz fot.). Mniej szczęścia miała ul. Kukułcza. Jej przebudowa została zablokowana przez… samochód.

– To kuriozalna sytuacja. Stoi tam zaparkowany samochód. Jest to czyjaś własność, nie można go stamtąd ruszyć. Zostało to zgłoszone na policję. Czekamy, aż ten samochód zniknie – mówił naczelnik. Sprawą zajmuje się też kancelaria prawna urzędu.

W przypadku przebudowy ul. Rybnej umowa (na 774 tys. zł) z wykonawcą została podpisana już w lipcu 2019 r. – Termin realizacji minął ponad miesiąc temu – tłumaczył pod koniec grudnia Gościcki.

– Wykonawca płaci karę za każdy dzień zwłoki, dziennie 3,5 tys. zł. Budowa trwa, czekamy na odbiór – wyjaśnił naczelnik. W ubiegłym roku nie została też zrealizowana do końca strefa rekreacji na terenie SP nr 7. Był tam problem z nietypową altaną śmietnikową, która wchodzi w skład zadania, a nie można było jej zdobyć. Dlatego realizacja całego projektu przesunęła się na 2020 rok. Z podobnego powodu na nową altanę śmietnikową muszą jeszcze poczekać mieszkańcy osiedla przy ul. Wyspiańskiego. Jej montaż ma nastąpić do 31 marca.

Jeśli chodzi o wydatki bieżące, najwięcej na liście wydatków niewygasających jest remontów pustostanów (siedem lokali). – Wykonawcy ze względu na termin dostawy wyposażenia, kuchni, piecy nie wyrobili się w terminach. Mam nadzieję, że w przyszłości ZGM będzie to robił we własnym zakresie – mówił Gościcki.

W tym roku trzeba będzie wyremontować chodnik przy ul. Kmicica i przebudować tę ulicę. – Najpierw nie było chętnych do złożenia ofert, potem firmy proponowały zbyt wysoką cenę. Wykonawca został w końcu wybrany, ale z uwagi brak czasu nie udało się tego zrobić w terminie. Stąd te opóźnienia – mówił Andrzej Hałaczkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej. Problemy ze znalezieniem wykonawcy były też w przypadku budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Mieszka I i Tysiąclecia.

Na 2020 rok przeszła też do realizacji strefa płatnego parkowania. Nowy termin realizacji to koniec marca. – O ile pogoda pozwoli, parkomaty w Otwocku zaczną działać już na przełomie stycznia i lutego – mówi Hałaczkiewicz.

Nie został zrealizowany też park leśny „Wiejska” – projekt, który wygrał w budżecie obywatelskim w 2019 roku. Najpierw były zastrzeżenia co do projektu. – Ze względu na wprowadzone zmiany, m.in. wybieg dla psów, dopasowanie stref, termin projektowania się wydłużył. Jeszcze w 2019 roku staraliśmy się ogłosić przetarg, ale to się nie udało – tłumaczył prezydent. I poprosił radnych, żeby wprowadzili to zadanie do budżetu, gdy tylko znajdą się wolne środki.

Na liście znalazły się jeszcze remont ciągów komunikacyjnych przy ul. Narutowicza, od ul. Stawowej do granic miasta, a także opracowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, m.in. dla osiedla Ługi. Umowy na plany zostały przedłużone, bo proces ich uchwalenia nie został zakończony. Wszystkie zadania, których nie udało się zrealizować w ubiegłym roku, mają być gotowe maksymalnie do 30 czerwca.

2 komentarze do “Co się stało, że się nie udało?

 • 15 stycznia 2020 o 17:04
  Permalink

  Czego się nie dotykają to idzie w niebyt .

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2020 o 00:02
  Permalink

  Oświetlenie pasów na ściezce rowerowej przy Pochodzie nie działa

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.