Nie będzie pociągów z Warszawy do Otwocka

Modernizacja linii kolejowej na terenie powiatu otwockiego wchodzi w kolejne fazy. Niektóre odcinki są już prawie gotowe. Jednak mieszkańcy niecierpliwią się i skarżą na wiele utrudnień. Niestety, to jeszcze nie koniec. Zanim ruch na trasie Otwock-Pilawa zostanie przywrócony, w wakacje pociągi z Warszawy nie będą dojeżdżały do Otwocka.

AGNIESZKA JASKULSKA

W tym roku pasażerowie i kierowcy nie będą mieli lekko, czeka ich wiele utrudnień, ale kolej ma też dobre wiadomości. Modernizacja drogi i wiaduktów między ul. Orlą a ul. Warszawską w Otwocku weszły w końcową fazę i jak zapewniają PKP PLK, ulica będzie przejezdna dla kierowców jeszcze w czerwcu. Jak zapewniał „Linię” wykonawca modernizacji, ten odcinek linii kolejowej, roboczo nazywany „Orlą”, będzie już całkowicie zmodernizowany i roboty w tym miejscu zakończą się.
Kierowcom będzie lżej, ale pasażerowie podróżujący pociągami nadal będą mieli powody do narzekania, bo przez dwa miesiące pociągi z Warszawy nie dojadą do stacji w Otwocku. Zapytaliśmy o to inwestora.

– Zmiany w ruchu pociągów na odcinku Warszawa Falenica Otwock będą związane z włączeniem modernizowanego obecnie układu torowego we wschodniej części stacji Otwock, czyli od strony ul. Warszawskiej, oraz dostosowaniem stacji do projektowanych czterech torów w kierunku Warszawy – wyjaśnia Karol Jakubowski z PKP PLK. I podkreśla, że utrudnienia będą związane z kolejnym etapem prac na wysokości Otwocka.

– Prace obejmą budowę rozjazdów łączących tory szlakowe z torami stacyjnymi oraz dostosowaniem sieci trakcyjnej – tłumaczy Jakubowski.
Początkowo roboty i związane z tym utrudnienia dla pasażerów kolej zaplanowała w maju i czerwcu, czyli na zakończenie roku szkolnego. Finalnie zmieniono ten termin.

– Zależy nam, aby uciążliwości dla pasażerów były jak najmniejsze, dlatego prace zostaną przeprowadzone w wakacje, czyli w lipcu i sierpniu, gdy pociągami podróżuje mniej osób – zapewnia Jakubowski. Oznacza to, że w tym okresie autobusy zastępczej komunikacji będą kursowały na zmienionej trasie, nie tylko na odcinku Otwock–Pilawa, lecz także w stronę Józefowa (szczegóły dotyczące kursowania ZKA jeszcze nie zostały ustalone z przewoźnikami).

Od maja ubiegłego roku zastępcza komunikacja kursuje z Otwocka do Pilawy i to na razie się nie zmieni. Modernizacja linii kolejowej idzie pełną parą, na wielu odcinkach zostały już zbudowane dwa tory – „Linia” pisała o tym w poprzednich tygodniach.

Na koniec mamy dobrą wiadomość dla podróżnych, którzy nie mogą doczekać się powrotu pociągów na trasie do Pilawy. – Wznowienie ruchu pociągów po dwóch torach na odcinku Otwock–Pilawa zaplanowano w drugiej połowie tego roku – zdradza Karol Jakubowski.

6 komentarzy do “Nie będzie pociągów z Warszawy do Otwocka

 • 15 stycznia 2020 o 10:29
  Permalink

  W mieście jest totalny sajgon. Przejazd od Szpitala na Batorego ba drugą stronę torów ul. Pułaskiego to koszmar. Dziury, samochód się mało nie rozpadnie. Jeszcze zamknięte rondo Czaplickiego/Samorządowa. Dojazd do LO Slowackiego – bez komentarza. Swojego czasu jeszcze zamknięta Majowa – czy w mieście ktoś panuje nad tym? A tak na marginesie – Majowa zrobiona cała, ale bez małego kawałka na samym środku…. Czy to normalne?

  Odpowiedz
 • 15 stycznia 2020 o 18:03
  Permalink

  Może i dla was będzie to mniejsze utrudnienie ale większość młodzieży z Otwocka i Okolic najczęściej spędza czas właśnie w Warszawie w czasie wakacji bo jest tam więcej atrakcji więc jest to bardzo nie praktyczny pomysł, ale cóż względów młodzieży się nie bierze pod uwagę

  Odpowiedz
 • 15 stycznia 2020 o 20:15
  Permalink

  A nie lepiej byłoby połowa czerwca do końca sierpnia. Do poły września.?? No bo maj no to szkoły jeszcze normalnie funkcjonować.

  Odpowiedz
  • 16 stycznia 2020 o 06:19
   Permalink

   Narzekanie, narzekanie, narzekanie. W Otwocku jeszcze nigdy tyle się nie działo, a ludzie zamiast się cieszyć, że coś się w końcu w tej dziurze ruszyło to marudzą. Wiadomo, że przy tak ogromnych modernizacjach zawsze pojawią się utrudnienia.

   Odpowiedz
 • 16 stycznia 2020 o 08:17
  Permalink

  to i tak są małe utrudnienia jak na taką inwestycję, na trasie do Grodziska na 2 lata zwinęli tory i ludzie naprawdę mieli problem….

  Odpowiedz
 • 17 stycznia 2020 o 11:49
  Permalink

  Gdyby Otwock był dzielnicą Warszawy to może by nie było takiego burdelu. To miasto nie zasługuje aby się samodzielnie rządzić. Obecnie przypomina bardziej miasteczko na zapadłej Ukrainie albo daleko za Uralem w Rosji.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.