Zapowiedzi kulturalne: 17-19 stycznia

PRZEBÓJ WEEKENDU

GOSPEL W JÓZEFOWIE

W niedzielny wieczór polecamy koncert muzyki gospel w wykonaniu zespołu wokalnego Mokka, który odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury.

mokka koncert józefów

30-osobowa, żeńska grupa Ewy Jurkiewicz to chór, który lubi zaskakiwać i sięgać po nieoczywisty repertuar. Przed rokiem zachwyciła widzów koncertem z rockowym pazurem, wykonując przeboje takich legend, jak: Led Zeppelin, Queen, czy Tadeusz Woźniak. Tym razem posłuchamy gospel. Ta radosna, pełna cudownej energii chrześcijańska muzyka obrzędowa ma swój początek w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jak sprawdzą się w tym repertuarze józefowianki? Na pewno znakomicie!

  • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, niedziela, 19.01, godz. 18, wstęp wolny.

OTWOCK

KONCERT CHARYTATYWNY

 „Kolędują tobie nasze serca” – dzieci ze Szkół Podstawowych nr 3 i nr 9 wystąpią na koncercie świątecznym w Kościele św. Wincentego á Paulo, w najbliższą niedzielę, 19 stycznia.

W „dużym kościele” wystąpią m.in.: rodzice i uczniowie oraz nauczyciele z obu podstawówek, Joanna Patoka, Grupa Moruski z „trójki” i wiele innych osób, które chcą otworzyć swoje serca. Cel jest bardzo ważny – będą zbierane pieniądze na leki i rehabilitację małej Oli Malewskiej. Dziewczynka jest nieuleczalnie chora i każdy nowy dzień przynosi jej coraz więcej cierpienia. „Chcemy sprawić by na jej twarzy zamiast bólu ujrzeć ponownie chociaż nikły uśmiech” – piszą rodzice w apelu o pomoc.

Ola urodziła się w czerwcu 2018 roku jako dziecko zdrowe. Dostała 10 punktów w skali Apgar. Niestety już w drugim miesiącu życia pojawiły się pierwsze symptomy choroby. Diagnoza była druzgocąca: niezwykle rzadka choroba genetyczna Sandhoffa, tzw. gangliozydoza GM2, nieuleczalna i postępująca. Dziewczynka wymaga stałej specjalistycznej opieki medycznej, systematycznej rehabilitacji oraz specjalnego sprzętu, aby móc utrzymać jak najdłużej sprawność fizyczną.

  • Kościół św. Wincentego á Paulo, ul. Kopernika 1, niedziela, 19.01, godz. 13.30.

KOLĘDOWY WIECZÓR

Koncert kolęd w wykonaniu chórów z powiatu otwockiego odbędzie się w niedzielne popołudnie w á Paulo.

koncert kolęd w otwocku

Przeglądy chórów mają w Otwocku długą tradycję i wierną publiczność. Pozwalają poznać umiejętności różnych zespołów. W niedzielę wystąpią: Andromeda z SP nr 6, Melo Deus z kościoła Pallotynów, karczewski Laudate Dominum, Cantores Reginae Poloniae z Kresów, Via Musica ze Świdra, Schola Cantorum Maximilanum z parafii Józefów-Błota oraz gospodarze, czyli chór Lira.

  • Kościół św. Wincentego á Paulo, ul. Kopernika 1, niedziela, 19.11, godz. 15.30, wstęp wolny.

JÓZEFÓW

WIECZÓR Z DOKUMENTEM

Świetnie zapowiada się piątkowy pokaz filmu dokumentalnego „Śladami Vincenza” w reżyserii Waldemara Czechowskiego i spotkanie z autorem.

waldemar czechowski

Film Czechowskiego opowiada o autorze monumentalnej tetralogii huculskiej „Na wysokiej połoninie”. Stanisław Vincenz – pisarz, tłumacz i filozof – urodził się w 1888 roku w Słobodzie Rungurskiej na Huculszczyźnie. Jego rodzina wywodziła się jednak ze starofrancuskiej szlachty, uchodzącej przed rewolucją z Prowansji na daleki Wschód. Jako bystry obserwator dostrzegł podobieństwo huculskich górali do mieszkańców antycznej Grecji. To właśnie góry uznał za „skalisty szkielet kontynentu”, który stał się gościńcem dla dawnych pasterzy. Według Vincenza przywędrowali nim przez Bałkany i Ruś znad brzegów Morza Śródziemnego, w serce Karpat.

W swym monumentalnym cyklu „Na wysokiej połoninie” zrekonstruował ginący świat „wspólnoty nieba i ziemi”, a dzieło to bywa porównywane ze słynnymi homeryckimi eposami. „Nie musiał naśladować stylu twórcy „Iliady”. Był niby starożytny mędrzec” – mówił o nim Czesław Miłosz. Polski noblista nazywał siebie uczniem Vincenza. To on właśnie jest przewodnikiem w filmie. Po pokazie zaplanowano dyskusję z autorem.

  • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, piątek, 17.01, godz. 18, wstęp wolny.

KULINARNA SOBOTA

18 stycznia w MOK-u odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Pokolenia od kuchni”. Gotują jak zawsze dzieci z rodzicami lub dziadkami.

Oto pomysł na rodzinną integrację – wspólne gotowanie. Do tego zachęca cykl realizowany w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie. Hasło najbliższego spotkania brzmi „Nowy rok i nowe pomysły na śniadanie”.

– Cieszy nas zainteresowanie zdrowym stylem życia i dobrym, rodzinnym gotowaniem. Dlatego utworzyliśmy dwie grupy. Tym razem zrobimy budyń jaglany z owocami, koktajl śniadaniowy ze szpinakiem, owocami i siemieniem lnianym oraz śniadaniowe tabulech z jajkiem. Zapraszamy międzypokoleniowe teamy: babcie z wnukami, rodziców z dziećmi oraz rodzeństwa – zachęca prowadzący warsztaty Tomasz Podlasiewski.

  • Klub Hydrofornia, MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, sobota, 18.01, godz. 10 i 12, wstęp 20 zł, obowiązują zapisy.

WSPOMNIENIA TRUBADURA

David Fly wraca do Józefowa. Jedna z gwiazd wrześniowego festiwalu „Lep na bluesa” wystąpi z innym projektem w sobotę, 18 stycznia.

david fly koncert

David Fly jest podróżnikiem, trochę trubadurem, zwiedzającym świat z gitarą, jako niezależny muzyk. Gra i śpiewa w stylu Eda Sheerana.  Udało mu się zatem połączyć obie pasje. Koncertował w Europie, Azji i Afryce. Owocem jego muzycznych eskapad jest płyta „The End”. Niech angielski pseudonim nas nie zwiedzie. Artysta pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego, gdzie przez lata był związany z lokalną sceną muzyczną. Zainteresowany egzystencjalizmem oraz duchowością, studiował filozofię. Swoimi przemyśleniami lubi dzielić się z publicznością. Jego józefowski koncert nie będzie tylko „listą przebojów”. Zostanie przeplatany opowieściami i pokazem slajdów, związanych z podróżami artysty.

  • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, sobota, 18.01, godz. 18, wstęp wolny.

PLENER FOTOGRAFICZNY

„Dolina Mieni zimową porą” – pod tym hasłem odbędzie się sobotni spacer fotograficzny organizowany przez Zofię i Mirosława Nowaczyków.

plener fotograficzny mienia nowaczyk

Mienia to niewielka rzeczka, mająca około 40 km długości i będąca dopływem Świdra. Jest niezwykle malownicza, zwłaszcza na ostatnim odcinku od mostu na drodze krajowej numer 17 do ujścia do Świdra. Wije się głębokim korytem pośród wysokich skarp, pełnych zwalonych, omszałych drzew, które tworzą czasem naturalne kładki.  Latem otacza ją bujna, soczysta roślinność. Nic dziwnego, że ten fragment jest rezerwatem przyrody, którego perłą w koronie jest potężny dąb Mazowiecki Bartek.

– Powędrujemy razem z aparatami wzdłuż rzeki Mieni aby dotrzeć do Mazowieckiego Bartka i utrwalić go na zdjęciach. Będziemy poruszać się po śniegu albo po błotnistych ścieżkach. Zależy jaką niespodziankę przygotuje nam pogoda – zapowiadają Zofia i Mirosław Nowaczykowie, który prowadzą sekcję fotograficzną w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie. Transport na miejsce własnymi samochodami. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy.

  • Zbiórka przed MOK, sobota, 18.01, godz. 11.

WAWER

ZAGROŻENIA Z KOMPUTERA

Spektakl „W komputerze siedzi zwierzę” grupy dziecięcej Intermedium zostanie wystawiony w sobotnie popołudnie w Falenicy.

zagrożenia komputerowe wawer

Poetycko-muzyczne widowisko Szczepana Szczykno (scenariusz i reżyseria) oparte zostało na purnonsensowej poezji i prozie. Szczykno sięga po twórców dawnych i współczesnych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Mówi przy ich pomocy o problemach dzisiejszego młodego pokolenia zatopionego w wirtualnym świecie, złapanego w sidła Internetu i komputerów. O ludziach, którzy często zapominają o prawdziwym świecie. Dzieci z grupy Intermedium pokazują swoim rówieśnikom na widowni, że istnieje świat gier i zabaw kompletnie innych od tych ze świata wirtualnego, często jeszcze ciekawszych.

  • WCK Falenica, ul. Włókiennicza 54, tel. 22 612 62 44, wck-wawer.pl, sobota, 18.01, godz. 17, wstęp wolny.

TA SZTUKA NAS ZASKOCZY

Komediowy spektakl „Rozkłady jazdy” warto zobaczyć w niedzielny wieczór w Wawerskim Centrum Kultury.

Jeśli lubimy czeski humor i angielską farsę, tu otrzymamy dwa w jednym. Przed nami nietuzinkowe teatralne spotkanie Petra Zelenki i Michaela Frayna a na scenie brawurowy duet aktorski: Hanna Konarowska i Sebastian Cybulski. Zobaczymy ich w przedstawieniu o życiu, związkach i miłości. Przedstawieniu innym niż wszystkie, bawiącym się formą i odrzucającym schematy. Bo jak to możliwe, że dwie osoby występują w sztuce przewidzianej na siedem osób? I dlaczego fabuła tak się dziwnie plącze i urywa? By widz się nie pogubił, każdy dostanie przed wejściem ołówki i kartki do notowania. Na pewno się przydadzą.

  • Wawerska Strefa Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, tel. 22 443 70 73, wck-wawer.pl, niedziela, 19.01, godz. 19, bilety 30 zł.

 

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.