Nowe opłaty za zajęcie pasa drogowego w Otwocku

Umieszczanie reklam przy miejskich drogach będzie słono kosztować. W górę poszły także inne stawki za zajęcie pasa drogowego. Opłaty zostały urealnione po prawie 16 latach.

reklamy w pasie drogowym

Głosując za nowym projektem uchwały, radni przyznali, że 10 zł za metr kwadratowy dziennie to dość wysoka stawka, ale propozycja prezydenta jest słuszna. Wszystko po to, aby ograniczyć i uporządkować kwestię reklam na terenie miasta.

– Chcemy, żeby w przestrzeni publicznej było jak najmniej reklam. To będzie jeden z elementów, który na to wpłynie – tłumaczył na komisji gospodarki miejskiej radny Jakub Kosiński.

Na sesji 15 stycznia radni uchwalili wysokości stawek za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg. Poprzednia uchwała obowiązywała od 2004 roku. Stawki za reklamy wynosiły poprzednio od 1 zł 20 gr do 6 zł za metr kwadratowy dziennie.

Zgodnie z nowym prawem miejscowym za reklamy w pasie drogowym trzeba zapłacić 10 zł za metr kwadratowy dziennie. Dotyczy to większych nośników oraz reklam o powierzchni nieprzekraczającej metr kwadratowy umieszczonych zarówno nad obiektem, jak i na nim, zawierających wyłącznie informacje o prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności. Tyle samo zapłacimy też za umieszczanie planów, map, tablic, czy tzw. witaczy zawierających informacje o mieście, powiecie lub województwie.

Dla porównania w sąsiednich gminach te stawki za metr kwadratowy wynoszą: w Wołominie – 2 zł, Wiązownie – 2 zł, Józefowie 1 zł 80 gr, Grodzisku Mazowieckim – 4 zł, Piasecznie – 6 zł i 3 zł (obszar zabudowany i niezabudowany). Jednak tam uchwały były podejmowane kilka lat temu.

Wzrosły też stawki za umieszczenie urządzeń niezwiązanych z przebudową i budową dróg (telekomunikacja, gaz, elektroenergetyka, ciepło) oraz za prowadzenie robót i umieszczenie infrastruktury wodociągowej czy kanalizacyjnej. Więcej trzeba będzie też zapłacić, jeśli ktoś dostał zgodę na wynajęcie miejsca parkingowego. Wprowadzono również dodatkowe rozróżnienia.

– Intencją prezydenta jest to, żeby stawki były inne, w przypadku budowy przyłączy prostopadle do drogi, a nie wzdłuż niej. Chodzi o to, aby opłaty dla osób, które będą budowały przyłącza wodne, kanalizacyjne czy gazowe, były na niższym poziomie, a dla sieci budowanych w drodze, wzdłuż, głównych kanałów, były wyższe. To oznacza, że właściciel sieci będzie płacił więcej za wykonanie odcinka np. gazowego, a koszty związane z podatkiem od wybudowanego przyłącza będą dla mieszkańców symboliczne – wyjaśnia Andrzej Hałaczkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w urzędzie miasta.

Wyższe stawki mają wpłynąć na lepszą organizację robót prowadzonych w pasie drogowym i zmusić wykonawców do zgłaszania i wnoszenia opłat za zajęcie pasa. W przeciwnym razie będą płacić kary w wysokości dziesięciokrotności stawek.

5 komentarzy do “Nowe opłaty za zajęcie pasa drogowego w Otwocku

 • 21 stycznia 2020 o 07:59
  Permalink

  Chciałabym dobrze zrozumiec
  Jeśli umieszczę banan reklamujący moją działalność ba moim parkanie
  To muszę zapłacić?
  Pytam na wszelki wypadek

  Odpowiedz
  • 22 stycznia 2020 o 18:30
   Permalink

   @Margaretaf
   Od strony ogródka spokojnie można wieszać na swoim parkanie

   No chyba że od strony ulicy, ooo…
   To inna sprawa, trzeba dbać o tak zwany ład przestrzenny, czyli
   nie może ona przesłaniać architektury, ograniczać światła w budynkach mieszkalnych, zasłaniać zabytków czy zagrażać bezpieczeństwu na drogach itd

   Odpowiedz
 • 21 stycznia 2020 o 11:40
  Permalink

  Przyznam szczerze, zrozumiałem 1/4 tego artykułu

  Odpowiedz
 • 21 stycznia 2020 o 20:05
  Permalink

  Jeśli Pana parkan znajduje się na działce, która jestem Pana własnością i powieszona reklama nie będzie wystawać w pas drogowy (dzialkę należącą do Urzędu Miasta) to nic Pan nie musi płacić. Opłata jest tylko wtedy gdy reklama znajduje się w pasie drogowym (w granicach działek tworzących pas drogowy). Urząd Miasta nie może pobierać przecież opłaty za coś co znajduje się na Pana działce.

  Odpowiedz
  • 22 stycznia 2020 o 08:45
   Permalink

   I tu jest właśnie problem, bo mnie najbardziej wkurzają banery umieszczone na płotach np. Powiatowego Domu Kultury, obok kościoła do niedawna jeszcze pensjonatu Górewicza i w wielu innych miejscach. Może zakazać nie można ale stosowne opłaty i to wysokie powinno się stosować wygląd miasta na tym by na pewno zyskał.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.