Karczew: Utrudnienia w centrum potrwają do końca maja

Kierowcy muszą przygotować się na utrudnienia drogowe w centrum Karczewa. Rozpoczęła się planowana od kilku lat budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Stare Miasto, Żaboklickiego i Bielińskiego. Prace mogą potrwać do końca maja.

SYLWIA WYSOCKA

W ubiegłym roku władzom powiatu otwockiego udało się uzyskać z Funduszu Dróg Samorządowych pieniądze na rozbudowę na rondo skrzyżowania dróg powiatowych – ul. Stare Miasto i ul. Żaboklickiego z należącą do gminy ul. Bielińskiego. Inwestycja jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków zewnętrznych (949 tys. zł) oraz zabezpieczeniu odpowiedniego wkładu własnego przez samorządy gminy i powiatu (po 470 tys. zł).

Zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami przy realizacji inwestycji z FDS możliwe było przeniesienie rozbudowy ronda na ten rok, a w warunkach przetargu określono, że w 2019 roku zostaną przeprowadzone roboty przygotowawcze: m.in. geodezyjne wytyczenie elementów przedsięwzięcia, wprowadzenie elementów organizacji ruchu na czas budowy, wycinka kolidujących drzew, wykonanie wykopów kontrolnych w miejscach skrzyżowania trasy projektowanych sieci i nawierzchni z istniejącymi sieciami. Pozostałe prace pozostawiono na ten rok. Termin realizacji inwestycji określono na siedem miesięcy od jej rozpoczęcia, ale nie później niż 1 czerwca 2020 roku.

Przetarg na wykonanie ronda w październiku 2019 roku wygrało konsorcjum PHU Towemo i Towemo, które zaproponowało cenę 2 mln 4 tys. zł. Zima nie stanęła na przeszkodzie w realizacji inwestycji. Już w pierwszej połowie stycznia rozpoczęła się budowa ronda w newralgicznym punkcie miasta. Wyznaczony został objazd ulicami: Stare Miasto, Kościelną i przez osiedle Częstochowska.

Prace budowlane będą obejmować m.in.: rozbiórkę istniejących nawierzchni i elementów infrastruktury drogowej, przebudowę sieci oraz budowę ronda z dostosowaniem jezdni dojazdowych, chodników i elementów odwodnienia. Planowany do przebudowy odcinek ul. Stare Miasto łącznie z rondem ma długość ponad 66 metrów. Przebudowa ul. Żaboklickiego wraz z rondem obejmie dwa odcinki o długości ok. 41 i ponad 33 metrów. Rondo na skrzyżowaniu tych ulic będzie mieć średnicę zewnętrzną wielkości 26 metrów z wyspą centralną o średnicy 11 metrów.

Przed rondem na wszystkich wlotach zaprojektowano azyle dla pieszy o szerokości dwóch metrów. Od strony ul. Stare Miasto zaprojektowano zatokę autobusową o szerokości trzech metrów oraz chodnik. Na ul. Bielińskiego zostanie odwrócona organizacja ruchu jednokierunkowego – ruch będzie odbywał się od strony ul. Widok w kierunku projektowanego ronda.

2 komentarze do “Karczew: Utrudnienia w centrum potrwają do końca maja

 • 21 stycznia 2020 o 18:29
  Permalink

  Tragiczny jest ten objazd koło kościoła.. Mnóstwo kolizji, duże auta się nie mieszczą, tworzą się korki. Oby skończyli na czas

  Odpowiedz
 • 7 lutego 2020 o 15:45
  Permalink

  Niestety nieda się tym objazdem jechać dziura na dziurze. Może połatać chociaż zanim obiazd zrobić ale po co. Niech sie kierowcy martwią….

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.