Karczew: Utrudnienia w centrum potrwają do końca maja

Kierowcy muszą przygotować się na utrudnienia drogowe w centrum Karczewa. Rozpoczęła się planowana od kilku lat budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Stare Miasto, Żaboklickiego i Bielińskiego. Prace mogą potrwać do końca maja.

SYLWIA WYSOCKA

W ubiegłym roku władzom powiatu otwockiego udało się uzyskać z Funduszu Dróg Samorządowych pieniądze na rozbudowę na rondo skrzyżowania dróg powiatowych – ul. Stare Miasto i ul. Żaboklickiego z należącą do gminy ul. Bielińskiego. Inwestycja jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków zewnętrznych (949 tys. zł) oraz zabezpieczeniu odpowiedniego wkładu własnego przez samorządy gminy i powiatu (po 470 tys. zł).

Zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami przy realizacji inwestycji z FDS możliwe było przeniesienie rozbudowy ronda na ten rok, a w warunkach przetargu określono, że w 2019 roku zostaną przeprowadzone roboty przygotowawcze: m.in. geodezyjne wytyczenie elementów przedsięwzięcia, wprowadzenie elementów organizacji ruchu na czas budowy, wycinka kolidujących drzew, wykonanie wykopów kontrolnych w miejscach skrzyżowania trasy projektowanych sieci i nawierzchni z istniejącymi sieciami. Pozostałe prace pozostawiono na ten rok. Termin realizacji inwestycji określono na siedem miesięcy od jej rozpoczęcia, ale nie później niż 1 czerwca 2020 roku.

Przetarg na wykonanie ronda w październiku 2019 roku wygrało konsorcjum PHU Towemo i Towemo, które zaproponowało cenę 2 mln 4 tys. zł. Zima nie stanęła na przeszkodzie w realizacji inwestycji. Już w pierwszej połowie stycznia rozpoczęła się budowa ronda w newralgicznym punkcie miasta. Wyznaczony został objazd ulicami: Stare Miasto, Kościelną i przez osiedle Częstochowska.

Prace budowlane będą obejmować m.in.: rozbiórkę istniejących nawierzchni i elementów infrastruktury drogowej, przebudowę sieci oraz budowę ronda z dostosowaniem jezdni dojazdowych, chodników i elementów odwodnienia. Planowany do przebudowy odcinek ul. Stare Miasto łącznie z rondem ma długość ponad 66 metrów. Przebudowa ul. Żaboklickiego wraz z rondem obejmie dwa odcinki o długości ok. 41 i ponad 33 metrów. Rondo na skrzyżowaniu tych ulic będzie mieć średnicę zewnętrzną wielkości 26 metrów z wyspą centralną o średnicy 11 metrów.

Przed rondem na wszystkich wlotach zaprojektowano azyle dla pieszy o szerokości dwóch metrów. Od strony ul. Stare Miasto zaprojektowano zatokę autobusową o szerokości trzech metrów oraz chodnik. Na ul. Bielińskiego zostanie odwrócona organizacja ruchu jednokierunkowego – ruch będzie odbywał się od strony ul. Widok w kierunku projektowanego ronda.

2 myśli na temat “Karczew: Utrudnienia w centrum potrwają do końca maja

 • 21 stycznia 2020 o 18:29
  Permalink

  Tragiczny jest ten objazd koło kościoła.. Mnóstwo kolizji, duże auta się nie mieszczą, tworzą się korki. Oby skończyli na czas

  Odpowiedz
 • 7 lutego 2020 o 15:45
  Permalink

  Niestety nieda się tym objazdem jechać dziura na dziurze. Może połatać chociaż zanim obiazd zrobić ale po co. Niech sie kierowcy martwią….

  Odpowiedz

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.