Rodziny N+ doczekają się zniżek

Do 29 lutego można składać wnioski o wydanie karty Rodzina N+, czyli programu pomocy dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Program zniżek i ulg Rodzina N+ został uchwalony przez radę miasta jeszcze w poprzedniej kadencji (marzec 2018 r.). Jednak dopiero teraz będzie można składać wnioski o wydanie karty.

Z programu będą mogły skorzystać rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem zamieszkałe na terenie Otwocka i placówki opiekuńczo-wychowawcze, w których umieszczone jest co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne. Dotyczy to placówek na terenie Otwocka. Przy składaniu wniosku trzeba też dostarczyć dowód, że rodzice lub opiekunowie prawni rozliczają się w Urzędzie Skarbowym w Otwocku.

Kartę otrzymuje dziecko niepełnosprawne, rodzeństwo tego dziecka oraz uprawnieni członkowie rodzin, w których wychowuje się dziecko niepełnosprawne. Karta wydawana jest na okres obowiązywania posiadanego przez dziecko orzeczenia o niepełnosprawności. Jednak nie dłużej niż na pięć lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca, w którym została wydana karta, i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia lub do ukończenia 25. roku życia, jeśli dziecko się uczy.

Projektu regulaminu przyznawania Karty Rodzina N+ został w ubiegłym tygodniu pozytywnie zaopiniowany przez komisje rady miasta. Teraz czekamy na zarządzenie prezydenta w sprawie regulaminu, co ma nastąpić jeszcze w tym tygodniu. Potem będzie można składać do urzędu miasta wnioski o wydanie kart (ich wzór będzie dostępny na stronie internetowej UM wraz z regulaminem).

W Otwocku mieszka ok. 250 rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. Program zapewnia m.in. zniżki na bilet do teatru, kina, muzeum, posiłki w szkołach i przedszkolach lub pobyt w żłobku (darmowy pobyt i złotówka za wyżywienie), a także ulgi w opłatach za odbiór odpadów. Jest on rozszerzeniem działającego w Otwocku programu Rodzina 3+.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.