Nowy wiceprzewodniczący rady miasta

Po prawie pięciu miesiącach prezydium rady miasta znów jest w komplecie. Na pierwszego wiceprzewodniczącego radni wybrali Jakuba Kosińskiego, który objął to stanowisko po Bartłomieju Kozłowskim.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta w środę, 15 stycznia uzupełniono skład prezydium rady miasta. Na początku września ubiegłego roku mandat radnego złożył Bartłomiej Kozłowski, który był pierwszym wiceprzewodniczącym rady miasta. Rządząca w radzie miasta koalicja radnych PiS, PO i SIM utrzymała funkcję wiceprzewodniczącego, choć wystawiony kandydat miał konkurentkę.

Kandydatów mogło być troje, gdyby wyraził na to zgodę radny Ireneusz Paśniczek, którego na pierwszego wiceprzewodniczącego rady miasta zgłosił Marcin Kraśniewski. Następnie Jarosław Łakomski zaproponował kandydaturę Jakuba Kosińskiego. – Jest on radnym drugiej kadencji. Ma wykształcenie wyższe techniczne geodezyjne. Jest przewodniczącym komisji gospodarki miejskiej, która była bardzo sprawnie prowadzona. Wynik w wyborach też osiągnął całkiem dobry. Ma wspomóc przewodniczącą rady miasta w merytorycznej pracy – zachwalał zgłoszo-nego kandydata Łakomski.

Radny Przemysław Bogusz zgłosił kandydaturę Małgorzaty Rock. – Jest radną drugą kadencję. Z racji doświadczenia życiowego i zawodowego cieszy się bardzo dużym autorytetem. Miała jeden z lepszych wyników w wyborach samorządowych. Poza tym reprezentuje ugrupowanie, środowisko „Przyjazny Otwock”, które osiągnęło trzeci wynik w wyborach do rady miasta – przypomniał Bogusz i dodał:

– To jest dobry zwyczaj parlamentarny, że w prezydiach organów stanowiących zwykle zasiadali przedstawiciele wszystkich ugrupowań lub środowisk, które mają reprezentacje, o ile jest to możliwe. Jeśli nie, to swoich przedstawicieli miały te ugrupowania, które uzyskały najwyższe wyniki w wyborach. Jest to ukłon w stronę demokracji i wyborców, którzy oddali głosy na nowe ugrupowania. To jest bardzo dobra kandydatura. Pani Rock była przewodniczącą komisji statutowej, udowodniła, że potrafi prowadzić obrady w sposób merytoryczny, łagodzi pewne spory – argumentował radny.

Prezydent przypomniał, że zarówno statut Otwocka, jak i ustawa o samorządzie gminnym mówi jednoznacznie, że swoich przedstawicieli mają wszystkie kluby, ale w komisji rewizyjnej.

– Funkcje przewodniczących komisji i wiceprzewodniczących rady miasta nie wymagają parytetów. Należy kierować się doborem osób, które mają być przygotowane i jak najlepiej wykonywać funkcje, do jakich zostaną powołane – mówił na sesji Jarosław Margielski. Radny Bogusz nie dawał jednak za wygraną.

– Nie mówię o wymogach formalnych, ale pewnym obyczaju, który panuje nawet w wyższych organach. Pan Kosiński reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość, które ma już reprezentację w prezydium rady miasta (chodzi o Monikę Kwiek – przyp. red.) – mówił jeszcze przed głosowaniem radny.

O wyborze nowego wiceprzewodniczącego rady miasta zdecydowało 20 radnych obecnych tego dnia na sesji. W tajnym głosowaniu Jakub Kosiński otrzymał 15 głosów, a na Małgorzatę Rock zagłosowało pięć osób. – Mam nadzieję, że swoją ciężką pracą udowodnię, że to był dobry wybór – dziękował za głosy Jakub Kosiński.

– Chciałbym, żebyśmy w naszym mieście nie kierowali dyskusji na tory polityczne, tylko ku merytorycznej pracy. W samorządzie nie powinno być miejsca na podziały polityczne, tylko powinniśmy działać jak najwięcej ponad podziałami dla dobra miasta – odniósł się jeszcze do dyskusji przed głosowaniem radnego Bogusza nowy wiceprzewodniczący.

Teraz skład trzyosobowego prezydium rady miasta tworzą: przewodnicząca Monika Kwiek, pierwszy wiceprzewodniczący Jakub Kosiński oraz drugi Arkadiusz Krzyżanowski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.