Dni Karczewa zostają na rynku

Chociaż Dni Karczewa tradycyjnie odbywają się w czerwcu, gmina już od stycznia przygotowuje się do świętowania. Na początek mieszkańcy mogli wypowiedzieć się w sondzie dotyczącej lokalizacji imprezy. Wszystko zostaje po staremu. Dni Karczewa odbędą się na Rynku Zygmunta Starego
w centrum miasta.

SYLWIA WYSOCKA

Dni Karczewa od lat odbywają się w czerwcu na placu przy remizie OSP oraz wzdłuż pobliskich ulic. To, co jednym sprawia radość, dla innych jest utrapieniem. Nie wszyscy mieszkańcy, zwłaszcza ci z najbliższych okolic centrum, są zachwyceni dwudniowym paraliżem ruchu, ściskiem, hałasem, zapachami itp. Dają temu wyraz np. w listach do burmistrza, które można przeczytać na stronie internetowej urzędu miasta. Stąd m.in. wziął się pomysł, by zapytać mieszkańców, czy nie chcieliby zmiany miejsca obchodów karczewskiego święta.

Już na początku roku burmistrz Karczewa Michał Rudzki w mediach społecznościowych ogłosił sondę, w której można było głosować na jedną z dwóch propozycji lokalizacji tegorocznych Dni Karczewa – na rynku w centrum lub nad Moczydłem, gdzie odbywają się np. Dzień Dziecka czy potańcówki. W sondzie oddano 1900 głosów, ale rozłożyły się one bardzo równomiernie. Za lokalizacją imprezy nad Moczydłem zagłosowało 52 proc. osób biorących udział w sondzie, za rynkiem – 48 proc.

Poza głosowaniem pojawiło się wiele komentarzy do sondy i samego pomysłu przeniesienia imprezy. Internauci nie tyle wyrażają kategoryczny sprzeciw wobec zmiany miejsca, co podkreślają zalety tradycyjnego rozwiązania. „Nad Moczydłem – supersprawa, jednak impreza na rynku ma swój klimat i zmiana lokalizacji może zmienić ją na zawsze” – pisze jeden z mieszkańców. „Bezpieczeństwo, podtrzymywanie tradycji – to argumenty przemawiające za rynkiem” – dodaje inny.

Wynik sondy, który nie wskazał na zdecydowaną przewagę zwolenników opcji zmiany lokalizacji, spowodował, że Dni Karczewa pozostaną tam, gdzie odbywały się dotychczas. – Sonda wskazała, że nie ma wśród mieszkańców Karczewa zdecydowanej potrzeby zmiany lokalizacji Dni Karczewa – mówi w rozmowie z „Linią” burmistrz Rudzki.

– W samej sondzie chodziło o to, by zbadać nastroje. Przy tak wyrównanym wyniku nie będę zmieniał lokalizacji, ponieważ uważam, że ten pomysł ma zbyt małe poparcie społeczne – podkreśla burmistrz.

– Dni Karczewa odbywają się w centrum, mieszkańcy przyzwyczaili się do tego. Jakaś grupa osób chciała zmiany, ale nie jest to znacząca większość, by pójść za jej głosem – dodaje. Jak poinformował burmistrz, ustalenie lokalizacji pozwoli rozpocząć prace nad szczegółowym programem imprezy. Na razie nie są więc znane nazwiska gwiazdy które wystąpią na rynku. Wszystko wskazuje na to, że nie będą one jednak wyłaniane – tak jak kilka lat temu – w drodze głosowania mieszkańców, ale wykonawców zaproponują organizatorzy Dni Karczewa.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.