Zapowiedzi kulturalne: 24-27 stycznia

PRZEBÓJ WEEKENDU

ŚWIETNA KOMEDIA

Premiera kapitalnej farsy „Mayday” Wiązowskiego Teatru Muzycznego odbędzie się w najbliższą niedzielę, 26 stycznia, w józefowskim MOK-u.

Bohaterem komedii jest niejaki John Smith, który ma w Londynie dwa mieszkania, a w nich dwie żony. Jak to możliwe? Okazuje się, że będąc taksówkarzem da się taką tajemnicę utrzymać bardzo długo. Niestety wypadki chodzą po ludziach i to właśnie wypadek Johna powoduje, że trafia on do szpitala. Szukają go obie żony i dwóch inspektorów policji, a najlepszy przyjaciel próbuje pomóc wybrnąć Johnowi z tego ambarasu.

Sztuka Brytyjczyka Raya Cooney’a zrobiła karierę międzynarodową. Od lat pojawiała się także w repertuarze kilku teatrów warszawskich a w tym roku trafia nawet na ekrany polskich kin. W głównej roli możemy podziwiać Piotra Adamczyka. My zachęcamy jednak do poznania tej historii w jej klasycznej, scenicznej wersji. Proponuje nam ją właśnie grupa z Wiązowny. Spektakl jest reżyserskim debiutem Jarosława Balikowskiego.

Występują: Bożena Banaszek, Małgorzata Borkowska-Koczyk, Artur Niedziółka, Andrzej Smoliński, Krzysztof Kaczyński, Paweł Piłkowski, Jarosław Balikowski i Andrzej Cacko. Uwaga – to spektakl tylko dla widzów powyżej 16 lat.

 • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, niedziela, 26.01, godz. 18, bilety 20 zł.

OTWOCK

O HISTORII W MUZEUM

Muzeum Ziemi Otwockiej zaprasza w sobotę, 25 stycznia, na inaugurację cyklu pt. „Spotkania z historią”. Wykład poprowadzi prof. Tadeusz Wolsza, historyk i politolog, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

 • Muzeum Ziemi Otwockiej, ul. Narutowicza 2, tel. 22 788 15 45, muzeum.otwock.pl, sobota, 25.01, godz. 15, wstęp wolny.

SATYRYCZNY WIECZÓR

Krzysztof Daukszewicz wystąpi w niedzielę w PMDK z programem satyrycznym „Nie dać się sprowokować”.

Daukszewicz to prawdziwa instytucja na polskiej scenie kabaretowej i muzycznej. Ten popularny, aktywny od ponad czterech dekad satyryk, felietonista, tekściarz, poeta, piosenkarz, gitarzysta i kompozytor, ma swój niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju styl. Jedni go za tę artystyczną manierę kochają, inni wręcz przeciwnie. Bez względu na gusta, nie można odmówić mu inteligencji i pomysłowości oraz znakomitych tekstów.

Najnowszy, na bieżąco aktualizowany autorski program, to jak zawsze trafna obserwacja naszej polskiej rzeczywistości. Mistrz opisuje i wyśmiewa absurdy, do których dochodzi na co dzień w kraju nad Wisłą. W programie znajdą się piosenki, anegdoty, barwne opowieści i dykteryjki. Na pewno nie zabraknie jego słynnych „menelików”, czyli przezabawnych historyjek o znawcach alkoholowego świata. Podczas koncertu Daukszewiczowi będzie towarzyszył pianista Mieczysław Grochowski.

 • PMDK, ul. Poniatowskiego 10, tel. 22 779 33 57, pmdk-otwock.pl, niedziela, 26.01, godz. 17, bilety 60 zł.

JÓZEFÓW

MŁODZIEŻ KONCERTUJE

Prywatna Szkoła Muzyczna w Józefowie zaprasza w piątkowy wieczór, 24 stycznia, na koncert noworoczny.

Przywykliśmy, że nawet do końca stycznia podczas koncertów witających nowy rok przewija się repertuar świąteczny. Chyba jednak bardzo go lubimy a na kolejne takie okazje przyjdzie czekać cały rok. Kolędy i pastorałki pojawią się zatem i w programie piątkowego koncertu, ale nie tylko. Usłyszymy również – jakże by inaczej – utwory muzyki klasycznej. Wystąpią: pianista Piotr Sołtysik – absolwent szkoły, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; laureaci V Szkolnego Konkursu Muzycznego oraz szkolne zespoły rytmiczne, wokalne i instrumentalne z józefowskiej szkoły.

 • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, piątek, 24.01, godz. 18, wstęp wolny.

GENIALNY ARTYSTA

Najbliższe spotkanie z cyklu Sztuka dla dorosłych w Domu Nauki i Sztuki będzie poświęcone jednemu z największych mistrzów renesansu.

„Giganci i święci, czyli Michał Anioł” – to tytuł wykładu, który poprowadzi jak zawsze historyk sztuki Katarzyna Białkowska-Cacko. Michał Anioł Buonarotti (1475-1564) był malarzem, rzeźbiarzem, poetą i architektem. Obok Leonarda da Vinci i Rafaela Santiego tworzył trójkę największych artystów swojej epoki, czyli renesansu. Jest wręcz uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów w dziejach świata. Patrząc na jego dokonania, trudno się temu dziwić. Zawdzięczamy mu przecież nie tylko genialne rzeźby, z Pietą i Dawidem na czele, ale również freski w Kaplicy Sykstyńskiej i projekt kopuły bazyliki świętego Piotra w Rzymie.

 • Dom Nauki i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 4, tel. 22 789 22 84, mokjozefow.pl, piątek, 24.01, godz. 18, wstęp wolny.

PLANSZÓWKI CZEKAJĄ

Nowa propozycja Miejskiego Ośrodka Kultury to cykl dla miłośników gier planszowych, i nie tylko, zatytułowany „Wszystko gra”.

Dziś masową wyobraźnią rządza gry komputerowe, które są niezwykle zaawansowane technologicznie, pracują nad nimi armie specjalistów i przynoszą wielomilionowe zyski. Mimo wszystko świat analogowych gier, klasycznych planszówek, wciąż ma się nieźle. Ich wybór na rynku jest ogromny, nie łatwo wybrać z nich te naprawdę wartościowe. W sekcji gier MOK-u wypróbujemy tytuły, w które jeszcze nie graliśmy, poznamy dobrze ich zasady, znajdziemy ludzi chętnych do wspólnych rozgrywek. Cykl jest przeznaczony dla młodzieży od 12 lat i dorosłych. Prowadzi go Franciszek Prusiecki.

 • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, sobota, 25.01, godz. 10-14, wstęp wolny.

KONCERT MARKA DYJAKA

Popularny artysta zagra w sobotę, 25 stycznia, w MOK-u. Promuje właśnie swój najnowszy album „Piękny instalator”.

Ciężko orzec na ile naturalny jest chropowaty głos muzyka, idealnie współgrający z jego fizjonomią, a na ile „wypracowany”. Przeliczalny na ilość wypalonych papierosów i wizyt w barach. Zdradzają na pewno ciekawy życiorys. Dyjak (rocznik 1975) jest z wykształcenia hydraulikiem. Muzykę i śpiew kochał zawsze i był zań doceniany. Jest laureatem Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, zwycięzcą Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu oraz zdobywca drugiej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym w Bydgoszczy.

Na co dzień śpiewa w zespole dzielącym nazwę z jego nazwiskiem. Współtworzą go: trębacz Jerzy Małek, pianista Zdzisław Kalinowski, kontrabasista Łukasz Borowiecki i perkusista Arkadiusz Skolik. Najnowszy album Dyjaka „Piękny Instalator” ukazał się 29 listopada 2019 roku i jest swoistym zwrotem w dotychczasowym stylu artysty. Sprawdźmy osobiście, a czym polega ta zmiana.

 • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, sobota, 25.01, godz. 18, bilety 40 zł, trwa przedsprzedaż.

JESZCZE KOLĘDOWO

Zespołu Tańca Polskiego przedłuży nam świąteczną atmosferę poniedziałkowym występem w Miejskim Ośrodku Kultury.

Przed nami wydarzenie łączące piękną muzykę, śpiew i taniec. Wszystko to w wykonaniu młodych artystów, którzy przeniosą nas w świat magii świątecznej. Zespół zaprasza na próbę otwartą, na której usłyszymy znane, tradycyjne kolędy oraz te mniej popularne pastorałki. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć także choreografie przygotowane do kolęd. Inscenizacja, choreografia i scenografia są dziełem Łukasza Netera, a aranżacje stworzył kierownik muzyczny projektu Mateusz Chmielewski. Za przygotowanie wokalne odpowiada Marta Połczyńska.

 • MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, mokjozefow.pl, poniedziałek, 27.01, godz. 18, wstęp wolny.

KARCZEW

GÓRALSKIE KOLĘDOWANIE

W sobotę, 25 stycznia, wspólne kolędowanie z Kapelą Góralska Hora odbędzie się na Osiedlu Ługi tuż przy szopce.

Góralska Hora hołduje rodzimej muzyce góralskiej Beskidów i Tatr w tradycyjnym, rozrywkowym oraz miłym dla ucha brzmieniu. W okresie Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku koncertuje z pięknymi polskimi kolędami i pastorałkami góralskimi we własnych nastrojowych oraz żywiołowych aranżacjach. Zespół sięga także po oryginalne i unikatowe instrumenty góralskie takie jak: trombita, róg pasterski, dudy, okaryna oraz różnego rodzaju piszczałki.

 • Osiedle Ługi, plac centralny, sobota, 25.01, godz. 15.

PRZEBOJOWA SOBOTA

Centrum Kultury i Sportu w Karczewie zaprasza na spotkanie z muzyką na żywo. W Piwnicy pod Barankiem wystąpi zespół Siesta JEx. Tworzą go: Wiktoria Kwiatkowska – wokal, Maciej Wieżyński – gitara i instrumenty klawiszowe, Wojciech Jankowski – saksofon i flety, Łukasz Makowski – gitara basowa i kontrabas oraz Joanna „Fela” Felczak – perkusja.

 • MGOK, Karczew, ul. Widok 2, tel. 22 780 65 17, mgok.karczew.pl, sobota, 25.01, godz. 19, wstęp wolny.

WAWER

KINO Z CZARNEGO LĄDU

Stacja Falenica zaprasza w najbliższy weekend na pokazy w ramach festiwalu filmowego AfryKamera.

AfryKamera to największe wydarzenie kulturalne w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcone Afryce. Trwa właśnie, rozpoczęta w grudniu i kończąca się w lutym, 14. edycja tego festiwalu filmowego. W ramach blisko stu projekcji na terenie całej Polski zaprezentowane zostaną filmy fabularne, dokumenty i animacje o Afryce. Impreza odbywa się w 15 miastach Polski, między innymi na Stacji Falenica.

– Zapraszamy w weekend 25 – 26 stycznia. Pokażemy w tych dniach selekcję najnowszych afrykańskich dokumentów, fabuł, filmów krótkometrażowych z oraz animację z cyklu Afrokids – zapowiada Natalia Mackiewicz z falenickiej kinokawiarni. Zaplanowano w sumie dwa pokazy w sobotę i trzy w niedzielę. Bilety kosztują od 17 do 23 zł. Polecamy!

 • Stacja Falenica, ul. Patriotów 44a, tel. 530 882 809, stacjafalenica.pl, sobota i niedziela 25-26.01.

SPEKTAKLE DLA MAŁYCH I DUŻYCH

Sobotnie popołudnie w Wawerskim Centrum Kultury to m.in. dwie propozycje teatralne dla dorosłych oraz dzieci.

Filia w Aninie poleca spektakl „Królowa Śniegu” Teatru Krak-Art, będący adaptacją jednej z najbardziej znanych baśni H. Ch. Andersena. Pełna przygód opowieść mówi o wielkiej sile przyjaźni. Pełne muzyki przedstawienie aktywizuje widzów do wspólnej zabawy.

Z kolei Teatr Falenica wystawi spektakl „Plotki z magla” w reżyserii Szczepana Szczykno. Jest to teatralna opowieść autorstwa Barbary Wizimirskiej o historii Falenicy, wpisana w historię Urzecza i linii otwockiej, od 1888 do 1952 roku.

 • WCK Anin, ul. V Poprzeczna 33, tel. 22 815 41 40, wck-wawer.pl, sobota, 25.01, godz. 15, bilety 6 zł.
 • WCK Falenica, ul. Włókiennicza 54, tel. 22 612 62 44, wck-wawer.pl, sobota, 25.01, godz. 17.

JAZZMANI DZIECIOM

Marcin Wasilewski Trio, Piotr Schmidt Quartet, Wojciech Niedziela oraz grupa SKICKI-SKIUK będą gwiazdami koncertu „Gwiazdy jazzu dzieciom”, w niedzielę, 26 stycznia, w Hotelu Boss.

To będzie już czwarty taki koncert charytatywny. W poprzednich edycjach wystąpili m.in.: Gary Guthman Quartet, Krzysztof Ścierański New Quartet, Kuba Stankiewicz Trio, Monika Borzym,  Kuba Badach, Adam Bałdych. Cały dochód z tych wydarzeń jest przeznaczany na Dziecięce Centrum Transplantacji w Instytucie Centrum Zdrowia Dziecka. Najbliższy koncert odbędzie się w Starym Młynie Hotelu Boss w Warszawie-Miedzeszynie. Będzie mu towarzyszyć wystawa fotografii Jarka Wierzbickiego oraz licytacja fotografii i plakatów.

 • Hotel Boss, Miedzeszyn, ul. Żwanowiecka 20, tel. 22 516 61 00, niedziela, 26.01, godz. 17.30, bilety 130 zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.