Więcej ślubów niż rozwodów

W 2019 roku sakramentalne „tak” padło w Otwocku 217 razy. Liczba zawieranych małżeństw cały czas rośnie, preferowane są śluby konkordatowe. Rozwodów też przybywa, ale nieznacznie.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Mieszkańcy Otwocka częściej biorą ślub, niż się rozwodzą. W 2019 roku w urzędzie stanu cywilnego zostało zawartych 78 małżeństw, podpisano też 139 aktów małżeństw konkordatowych. W porównaniu z 2018 rokiem liczba ślubów cywilnych wzrosła (było ich 64), a kościelnych nieznacznie spadła (było 145).

Zupełnie odwrotnie sytuacja przedstawia się w Warszawie. Tam spośród 6130 udzielonych w ubiegłym roku slubów 3719 to związki zawarte przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, a 2411 to małżeństwa konkordatowe.

Jeśli nowożeńcy decydują się w Otwocku na ślub cywilny, to są tradycjonalistami i nadal chętniej wybierają aulę w ratuszu niż miejsce poza budynkiem urzędu miasta.

W 2019 roku na przeniesienie ślubu poza magistrat zdecydowało się tylko 13 par. Być może nowożeńców odstraszają koszty, bo za taką „przyjemność” trzeba dodatkowo zapłacić 1 tys. zł (wymóg ustawowy). W takich przypadkach otwocczanie nie wybierają jednak nietypowych miejsc do zawarcia związku małżeńskiego. Przeważnie są to domy weselne i restauracje, w których później odbywają się przyjęcia. – Dwa razy zdarzyło się nam udzielać ślubu w ogrodzie – mówi Jolanta Wysocka, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Otwocku. Nie znalazła się jeszcze para, która wybrała jakieś oryginalne miejsce, np. wzięła ślub w łódce na Świdrze albo na górze Meran.

– W ustawie jest zapisane, że musi być zachowane bezpieczeństwo osób biorących ślub i gości. W żadnym nietypowym miejscu, gdzie ich bezpieczeństwo byłoby zagrożone, nie można udzielać ślubów – wyjaśnia kierowniczka USC. – Nie odmówiliśmy nikomu udzielenia ślubu z tego powodu, bo nie było pytań o nietypowe miejsce. Być może teraz, gdy park miejski został zrewitalizowany, młodzi będą chcieli tam składać przysięgę małżeńską – dodaje Jolanta Wysocka. Jest to możliwe, jeśli będzie zorganizowane odpowiednie miejsce do podpisania dokumentów i zachowana godność miejsca.

– Jeśli młodzi zorganizują to w taki sposób, że nie będziemy mieć zastrzeżeń, to przychylimy się do takiej prośby. Jesteśmy bardzo otwarci na pomysły, ale pod warunkiem, że zostaną spełnione ustawowe wymogi – zaznacza.

Najwięcej ślubów w urzędzie miasta odbywa się w soboty i piątki do godz. 15. Gorący sezon trwa od czerwca do września, w pozostałych miesiącach jest mniej chętnych. Liczba ślubów wzrosła, ale jest też więcej rozwodów. W 2018 roku wpłynęło 88 wyroków rozwodowych i jeden o separacji, podczas gdy w 2019 roku zarejestrowano 95 wyroków rozwodowych i jedną separację. Nie było żadnych postanowień o unieważnieniu aktu. W porównaniu ze statystykami ze stolicy nie jest źle. W Warszawie w ubiegłym roku do aktów małżeństwa wpisano 3418 adnotacji o postanowieniach sądów dotyczących rozwodów, separacji
i unieważnienia małżeństw.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.