Bezdomne psy i koty z Celestynowa trafią do prywatnego schroniska koło Radomia

To absurdalna sytuacja. Bezdomne zwierzęta wałęsające się po ulicach nie będę już trafiały do społecznego schroniska w Celestynowie, z którym dotychczas współpracowała gmina. W tym roku konkurs na wyłapywanie, transport i późniejszą opiekę wygrało prywatne schronisko w miejscowości Małe Boże (pow. białobrzeski), które jest oddalone od Celestynowa o ok. 60 km. 

AGNIESZKA JASKULSKA

To pieniądze zdecydowały o tym, gdzie trafią bezdomne psy i koty, które wałęsają się po ulicach. W gminie Celestynów, gdzie znajduje się prężnie działające schronisko społeczne doszło do absurdalnej sytuacji – bezdomne zwierzęta zamiast trafić do tego w Celestynowie będą wywożone do prywatnego przytuliska w małej miejscowości Małe Boże w gm. Stromiec (pow. białobrzeski), które jest oddalone od Celestynowa o ok. 60 km. 

To finał dwóch konkursów, które ogłoszono i rozstrzygnięto w styczniu w gm. Celestynów: jeden konkurs dotyczył wyłapywania i transportu bezpańskich psów i kotów, a drugi obejmował opiekę nad odłowionymi zwierzętami na terenie gminy Celestynów.  W konkursie uczestniczyły dwa podmioty: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Perro” z siedzibą w Zamieniu k. Mińska Mazowieckiego (ma podpisane umowy na takie usługi z kilkunastoma gminami z Mazowsza) oraz społeczne Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie. Różnica w ofercie cenowej nie była zbyt duża. „Perro” w swojej ofercie zaproponowało, że cena odłowienia i transportu psa lub kota wyniesie 1 230 zł. Natomiast schronisko w Celestynowie proponowało 1 340 zł.  W kwestii stawki opieki nad odłowionym zwierzęciem w przytulisku, „Perro” zaoferowało kwotę 2 275 zł, natomiast schronisko w Celestynowie – 2 700 zł. 

– Obydwa konkursy wygrało przedsiębiorstwo wielobranżowe „Perro”. Samorząd jeszcze nie podpisał umowy, ale konkurs został rozstrzygnięty i w tym roku usługi będzie świadczyła firma zewnętrzna – podkreśla Witold Kwiatkowski, wójt gminy Celestynów. 

Zaskoczony rozstrzygnięciem konkursu Łukasz Balcer, szef schroniska w Celestynowie komentuje: – To jakaś koszmarna i nienormalna sytuacja, żeby w gminie, gdzie znajduje się prężnie działające schronisko, mieszkańcy musieli szukać swoich zaginionych psów i kotów w prywatnym przytulisku oddalonym o prawie 60 km od miejsca zamieszkania – tłumaczy Łukasz Balcer. – Dotychczas zaginione zwierzęta trafiały do nas, gdzie wiele osób odnajdywało swoich pupili. Teraz nie będziemy mogli przyjmować psów i kotów odnalezionych na terenie gminy Celestynów. Będziemy musieli odsyłać ludzi z kwitkiem – zaznacza Łukasz Balcer. I podkreśla, że celestynowskie schronisko współpracuje z kilkoma gminami na terenie powiatu otwockiego: Wiązowną, Kołbielą, Józefowem, Osieckiem i gm. Sobienie-Jeziory. 

Wójt gminy Celestynów podkreśla, że dotychczasowa współpraca ze schroniskiem układała się dobrze, ale samorząd musi kierować się nie tylko dobrem zwierząt, ale przede wszystkim gospodarnością i spełniać wymagania dotyczące zamówień publicznych, za które płaci gmina, a tym samym podatnicy. – Ubolewam nad tym, że zaistniała taka nietypowa sytuacja, że gmina, na której terenie znajduje się społeczne schronisko, będzie płaciło zewnętrznej firmie za odławianie, transport i późniejszą opiekę nad odłowionymi zwierzętami – przyznaje wójt Witold Kwiatkowski. – Jednak oferta zewnętrznej firmy okazała się tańsza i korzystniejsza dla gminy, niż ta złożona przez schronisko, które przecież z sukcesem realizuje wiele akcji i zbiórek, a także otrzymuje darowizny z przekazanego 1 proc. Dlatego wiele osób było zaskoczonych tym, że to prywatny podmiot złożył tańszą ofertę, a nie społeczne schronisko – ocenia wójt gm. Celestynów.

Urzędnicy sprawdzili, czy faktycznie „Perro” spełnia wymagania konkursowe. – Urzędnicy pojechali na miejsce, do schroniska w miejscowości Małe Boże, aby sprawdzić warunki, w jakich przebywają zwierzęta. Nie stwierdzono żadnych uchybień, wręcz uznano, że psy czy koty, które tam trafią będą miały właściwą opiekę – zapewnia wójt. 

Więcej na ten temat w „Linii Otwockiej” w poniedziałek, 3 lutego. 

 

6 komentarzy do “Bezdomne psy i koty z Celestynowa trafią do prywatnego schroniska koło Radomia

 • 30 stycznia 2020 o 11:26
  Permalink

  Ciekawa jestem czy ktoś nie nadstawiał kieszeni w tym konkursie i czy ktoś do niej co nieco nie wrzucił? Bo jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi na pewno o….., ewentualnie może o antypatie osobowe między gminną władzą a kierownictwem schroniska w Celestynowie. Może to nie konkurs powinien zostać zorganizowany a referendum wsród mieszkańców gminny i rownież też zapytanie w sieci internetowej czy Facebooku

  Odpowiedz
  • 30 stycznia 2020 o 12:06
   Permalink

   Oczywiście, jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi na pewno o pieniądze, kwoty złożone w przetargu zostały podane w artykule, i tu ja bardziej zastanawiam się skąd tak wysokie stawki w Celestynowskim schronisku. Raczej żaden inny urzędnik nie podjął by innej decyzji, mając na uwadze prawo dotyczące zamówień publicznych.

   Odpowiedz
   • 30 stycznia 2020 o 15:47
    Permalink

    Tylko, że prawo nie nakazuje wbierania najtańszej oferty. Przetarg jest po to, żeby wybrać najlepszą ofertę za rozsądną cenę, a najtańsza nie musi oznaczać najlepszej. W przetargu można było np umieścić warunek, że schronisko nie może być oddalone od gminy dalej niż, itp itd. Ale najlepiej iść na łatwiznę.

    Odpowiedz
 • 30 stycznia 2020 o 15:35
  Permalink

  Przez takich głupich włodarzy Otwock, Celestynów i Karczew zawsze beda Polska B lub C….
  Zapyziałe dziurawe ulice brak myslenia dalekosiężnego. Glupie 100 zl zdecydowalo. Niech sobie osły wyplaca mniejsze premie jak tak sie kieduja gospodarnością

  Odpowiedz
 • 3 lutego 2020 o 14:44
  Permalink

  Pamiętajcie ,jak odłowią wam psa to będziecie go szukać po kraju bo takie małe pseudo schroniska już niejednokrotnie pokazywały na co ich stać , młode rasowe wywożone od razu na drugi koniec polski i słuch o nich zaginą a po drugie odbiór pupila wiąże się ze sporymi kosztami i nikt zaręczam wam nie kontroluje tego procederu bo po co co więcej nikogo nie interesuje jak to działa , zgubisz psa zadzwoń do rzędu to się przekonasz ot otwockie bagno.

  Odpowiedz
 • 2 września 2020 o 14:13
  Permalink

  A ile będzie kosztował dowóz zwierzaka do tego schroniska? Czy to brali pod uwagę?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.